Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Projekty 2014


Bezpieczne pomaganie

Nazwa zadania publicznego:

„Bezpieczne pomaganie”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Województwa Podkarpackiego

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

15 000,00 zł

Opis zadania publicznego:

Prowadzenie działań  z zakresu przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu  poprzez uruchomienie systemu wsparcia dla osób pracujących bezpośrednio z osobami doznającymi przemocy w rodzinie oraz osobami stosującymi przemoc w rodzinie. W ramach zadania przeprowadziliśmy zajęcia o charakterze grup wsparcia dla zespołów interdyscyplinarnych z 7 gmin powiatu niżańskiego: Nisko, Jeżowe, Jarocin, Krzeszów, Harasiuki, Ulanów i Rudnik nad Sanem. Drugim zadaniem programu było zorganizowanie superwizji dla kadry pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem w dwóch modułach:

  1. objęcie superwizji dla działań na rzecz osób doznających przemocy w rodzinie.
  2. dla osób stosujących przemoc w rodzinie – superwizja oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych

Trzecim zadaniem było przygotowanie i poprowadzenie grupy wsparcia dla funkcjonariuszy  Komendy Powiatowej Policji w Nisku.

Natomiast o zasięgu wojewódzkim uruchomiliśmy zadania dotyczące dostarczenia do zespołów interdyscyplinarnych z 160 gmin województwa podkarpackiego ulotek pod nazwą „Pigułka dla pomagacza” podejmujących problematykę związaną z przeciwdziałaniem wypaleniu zawodowemu wśród osób pracujących na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Termin realizacji projektu:

23.07.2014 r. – 30.11.2014 r.

Czas na dom – motywacja i skuteczne działania

Nazwa zadania publicznego:

„Czas na dom – motywacja i skuteczne działania”

Źródło dofinansowania:

Minister Pracy i Polityki Społecznej

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet

Ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

185 000,00

Opis zadania publicznego:

Projekt to oddziaływania skierować do osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością, znajdujących się w trudnej sytuacji socjalno – bytowej. To grupa osób, które z jakiś powodów, nierzadko z własnej winy, bądź z uwarunkowań społecznych odcięły się lub je zaczęto izolować od dostępu do zaspokajania podstawowych potrzeb społecznych. To ci, którzy nie mogą, nie chcą lub nie potrafią zaspokajać wszystkich swoich potrzeb w taki sposób, aby odczuwać z tego satysfakcję, aby się rozwijać w strukturach społecznych i życiu osobistym. To ci wyjęci poza nawias tego co jest i tego co powinno być dobrem danym dla wszystkich. To spojrzenie na człowieka, który chce i nie potrafi żyć w sposób godny i wolny, aby chcieć bardziej „być” niż tylko „mieć”!

Prace były podejmowane w następujących obszarach:

Obszar A: dla kobiet i ich małoletnich dzieci korzystających ze wsparcia całodobowego w schronisku. – ABC rozwoju osobistego i relacji międzyludzkich w obszarach – partnerskim, rodzicielskim, zawodowym i kontaktów osobistych;

-ABC profesjonalnej pomocy prawnej

– ABC skutecznej pani domu

Obszar B:

W ramach działań programu w schronisku redagowaliśmy i wydawaliśmy dwumiesięcznik miesięcznik „Czas na DOM – drogi wyjścia z bezdomności”, który redagowali pracownicy, osoby bezdomne oraz osoby, którym problematyka bezdomności leży na sercu. W ramach tego działania odbywały się regularne spotkania grupy redakcyjnej pod nazwą ABC pracy redakcyjnej.

Obszar C:

Była to  praca w terenie z osobami i rodzinami zagrożonymi bezdomnością, poprzez udzielanie wieloprofilowego wsparcia tym rodzinom. W obszarze oddziaływań pozostały osoby usamodzielnione i te które się usamodzielniały w trakcie trwania programu w celu wsparcia ich w reintegracji społecznej.

Termin realizacji projektu:

01.06.2014 r. –  31.12.2014 r.

Doposażenie w sprzęt rehabilitacyjny Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu

Nazwa zadania publicznego:

„Doposażenie w sprzęt rehabilitacyjny Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu”

Źródło dofinansowania:

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu

ul. Opatowska 10

27 – 600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

14 812,96

 Opis zadania publicznego:

Głównym celem realizacji niniejszego projektu było rozszerzenie zakresu czynności rehabilitacyjnych udzielanych w ramach świadczeń Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu. Celem projektu było również ułatwienie dostępu osobom niepełnosprawnym do skorzystania z nieodpłatnych usług rehabilitacyjnych udzielanych w placówce w Sandomierzu. Cele niniejsze zostały osiągnięte poprzez zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego.

Termin realizacji projektu:

1.11.2014 r. – 31.04.2015 r.

„Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie” – turnusy rehabilitacyjno – wypoczynkowe Caritas dla dzieci polonijnych i polskich

Nazwa zadania publicznego:

„Dzieciństwo to miejsce, gdzie mieszka się przez całe życie” – turnusy rehabilitacyjno – wypoczynkowe Caritas dla dzieci polonijnych i polskich.

Źródło dofinansowania:

Minister Spraw Zagranicznych

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Formacyjno – Wypoczynkowy ARKA

ul. Leśna 73

34-730 Mszana Dolna

Kwota dofinansowania (w zł):

63 127,20

 

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej był partnerem Caritas Polska w organizowaniu pobytów edukacyjno – wypoczynkowych w Polsce dla dzieci z rodzin polskich z Ukrainy. Ośrodek ARKA, należący do Caritas Diecezji Sandomierskiej, gościł 48 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Podczas wypoczynku był realizowany program edukacyjno – wychowawczy oraz kulturalno – oświatowy. Dzieci i młodzież polonijna miała okazję do obcowania z językiem polskim, nawiązywania kontaktów z rówieśnikami z Polski oraz do aktywnego wypoczynku połączonego z odwiedzaniem ciekawych miejsc związanych z kulturą polską. Zajęcia organizowane podczas kolonii miły charakter warsztatowy. Były to: nauka poprzez zabawę, scenki rodzajowe, nauka tańców polskich, praca indywidualna i grupowa z wykorzystaniem środków multimedialnych, nauka języka polskiego, zapoznawanie dzieci z historią, kulturą, zwyczajami i legendami Polski oraz całodniowe wycieczki autokarowe do miejsc związanych z kultura i historia Polski.

Termin realizacji projektu:

1.05. 2014 r. – 30.09.2014 r.

Edukacja drogą do samodzielności

Nazwa zadania publicznego:

„Edukacja drogą do samodzielności”

Źródło dofinansowania:

Wojewoda Świętokrzyski

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „ Radość Życia” Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu

ul. Opatowska 10

27 – 600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

17 200,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował zadanie publiczne pn.: „Edukacja drogą do samodzielności”. Zadanie to polegało na przeprowadzeniu działań z zakresu aktywizacji społeczno – zawodowej osób niepełnosprawnych.  Grupą docelową były osoby niepełnosprawne intelektualnie, zdolne do podjęcia pracy zarobkowej, uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Sandomierzu, pochodzące z terenu czterech powiatów województwa świętokrzyskiego (powiat: sandomierski, opatowski, staszowski, ostrowiecki).

Aktywizacja społeczno – zawodowa odbywała się poprzez przeprowadzenie cyklu warsztatów z zakresu umiejętności społeczno – zawodowych oraz szkoleń na Kucharza i Kelnera. W warsztatach udział wzięło 40 osób. Podczas warsztatów osoby niepełnosprawne zostały zapoznane z zagadnieniami dotyczącymi pracy, tj.: pojęcie pracy, specyfikacji pracy w różnych zawodach; z obowiązkami i prawami pracownika, szansami i zagrożeniami jakie niesie ze sobą podjęcie zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, sposobami rozwiązywania problemów z tego wynikających, przygotowania do poszukiwania pracy, nauka pisania dokumentów aplikacyjnych, listów motywacyjnych, CV.

Następnie przez sześć miesięcy, tj. od lipca do grudnia 2014 r. zostały przeprowadzone szkolenia na Kucharza oraz Kelnera. Część teoretyczna pozwoliła uczestnikom zapoznać się ze specyfiką konkretnego zawodu, z podstawami zasad bezpieczeństwa, przestrzeganiem przepisów sanitarno – epidemiologicznych, itp. Część praktyczna obejmowała będzie naukę zawodu w praktyce. Celem szkoleń było opanowanie przez uczestników szkoleń, podstawowych czynności niezbędnych do wykonywania zawodu: kucharza małej gastronomii i kelnera.

Termin realizacji projektu:

1.05.2014 r. – 31.12.2014 r.

Kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego

Nazwa zadania publicznego:

„Kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego”

Źródło dofinansowania: Podkarpacki Kurator Oświaty

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Formacyjno – Wypoczynkowy ARKA

ul. Leśna 73

34 – 730 Mszana Dolna

Tel: (18) 331 02 60

Kwota dofinansowania (w zł):

6 500,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży szkolnej w 2014 r. pn.: „Kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w 2014 r.”. Kolonie były zorganizowane dla 50 uczestników: dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pochodzącej z rodzin ubogich, z terenu Diecezji Sandomierskiej, obejmującego część województwa podkarpackiego. Turnus został zorganizowany w Zespole Szkol Miejskich nr 2 w Mszanie Dolnej, ul. Rynek 21, 34-730 Mszana Dolna.

Podczas kolonii był realizowany program dydaktyczno – wychowawczy oraz turystyczno – sportowy. Program dydaktyczno – wychowawczy był nastawiony na przekazanie dzieciom i młodzieży – uczestnikom kolonii wiedzy i poczucia poszanowania wartości. Odbywało się to  poprzez zabawy, pogadanki, wycieczki, na których mieli okazję poznawać miejsca i informacje historyczne, kulturowe i obyczajowe oraz legendy z nimi związane, a także podczas rozmów z wychowawcami i rówieśnikami. Częścią tego programu było również przybliżenie wizerunku Pana Boga oraz zwrócenie uwagi na potrzebę codziennej modlitwy oraz niedzielnego udziału we Mszy Świętej.

Program turystyczno – sportowy kolonii był nastawiony na promowanie aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży. Dlatego też jednym z celów kolonii był wzrost zainteresowania wśród uczestników kolonii aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.

Działania podjęte podczas organizacji letniego wypoczynku zwracały uwagę dzieci i młodzieży na ruch w szerokim tego słowa znaczeniu. W ramach programu odbył się Kolonijny Turniej Sportowy, odbyły się też ogniska, dyskoteki, piesze wędrówki, różnego rodzaju gry i zabawy na świeżym powietrzu, wyjścia na basen. Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w rozgrywkach sportowych, zaś zwycięzcy otrzymali nagrody.

Program turystyczno – sportowy obejmował również wycieczki do Zakopanego, w Tatry, do Krakowa, do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Sprawną organizacją wypoczynku zajmował kierownik/koordynator, nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników kolonii czuwali opiekunowie, wolontariusze i pielęgniarka, zaś duchowego wsparcia udzielał kleryk. Przygotowaniem posiłków zajmowała kucharka, która co roku odpowiada za wyżywienie na koloniach. Caritas dysponował własnym autokarem z kierowcą, który był do dyspozycji przez cały okres kolonii.

Termin realizacji projektu:

28.06.2014 r. – 31.08.2014 r.

Kolonie sportowe dla dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego

Nazwa zadania publicznego:

„Kolonie sportowe dla dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego”

Źródło dofinansowania:

Świętokrzyski Kurator Oświaty

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Formacyjno – Wypoczynkowy ARKA

ul. Leśna 73

34 – 730 Mszana Dolna

Tel: (18) 331 02 60

Kwota dofinansowania (w zł):

4 426,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizowało wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży szkolnej w 2014 r. pn.: „Kolonie sportowe dla dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego w 2014 r.”. Kolonie zostały zorganizowane dla 50 uczestników: dzieci i młodzieży szkolnej pochodzącej z rodzin ubogich, z terenu Diecezji Sandomierskiej, obejmującego część województwa świętokrzyskiego Kolonie miały charakter sportowy. Turnus odbył się w Ośrodku Formacyjno – Wypoczynkowym ARKA Caritas Diecezji Sandomierskiej w Mszanie Dolnej, przy ulicy Leśnej 73 i był 14 dniowy.

Działania podjęte podczas organizacji letniego wypoczynku w roku 2014 były zwrócone przede wszystkim na ruch wśród dzieci i młodzieży poprzez realizację programu turystyczno – sportowego. W ramach tego programu odbył się Wielki Turniej Sportowy, odbyły się ogniska, dyskoteki, piesze wędrówki, różnego rodzaju gry i zabawy na świeżym powietrzu, rozegrane zostały mecze piłki nożnej, siatkówki, odbywały się wyjścia na basen. Uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w rozgrywkach sportowych, zaś zwycięzcy otrzymali nagrody.

Program turystyczno – sportowy obejmował również wycieczki do Zakopanego, w Tatry, do Krakowa, do Wadowic. Podczas turnusu nie obyło się również bez modlitwy porannej i wieczornej. Była również możliwość wzięcia udziału we Mszy Świętej. Sprawną organizacją wypoczynku zajmował kierownik/koordynator, nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników kolonii czuwali opiekunowie, wolontariusze i pielęgniarka, zaś duchowego wsparcia udzielał kleryk obecny na każdym turnusie. Przygotowaniem posiłków zajmowała kucharka, która co roku odpowiada za wyżywienie na koloniach.

Termin realizacji projektu:

28.06.2014 r. – 31.08.2014 r.

Ocalić to, co zginęło

Nazwa zadania publicznego:

„Ocalić to, co zginęło”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Powiatu Niżańskiego

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej,

ul. Rzeszowska 35, 37- 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

11 500,00

Opis zadania publicznego:

Program korekcyjno-edukacyjny „Ocalić to, co zginęło” przeznaczony był dla osób stosujących przemoc zarówno mężczyzn jak i kobiet. Nieodzowną rolą przy tworzeniu takiego programu była współpraca z instytucjami, które mają wpływ na zjawisko przemocy w rodzinie. Są to: policja, prokuratura, sąd oraz ośrodki pomocy społecznej.

Program ten stanowił część całego systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz był uzupełnieniem różnych form interwencji prawnych i administracyjnych wobec sprawcy przemocy domowej. W  części edukacyjnej koncentrowaliśmy się na przekazaniu szeroko pojętej wiedzy na temat zjawiska przemocy. Natomiast korekcja postaw ukierunkowana była na zdobycie umiejętności niestosowania przemocy,  treningu umiejętności społecznych i asertywnych oraz naukę konstruktywnego rozwiązywania sporów i korzystania ze wsparcia społecznego. Program „Ocalić to, co zginęło” był próbą odnalezienia samego siebie w świecie zasad, wartości i pragnień. Realizacja programu korekcyjno-edukacyjnego „Ocalić to co zginęło” określona została ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie Dz. U. z dnia 20 września 2005 r. Nr 180, poz.1493.

Termin realizacji projektu:

1.01.2014 r. – 31.12.2014 r.

Ochrona rodzicielstwa

Nazwa zadania publicznego:

„Ochrona rodzicielstwa”

Źródło dofinansowania:

Wojewoda Podkarpacki

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

12 500,00 zł

Opis zadania publicznego:

„Ochrona rodzicielstwa” był to program skierowany do samotnych rodziców i wielodzietnych rodzin, aby wspomagać ich w obowiązkach rodzicielskich – wobec małoletnich i dorastających dzieci. To także troska o kobiety oczekujące potomstwa, które z różnych przyczyn muszą podejmować swoje obowiązki bez wsparcia ojca dziecka, bez pomocy ze strony najbliższych. „Ochrona rodzicielstwa” u kobiet samotnych, bezdomnych, ofiar przemocy i innych zdarzeń kryzysowych. To był program dla kobiet i ich małoletnich dzieci chroniących się w placówkach całodobowego wsparcia Domu Samotnej Matki, Schronisku dla Bezdomnych Kobiet, Ośrodku Interwencji Kryzysowej. Były to wieloprofilowe działania skierowane do podopiecznych przebywających w hotelu, bądź dążących do usamodzielnienia się w nowym środowisku, w nowych realiach. Była to pomoc i wsparcie dla samotnych rodziców z terenu naszego powiatu, tj. powiatu niżańskiego, oraz dla rodzin wielodzietnych zamieszkujących na tym terenie.

Był to program innowacyjnego myślenia i działania wewnątrz systemów rodzinnych i w mentalności społeczeństwa lokalnego. Czas przestać wyręczać  dorosłych ludzi, nadszedł czas, aby ich aktywizować, uspołeczniać, edukować i wyzwalać wszelkie pokłady umiejętności ukrytych głęboko w ich sercach. My jako instytucja wspierająca rodzinę, jako najistotniejszą komórkę życia społecznego, z dużym zaangażowaniem podjęliśmy zadania mające na celu wsparcie rodzin, aby mogły zapewniać wszystkim ich członkom, zarówno dzieciom jak ich rodzicom, optymalne warunki rozwoju. Przy dzisiejszej wiedzy na temat funkcjonalności rodziny nie możemy stać obojętnie wobec tych środowisk, gdzie jeszcze wciąż rodzina boryka się z szeroką gamą problemów, zaczynając od spraw dotyczących zabezpieczenia socjalnego i egzystencjalnego, kończąc na budowaniu więzi oraz postaw i zasad warunkujących prawidłowe kształtowanie się osobowości młodego człowieka. Wszyscy w jakimś stopniu odpowiadamy za jakość życia współczesnych rodzin. I nie zawsze a może zbyt rzadko wykorzystujemy potencjał jaki posiadamy jako społeczeństwo poprzez dorobek kulturowy i naukowy naszej Ojczyzny.

Termin realizacji projektu:

06.2014 r. – 31.12.2014 r.

Ognisko wychowawcze „Wędrując ku dojrzałości”

Nazwa zadania publicznego:

Ognisko wychowawcze „Wędrując ku dojrzałości”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

4 500,00

Opis zadania publicznego:

W ramach projektu proponowano dzieciom i młodzieży udział w zajęciach pozalekcyjnych. Poprzez możliwość zagospodarowania wolnego czasu. Program kładł nacisk na:

  • kształtowanie u dzieci i młodzieży obrazu siebie;
  • podniesienie przez uczestników zajęć z  kompetencji społecznych, w tym poprawę umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej;
  • ukształtowanie u dzieci i młodzieży umiejętności wyrażania emocji;
  • odnalezienie siebie w świecie wartości.

W przygotowywanym programie mogły brać udział dzieci i młodzież dotychczas uczęszczająca na zajęcia „Ogniska Wychowawczego Wędrując ku Dojrzałości”, pragnące uczestniczyć w tych spotkaniach oraz rozwijać swoje zainteresowania. Po zakończonym projekcie za pomocą odpowiedniej ankiety została przeprowadzona ewaluacja programu. Spotkania były prowadzone w piątki w godzinach popołudniowych oraz w soboty 1 raz w miesiącu – warsztaty kompetencji społecznych. W programie mogli uczestniczyć osoby niepełnoletnie wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody rodzica bądź opiekuna.

Termin realizacji projektu:

03.2014 r. – 31.12.2014 r.

Organizacja kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg

Nazwa zadania publicznego:

„Organizacja kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg”

Źródło dofinansowania:

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Formacyjno – Wypoczynkowy ARKA

ul. Leśna 73

34 – 730 Mszana Dolna

Tel: (18) 331 02 60

Kwota dofinansowania (w zł):

3 900,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizowała zadanie publiczne pn. „Organizacja kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg w 2014 roku” w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 r. Realizacja niniejszego zadania polegała na zorganizowaniu wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży, pochodzących z rodzin najuboższych zamieszkałych na terenie miasta i gminy Tarnobrzeg.

Dla adresatów niniejszego zadania, bardzo często była  to jedyna możliwość wyjazdu podczas wakacji, uprawiania aktywnej turystyki, zwiedzania zabytków i innych atrakcji turystycznych oraz poznawania ojczystej kultury, historii i tradycji, a także nawiązywania nowych przyjaźni, uczenia się życia w społeczeństwie. Dlatego też szczególnie ważne było udzielenie im pomocy w takim zakresie.

Caritas Diecezji Sandomierskiej organizowało kolonie letnie w stanowiącym jego własność Ośrodku Formacyjno – Wypoczynkowym ARKA w Mszanie Dolnej. W trakcie kolonii realizowany był program dydaktyczno – wychowawczy i socjoterapeutyczny dla dzieci i młodzieży pochodzącej ze środowisk ubogich i zagrożonych patologią. Zakładał on wypoczynek oparty nie tylko na zabawie, wycieczkach, konkursach tematycznych, ale również na propagowaniu wśród dzieci postaw życiowych opartych na wierze chrześcijańskiej, altruizmie, odpowiedzialności i poszanowaniu godności drugiego człowieka.

W tym 2013 roku szczególną uwagę dzieci i młodzieży korzystających z kolonii zwrócono uwagę na zasady prowadzenia zdrowego stylu życia i ochrony zdrowia. W związku z tym oferta przewidywała cykl wykładów i rozmów o zdrowym odżywianiu się, o uzależnieniach i szkodliwości zażywania alkoholu, środków psychotropowych i odurzających oraz szkodliwości palenia papierosów. Codziennie odbywały się poranna gimnastyka i równie często gry sportowe, a w ciągu całych kolonii odbędzie kilka pieszych wędrówek po wzniesieniach Beskidu Wyspowego.

Zadanie niniejsze było skierowane do 30 dzieci pochodzących z rodzin o niskich dochodach zamieszkałych na terenie Gminy Tarnobrzeg.

Termin realizacji projektu:

1.07.2014 r. – 31.08.2014 r.

Perspektywy starości

Nazwa zadania publicznego:

„Perspektywy starości”

Źródło dofinansowania:

Wojewoda Podkarpacki

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

12 000,00 zł

Termin realizacji projektu:

06.2014 r. – 31.12.2014 r.

Opis zadania publicznego:

Prezentowany program „Perspektywy starości” był próbą wyjścia w kierunku osób starszych z pomocą i wsparciem w ich konkretnych sytuacjach życiowych. To poszukiwania połączenia pomiędzy pokoleniami, aby nawzajem się ubogacać. Chcieliśmy aby osoby starsze mogły podzielić się swoją mądrością życiową z młodszymi. W ramach programu integrowaliśmy starszych z młodszymi, aby pomóc im odczytać na nowo wyzwania współczesności i realizować testament Jana Pawła II, który uczył nas iż naród bez przeszłości jest narodem bez przyszłości. Kontakt z osobami starszymi, animacja ich życia i proponowanie im nowych form aktywności, były to cele przed jakimi stają służby społeczne.

W działaniach uwzględniono różne formy pomocy osobom starszym:

  • wyszliśmy do domów, gdzie długie godziny liczy się w „tysiące”, gdzie ktoś czeka na ciepłe słowo, uśmiech i gest dobroci –były spotkania w domach organizowane przy udziale dzieci z „Ogniska Wychowawczego Wędrując ku dojrzałości”, gdzie młodzi wychowankowie wraz z opiekunami  odwiedzali osoby starsze żyjące samotnie we własnych domach.
  • Drugi zakres działań – to praca w budynku Caritas, gdzie podjęliśmy kontynuację cotygodniowych  spotkań, gdzie zorganizowany czas i zaproponowane formy aktywności pozwoliły odnaleźć swoje miejsce w świecie osobom starszym z naszego terenu.

Były 2 wyjazdy pielgrzymkowo – wypoczynkowe dla 50 osobowej grupy osób starszych i ich opiekunów. Pierwszy z nich do Kodnia, a drugi do Częstochowy na Jasną Górę.

Termin realizacji projektu:

06.2014 r. – 31.12.2014 r.

Pomoc finansowa w prowadzeniu świetlicy socjoterapeutycznej w Tarnobrzegu

Nazwa zadania publicznego:

„Pomoc finansowa w prowadzeniu świetlicy socjoterapeutycznej w Tarnobrzegu”

Źródło dofinansowania:

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Parafialny Zespół Caritas przy parafii p.w. Chrystusa Króla

ul. Niepodległości 9

39-400 Tarnobrzeg

(15) 822 43 22

Kwota dofinansowania (w zł):

20 000,00 zł

Opis zadania publicznego:

W roku 2014 Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizację zadania publicznego z zakresu wspierania działań mających na celu poprawę sytuacji rodzin. Realizacja zadania publicznego pn.: „Pomoc finansowa w prowadzeniu świetlicy socjoterapeutycznej w Tarnobrzegu” polegała na zapewnieniu dzieciom opieki oraz na stworzeniu warunków do wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka, poprzez zajęcia dydaktyczno – wychowawczo – opiekuńcze. W dużym stopniu działania zostały skierowane na zaspokajanie podstawowych potrzeb wychowanków, tj. wyżywienia, warunków do nauki, możliwości nawiązywania relacji z innymi i rozmowy.

Świetlica Socjoterapeutyczna w Tarnobrzegu zapewnia wychowankom opiekę, możliwość nauki, gry i zabawy, czy też uczestnictwo w wycieczkach edukacyjnych. Wolontariusze pracujący
w placówce pomagali wychowankom w tłumaczeniu lekcji szkolnych, rozwijaniu ich zainteresowań i uzdolnień, jak również przeprowadzali zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej dostosowanej do potrzeb i dysfunkcji dzieci. 

Były organizowane różnego typu zajęcia: edukacyjne, rozwijające twórcze zainteresowania, sportowe, grupowe i inne rozwijające zainteresowania, talent, inspirujące do samorozwoju, wychowawcze, turystyczne i rekreacyjne, uczestniczenie w imprezach kulturalnych, działania na rzecz środowiska lokalnego, działania opiekuńcze i inne.

W oparciu o fachową literaturę oraz własne doświadczenie b wprowadzali wychowanków w dobry nastrój, integrowali z rówieśnikami oraz podejmowali działania mające na celu odstresowanie dzieci, u których napięcia występują w związku z trudną sytuacją domową.

Termin realizacji projektu:

1.02. 2014 r. – 31.12.2014 r.

Poradnictwo zawodowe dla młodzieży niepełnosprawnej

Nazwa zadania publicznego:

„Poradnictwo zawodowe dla młodzieży niepełnosprawnej”

Źródło dofinansowania:

Województwo Świętokrzyskie

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

ul. Opatowska 10

27- 600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

10 870,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizowało zadanie publiczne pn.: „Poradnictwo zawodowe dla młodzieży niepełnosprawnej”. Zadanie to polegało na przeprowadzeniu działań z zakresu działań włączających osoby niepełnosprawne intelektualnie w procesie wchodzenia na rynek pracy. Zadanie publiczne było realizowane w terminie od 22.09 – 30.11.2014 r.

Działania projektu były poprowadzone w dwóch modułach: Moduł I: doradztwo zawodowe dla osób niepełnosprawnych, które po raz pierwszy skorzystały z doradztwa zawodowego (osoby uczące się) oraz Moduł II: prowadzenie specjalistycznego poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, które kończyły naukę i wchodziły na rynek pracy.

Działaniami wspierającymi osoby niepełnosprawne intelektualnie na rynku pracy były: Moduł I: doradztwo zawodowe dla 10 osób niepełnosprawnych intelektualnie – zajęcia indywidualne i grupowe..

Moduł II: specjalistyczne poradnictwo zawodowe i pośrednictwo pracy skierowane do 16 osobowej grupy młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie – zajęcia indywidualne i grupowe. Tematyką Modułu było  m.in.: aktywne poszukiwanie pracy przez osoby niepełnosprawne, rozmowa kwalifikacyjna, specyfika miejsca pracy, aspekty związane z zatrudnieniem. Część zajęć grupowych obejmowała wizyty studyjne z elementami warsztatowymi u potencjalnych pracodawców. Wizyty zostały zorganizowane m.in. w pensjonacie w Sandomierzu, gdzie uczestnicy zapoznali się ze specyfiką pracy pomocnika hotelowego oraz w piekarni, gdzie uczestnicy zapoznali się ze specyfiką pracy pomocnika piekarza/cukiernika. Ponadto część wizyt obejmowała placówki Caritas Diecezji Sandomierskiej (praca pomocnika biurowego i pracownika gospodarczego).

Termin realizacji projektu:

22.09.2014 r. – 30.11.2014 r.

Prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem

Nazwa zadania publicznego:

„Prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Powiatu Niżańskiego

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. Rzeszowska 35

37- 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

110 000,00

Opis zadania publicznego:

W myśl ustawy o pomocy społecznej z 2004 r. art. 19 podpunkt 12). każdy powiat zobowiązany jest do prowadzenia interwencji kryzysowej na swoim terenie. Z uwagi na fakt, iż spora grupa mieszkańców naszego powiatu boryka się z problemami, które daleko wykraczają poza możliwości ich samodzielnego poradzenia sobie. Dotyczy to sytuacji kryzysowych, na jakie narażony jest każdy człowiek. Jedni z nas w takich sytuacjach mają silne wsparcie ze strony bliskich i nie wymagają dodatkowego wsparcia. Jest jednak duża grupa osób, która takiego wsparcia nie otrzyma. Są również takie kryzysy, które dezintegrują cały system rodzinny bądź daną osobę na tyle silnie iż wymaga ona pomocy specjalistów. Mówiąc o kryzysach mamy na myśli sytuacje związane z przemocą w rodzinie, handlem ludźmi, uzależnieniami, kryzysami w związkach małżeńskich i partnerskich, problemami wychowawczymi, utratami okołoporodowymi, utratą bliskiej osoby, kryzysami suicydalnymi i egzystencjalnymi, niepełnosprawnością itp. Interwencja kryzysowa ma także wspomagać ofiary klęsk żywiołowych, kataklizmów i wypadków masowych. W przypadku takich zdarzeń około 20% ludności nie poradzi sobie sama i będzie wymagać wsparcia ze strony interwentów kryzysowych bądź psychologów czy też terapeutów. Zdarzenia, które mają miejsce w świecie i w naszej ojczyźnie  budzą duży niepokój.

Mieszkańcy naszego powiatu doświadczający różnych niepożądanych zdarzeń w swoim życiu wymagają często wieloprofilowego wsparcia nie tylko ze strony psychologów i terapeutów. Wobec nich należy prowadzić działania socjalne, prawne, medyczne, duchowe, profilaktyczne, pedagogiczne a w sytuacjach tego wymagających roznieść wsparcie stacjonarne poprzez przyjęcie na hostel.

Termin realizacji projektu:

1.01.2014 r. – 31.12.2014 r.

„Razem możemy więcej”. Prowadzenie grup wsparcia dla rodziców dzieci i młodzieży z autyzmem oraz rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

Nazwa zadania publicznego:

„Razem możemy więcej”. Prowadzenie grup wsparcia dla rodziców dzieci i młodzieży z autyzmem oraz rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta Sandomierz

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej oraz Niepubliczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna

ul. Opatowska 10

 27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

8 740,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizacje zadania podejmowanego w latach wcześniejszych. Zadanie pn.: „Razem możemy więcej” Prowadzenie grup wsparcia dla rodziców dzieci i młodzieży z autyzmem oraz rodziców dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w 2014 roku zostanie skierowane do grupy 40 osób: rodziców (opiekunów) dzieci i młodzieży z autyzmem oraz rodziców (opiekunów) dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Zadanie było realizowane w terminie od 01.05. – 31.10.2014 r. (z wyłączeniem dwóch miesięcy wakacyjnych). Zostały utworzone 2 grupy, które  spotykały 2 razy w miesiącu.

Spotkania prowadziło dwóch pedagogów i dwóch psychologów. Dodatkowo na jedno ze spotkań zostali zaproszeni specjaliści z dziedzin: psychiatrii, pediatrii i seksuologii.

Głównym celem, dla którego były prowadzone grupy wsparcia było udzielenie pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z opieką i wychowaniem dziecka z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Ważnym czynnikiem determinującym osiągnięcie tego celu było stworzenie warunków dla objęcia grupy docelowej wsparciem psychologicznym i pedagogicznym, a także stworzenie im warunków do pracy grupowej. Dlatego oferta zakładała zorganizowanie miejsca, opracowanie terminarzu spotkań oraz zapewnienie komfortowych warunków sprzyjających pracy i nawiązywaniu dobrych kontaktów w grupie (tutaj m.in. zapewnienie poczęstunku).

Wskazaną pomocą zostały objęte rodziny uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego.

Termin realizacji projektu:

01.05.2014 r. do 31.10.2014 r. z wyłączeniem dwóch miesięcy wakacyjnych (01.07 – 31.08.2014 r.)

Stop wykluczeniu społecznemu!

Nazwa zadania publicznego:

„Stop wykluczeniu społecznemu!”

Źródło dofinansowania :

Zarząd Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet

ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

36 000,00 zł

Opis zadania publicznego:

Projekt „STOP WYKLUCZENIU SPOŁECZNEMU! – ograniczenie zjawiska wykluczenia społecznego” podniósł kompetencje osób z grup zagrożonych wykluczeniem, bądź znajdujących się na granicy życia społecznego. Oddziaływania skierowane były do osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji socjalno-bytowej. To grupa osób, które z jakiś powodów, nierzadko z własnej winy bądź z uwarunkowań społecznych odcięły się lub je  zaczęto izolować  od dostępu do zaspokajania podstawowych potrzeb społecznych. To ci, którzy nie mogli, nie chcieli lub nie potrafili zaspokajać wszystkich swoich potrzeb w taki sposób, aby odczuwać z tego satysfakcje, aby się rozwijać w strukturach społecznych i życiu osobistym. To ci wyjęci poza nawias tego co jest i tego co powinno być dobrem danym dla wszystkich. To spojrzenie na człowieka, który chce i nie potrafi żyć w sposób godny i wolny aby chcieć bardziej być niż tylko mieć!

Prace  podejmowane były w następujących sposób:

A: dla kobiet i ich małoletnich dzieci korzystających ze wsparcia całodobowego. Praca bezpośrednio z nimi poprzez realizacje działań na rzecz poprawy jakości ich życia.

B: w części drugiej widzieliśmy potrzebę wyjścia w szersze układy społeczne – kontakt z rodziną w środowisku lokalnym – rodziną uwikłaną w przemoc, w różnego typu uzależnienia, niezaradność życiową..

C: spotkania edukacyjne  z kobietami osadzonymi w Areszcie śledczym w Nisku. w ramach spotkań była prowadzona psychoedukacja z zakresu wychodzenia z sytuacji trudnych.

Termin realizacji projektu:

16.06. 2014 r.  – 30.11.2014 r.

Świadczenie nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku

Nazwa zadania publicznego:

„Świadczenie nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta Sandomierza

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas

ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

tel. (15) 644 55 86

Kwota dofinansowania (w zł):

40 000,00

Opis zadania publicznego:

W roku 2014 Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizację zadania publicznego z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Realizacja zadania publicznego pn.: „Świadczenie nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku” polegała na świadczeniu nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na terenie Miasta i Gminy Sandomierz. Usługi te były świadczone przez wykwalifikowana kadrę (pielęgniarki) Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu. Realizacja niniejszego zadania publicznego odbywała się poprzez m.in.:

  1. Opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach;
  2. Usprawnianie ludzi starszych i niepełnosprawnych;
  3. Współpracę z organizacjami zajmującymi się ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi;
  4. Promocję zdrowia – badania profilaktyczne;
  5. Promocję i profilaktykę zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca;
  6. Opiekę nad terminalnie chorymi.

Podczas spotkań z pacjentami, pielęgniarki poza wykonywaniem wymienionych wyżej świadczeń, udzielały porad chorym, ich najbliższym oraz osobom z ich otoczenia z zakresu sprawowania opieki nad chorymi, starszymi, niepełnosprawnymi pacjentami, co będzie przekładało się na większe zaangażowanie rodziny w proces pielęgnowania chorego w domu. W razie potrzeby udzielały pomocy w czynnościach życia codziennego, w szczególności w stosunku do osób starszych i samotnych zdanych przez los na samych siebie.

Termin realizacji projektu:

1.03.2014 r. – 31.12.2014 r.

Świadczenie nieodpłatnych usług pielęgnacyjno – socjalnych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Modliborzyce

Nazwa zadania publicznego:

„Świadczenie nieodpłatnych usług pielęgnacyjno – socjalnych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Modliborzyce”

Źródło dofinansowania:

Wójt Gminy Modliborzyce

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Modliborzycach

ul. Józefa Piłsudskiego 63 a

23-310 Modliborzyce

tel. (15) 871 58 51

Kwota dofinansowania (w zł):

25 000,00 zł

Opis zadania publicznego:

W roku 2014 Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizację zadania publicznego pn.: „Świadczenie nieodpłatnych usług pielęgnacyjno – socjalnych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Modliborzyce w 2014 roku”. Zadanie było realizowane z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych t.j.: niesienia pomocy medycznej dla osób niepełnosprawnych, poprawy zdrowia osób niepełnosprawnych i podniesienia ich sprawności fizyczno – ruchowej, a także promocji zdrowia – badań profilaktycznych na terenie Gminy Modliborzyce.

Placówka prowadzi działalność ciągłą. W trakcie realizacji niniejszego zadania publicznego jej działalność była skierowana na wykonywanie usług opiekuńczo – medycznych w postaci: świadczeń pielęgnacyjno – leczniczych; świadczeń pielęgnacyjno – higienicznych, wynikających z procesu pielęgnowania oraz świadczeń diagnostycznych, skierowanych do większej liczby mieszkańców Gminy.

Do podopiecznych Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Modliborzycach, pracownicy docierali w zależności od potrzeby: codziennie – przy opiece nad obłożnie i przewlekle chorymi; raz w miesiącu – z inicjatywy własnej (promocja zdrowia, pomiar RR, pomiar poziomu glukozy we krwi); okresowo – wykonywanie zaleceń lekarskich, takich jak: iniekcje, kroplówki, opatrunki, pobieranie materiałów do badan diagnostycznych oraz inne – zlecone przez lekarza.

Podczas spotkań z pacjentami, pielęgniarki poza wykonywaniem wymienionych wyżej świadczeń udzielały porad chorym oraz ich najbliższym, co będzie przekładało się na większe zaangażowanie rodziny w proces pielęgnowania chorego w domu. W ramach promocji zdrowia, pracownicy Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Modliborzycach  były prowadzone badania profilaktycznych dla pacjentów. 

Termin realizacji projektu:

01.2014 r. – 31.12.2014 r.

Świadczenie nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno – socjalnych na terenie gminy Jarocin

Nazwa zadania publicznego:

„Świadczenie nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno – socjalnych na terenie gminy Jarocin”

Źródło dofinansowania:

Wójt Gminy Jarocin

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas

Domostawa 16

37-405 Jarocin

tel. (15) 871 37 80

Kwota dofinansowania (w zł):

25 000,00

Opis zadania publicznego:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Domostawie realizowało zadanie polegającego na świadczeniu nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno – socjalnych na terenie Gminy Jarocin poprzez m.in.:

  • Opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach.
  • Poprawę sprawności fizycznej ludzi starszych i niepełnosprawnych.
  • Współpracę z organizacjami państwowymi i społecznymi, których statutowym zadaniem jest podejmowanie działań na rzecz ludzi chorych i niepełnosprawnych.
  • Promocję zdrowia – badania profilaktyczne.
  • Promocję i profilaktykę zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca.
  • Opiekę nad terminalnie chorymi i osobami samotnymi.

Za realizację niniejszego zadania publicznego na terenie gminy Jarocin odpowiedzialne było Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Domostawie wraz ze swoją filią, czyli Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Domostawie Filia Punkt Świadczeń Usług Rehabilitacyjnych w Majdanie Golczańskim.

Termin realizacji projektu:

15.03.2014 r. – 31.12.2014 r.

Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Janów Lubelski

Nazwa zadania publicznego:

„Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Janów Lubelski”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Janowa Lubelskiego

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo  – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas

Ul. Zamoyskiego 77

23 – 300 Janów Lubelski

Tel. (15) 872 15 74

Kwota dofinansowania (w zł):

32 000,00

Opis zadania publicznego:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim podejmując realizację zadania pod nazwą „Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Janów Lubelski” obejmowała opieką osoby potrzebujące specjalistycznej opieki pielęgniarskiej. Placówka ta prowadziła działalność ciągłą w skali całego roku. Zadanie niniejsze było prowadzone od 15 kwietnia do 15 grudnia 2014 roku. Pielęgniarki pracujące w Centrum udawały się do osób potrzebujących, a zakres ich obowiązków obejmował:

  • usprawnianie osób starszych i niepełnosprawnych;
  • opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach;
  • promocję zdrowia i badania profilaktyczne;
  • opiekę nad terminalnie chorymi;
  • organizowanie pomocy socjalno-bytowej.

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim w celu świadczenia usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych osobom zamieszkałym na terenie Miasta i Gminy Janów Lubelski podejmowało realizację szeregu działań z zakresu pielęgniarstwa i opieki specjalistycznej.

Działania te były skierowane do rodzin lub pojedynczych osób, które potrzebowały wsparcia w zaspokajaniu podstawowych – codziennych potrzeb życiowych, w tym w wykonywaniu czynności pielęgnacyjnych lub higienicznych, wykonywaniu specjalistycznych czynności pielęgnacyjno – higienicznych zaleconych przez lekarza, a także w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Głównym celem zadania była poprawa sytuacji rodzin lub osób samotnych zamieszkujących na terenie Miasta i Gminy Janów Lubelski. W związku z tym Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim planowało realizację zadania polegającego na świadczeniu nieodpłatnych usług medycznych, pielęgniarskich i opiekuńczych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku.

Pracownicy Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim świadczono następujące rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczo – medycznych:

  1. Świadczenia pielęgnacyjno – lecznicze,
  2. Świadczenia pielęgnacyjno – higieniczne wynikające z procesu pielęgnowania
  3. Świadczenia diagnostyczne,
  4. Udzielanie porad, najbliższym osób chorych, mających na celu większe zaangażowanie rodziny w procesie pielęgnowania chorego w domu.

Termin realizacji projektu:

kwiecień 2014 r. – 15.12.2014 r.

„Wiem, rozumiem, potrafię” – trening umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych

Nazwa zadania publicznego:

„Wiem, rozumiem, potrafię” – trening umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych

Źródło dofinansowania:

Województwo Świętokrzyskie

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny

„Radość Życia” Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu

ul. Opatowska 10

27 – 600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

13 000,00 zł

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował zadania publiczne pn.: „Wiem, rozumiem, potrafię” – trening umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych. Zadanie polegało na przeprowadzeniu treningu umiejętności społecznych dla grupy 34 uczniów Gimnazjum Specjalnego oraz Gimnazjum Specjalnego dla Uczniów z Autyzmem. Oba Gimnazja działają w ramach Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu. Niniejsze działania przeprowadzone zostały od 01 września 2014 r. do 31 października 2014 r. Działania miały formę zajęć indywidualnych i zajęć grupowych. Dzięki uczestnictwu w treningu umiejętności społecznych młodzież gimnazjalna z niepełnosprawnością intelektualną i z autyzmem mogła nabyć, rozwinąć a także podtrzymać umiejętności niezbędne do ich samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

W ramach niniejszego zadania publicznego odbył się trening samoobsługi (np. samodzielne jedzenie, przygotowywanie prostych posiłków, ubieranie się, mycie), trening ekonomiczny (np. rozróżnianie nominałów pieniężnych, nauka oszczędnego gospodarowania pieniędzmi), trening dbania o swój wygląd zewnętrzny (np. nauka schludnego ubierania się, samodzielnego korzystania z fryzjera, itp.), trening poruszania się środkami komunikacji miejskiej (np. nauka samodzielnego kupowania biletów), trening wyjścia do różnych instytucji (np. nauka wypełniania różnego rodzaju wniosków), trening sprawnego komunikowania się (np. odgrywanie różnych scenek). Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę – nauczycieli, która na co dzień ma styczność z grupą docelową niniejszego zadania publicznego i najlepiej zna potrzeby i możliwości poszczególnych uczniów. Do działań w niniejszym zadaniu był zaangażowany również psycholog oraz opiekunowie, czuwający nad bezpieczeństwem uczniów.

Termin realizacji projektu:

1.09.2014 r. – 31.10.2014 r.

„Więcej nas łączy niż dzieli”. Prowadzenie warsztatów teatralnych integrujących dzieci i młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem rówieśniczym

Nazwa zadania publicznego:

„Więcej nas łączy niż dzieli” – Prowadzenie warsztatów teatralnych integrujących dzieci i młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem rówieśniczym”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta Sandomierz

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej,

ul. Opatowska 10, 27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

5 500,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował zadanie publiczne pod nazwą: „Więcej nas łączy niż dzieli” Prowadzenie warsztatów teatralnych integrujących dzieci i młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem rówieśniczymZajęcia zostały zorganizowane dla dwóch grup liczących po 20 osób pochodzących z dwóch szkół: Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego „Radość Życia” oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu. Zajęcia prowadził wykwalifikowany instruktor teatralny wraz z pomocą instruktorów ze Ośrodka „Radość Życia”. Instruktorzy współpracowali z nauczycielami z obu szkół.

Zajęcia polegały na przygotowaniu i zorganizowaniu przedstawień teatralnych oraz na nauce i ćwiczeniach gry aktorskiej. Elementem zajęć teatralnych było wystawienie wspólnych przedstawień teatralnych oraz uczestnictwo w spektaklach teatralnych.

Poprzez prowadzenie wspólnych zajęć pogłębili relacje między uczniami szkoły specjalnej oraz uczniami szkoły podstawowej. Elementem zajęć było ich wspólne poznanie, akceptacja oraz pomaganie sobie nawzajem. Uczniowie niepełnosprawni intelektualnie mieli możliwość ćwiczenia swoich umiejętności komunikacyjnych z innymi, natomiast dzieci ze szkoły podstawowej poznali światopogląd ich niepełnosprawnych rówieśników oraz nauczyli się ich rozumienia.

Termin realizacji projektu:

1.03.2014 r. – 31.12.2014 r.

Wspieranie działalności pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych

Nazwa zadania publicznego: 

„Wspieranie działalności pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta i Gminy Nisko

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Nisku

ul. Mickiewicza 4

37-400 Nisko

tel. (15) 841 46 39

Kwota dofinansowania (w zł):

5 000,00

Opis zadania publicznego:

W roku 2014 Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizację zadania publicznego z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Realizacja zadania publicznego pn.: „Wspieranie działalności pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych” polegała na świadczeniu nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno – socjalnych na terenie Miasta i Gminy Nisko poprzez m.in.:

  1. Opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach;
  2. Usprawnianie ludzi starszych i niepełnosprawnych;
  3. Organizowanie pomocy socjalno – bytowej, w miarę swoich możliwości;
  4. Współpracę z organizacjami zajmującymi się ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi;
  5. Promocję zdrowia – badania profilaktyczne;
  6. Promocję i profilaktykę zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca;;
  7. Opiekę nad terminalnie chorymi.

Usługi te były świadczone przez Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku. Do podopiecznych stacji docierała w zależności od potrzeby:

  • Codziennie
  • Raz w miesiącu
  • Okresowo

Pielęgniarki i fizjoterapeutki pracujące w Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku prowadziły:

  • Opiekę nad ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi w ich domach (wykonywanie toalety, pielęgnacja odleżyn, wykonywanie iniekcji, stawianie baniek, pomoc przy wykonywaniu wszystkich czynności życia codziennego);
  • Usprawnianie osób starszych i niepełnosprawnych;
  • Opiekę nad osobami terminalnie chorymi;
  • Promowały zdrowy tryb życia i wprowadzały w życie profilaktykę prozdrowotną;
  • Organizowały na miarę swoich możliwości pomoc socjalno – bytową (zaopatrzenie gospodarstwa domowego, realizacja recept lekarskich, pomoc przy załatwianiu sprzętu ortopedycznego).

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku prowadzi działalność ciągłą, w ramach, której świadczone są:

  1. Podstawowa opieka zdrowotna
  2. Opieka długoterminowa
  3. Rehabilitacja

Termin realizacji projektu:

10.02. 2014 r. – 3.11.2014 r.

Wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych

Nazwa zadania publicznego:

„Wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych”

Źródło dofinansowania:

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji opieki Caritas w Tarnobrzegu

ul. 3 Maja 11

39-400 Tarnobrzeg

Tel. (15) 641 66 58

Źródło dofinansowania:

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji opieki Caritas w Tarnobrzegu

ul. 3 Maja 11

39-400 Tarnobrzeg

Tel. (15) 641 66 58

Kwota dofinansowania (w zł):

1 200,00 zł

Opis zadania publicznego:

W roku 2014 Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizację zadania publicznego z zakresu wspierania działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych. Realizacja zadania publicznego pn.: „Wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych w 2014 roku” polegała na świadczeniu nieodpłatnych usług pielęgniarskich i medycznych na rzecz osób chorych i starszych na terenie Miasta i Gminy Tarnobrzeg. Usługi te były świadczone w Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas na ul. Konstytucji 3 Maja 11 w Tarnobrzegu.

Placówka prowadzi działalność ciągłą. W trakcie realizowania niniejszego zadania publicznego jej działalność była skierowana na wykonywanie usług opiekuńczo – medycznych w postaci: świadczeń pielęgnacyjno – leczniczych; świadczeń pielęgnacyjno – higienicznych wynikających z procesu pielęgnowania oraz świadczeń diagnostycznych skierowanych do większej liczby mieszkańców Gminy. W placówce pracowały trzy pielęgniarki. Oprócz świadczeń wykonywanych w gabinecie, w ramach działalności Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego, odbywały się wizyty domowe.

Podczas spotkań z pacjentami, pielęgniarki poza wykonywaniem wymienionych wyżej udzielały porad chorym oraz ich najbliższym, co się składało na większe zaangażowanie rodziny w proces pielęgnowania chorego w domu. W razie potrzeby udzielały pomocy w czynnościach życia codziennego, w szczególności w stosunku do osób starszych i samotnych.

Termin realizacji projektu:

1.03.2014 r. – 31.12.2014 r.

Wspieranie edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych

Nazwa zadania publicznego: 

„Wspieranie działalności pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta i Gminy Nisko

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Nisku

ul. Mickiewicza 4

37-400 Nisko

tel. (15) 841 46 39

Kwota dofinansowania (w zł):

5 000,00

Opis zadania publicznego:

W roku 2014 Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuowało realizację zadania publicznego z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Realizacja zadania publicznego pn.: „Wspieranie działalności pielęgnacyjno – rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych” polegała na świadczeniu nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno – socjalnych na terenie Miasta i Gminy Nisko poprzez m.in.:

  1. Opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach;
  2. Usprawnianie ludzi starszych i niepełnosprawnych;
  3. Organizowanie pomocy socjalno – bytowej, w miarę swoich możliwości;
  4. Współpracę z organizacjami zajmującymi się ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi;
  5. Promocję zdrowia – badania profilaktyczne;
  6. Promocję i profilaktykę zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca;;
  7. Opiekę nad terminalnie chorymi.

Usługi te były świadczone przez Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku. Do podopiecznych stacji docierała w zależności od potrzeby:

  • Codziennie
  • Raz w miesiącu
  • Okresowo

Pielęgniarki i fizjoterapeutki pracujące w Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku prowadziły:

  • Opiekę nad ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi w ich domach (wykonywanie toalety, pielęgnacja odleżyn, wykonywanie iniekcji, stawianie baniek, pomoc przy wykonywaniu wszystkich czynności życia codziennego);
  • Usprawnianie osób starszych i niepełnosprawnych;
  • Opiekę nad osobami terminalnie chorymi;
  • Promowały zdrowy tryb życia i wprowadzały w życie profilaktykę prozdrowotną;
  • Organizowały na miarę swoich możliwości pomoc socjalno – bytową (zaopatrzenie gospodarstwa domowego, realizacja recept lekarskich, pomoc przy załatwianiu sprzętu ortopedycznego).

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku prowadzi działalność ciągłą, w ramach, której świadczone są:

  1. Podstawowa opieka zdrowotna
  2. Opieka długoterminowa
  3. Rehabilitacja

Termin realizacji projektu:

10.02. 2014 r. – 3.11.2014 r.

Żyć odpowiedzialnie

Nazwa zadania publicznego:

„Żyć odpowiedzialnie”

Źródło dofinansowania:

Wojewoda Podkarpacki

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet

Ul. Rzeszowska 35

37 – 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

32 000,00

Opis zadania publicznego:

Ze względu na specyfikę placówek, jakie prowadzi Caritas Diecezji Sandomierskiej  w Rudniku nad Sanem, zadanie zmierzało do poprawy  jakości życia  bezdomnych kobiet i kobiet z małoletnimi dziećmi zamieszkujących na terenie Schroniska dla Bezdomnych Kobiet, korzystających ze wsparcia stacjonarnego  Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Domu Samotnej Matki.

W ramach działań zatrudniono 3 kobiety bezdomne. Aktywizacja zawodowa służyła powrotowi na rynek pracy osobom bezdomnym, które z uwagi na swoją sytuację socjalno-bytową nie potrafili samodzielnie znaleźć pracy.

W ramach programu podniesiono standard mieszkaniowy w placówce. Wymieniono drzwi wejściowe do łazienek. Koniecznym zadaniem było dokonanie wymiany wentylatorów w łazienkach. Zakup i montaż drzwi wejściowych na hol hostelu z tzw. szybą bezpieczną. Obecnie na teren Schroniska wchodzi się przez kratę z zabezpieczeniem chroniącym przed wyjściem dzieci z piętra. Zamontowano drzwi z zabezpieczeniami. Pozwoliło to na wyciszenie pietra gdzie znajduje się hostel oraz pozostawiło to dopływ światła z okien klatki schodowej. 

Wsparcie dla kobiet i ich małoletnich dzieci korzystających ze wsparcia całodobowego. Praca bezpośrednio z nimi poprzez realizację działań na rzecz poprawy jakości ich życia.

W ramach realizacji zadania prowadzone były zajęcia profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom – jako forma wolontariatu. Podopieczni są osobami uzależnionymi od alkoholu, nikotyny. Część z nich nadużywa leków. Chcieliśmy pomóc im w wyzwoleniu się z tych nałogów.

Termin realizacji projektu:

05.2014 r. – 31.12.2014 r.