Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Projekty 2015


Żyć odpowiedzialnie

Nazwa zadania publicznego:

,,Żyć odpowiedzialnie”

Źródło dofinansowania:

Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Schronisko dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem

Ul. Rzeszowska 35

34-420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

25 000,00

Opis zadania publicznego:

Głównym cele realizacji zadania publicznego jest aktywizacja zawodowa, a także poprawa standardów życia mieszkanek Schroniska.  Aktywizacja zawodowa ma służyć powrotowi na rynek pracy osobom bezdomnym, które z uwagi na swoją sytuację socjalno-bytową tkwią w tzw. bezradności korzystając ze wsparcia  ze środków pomocy społecznej. Powoduje to zależność od struktur pomocowych i nie pozwala na samodzielną egzystencję.

W ramach programu chcemy podnieść standard mieszkaniowy w placówce przez wykonanie malowania pokoi mieszkalnych, holu i klatki schodowej. Prace związane z malowaniem pomieszczeń wykonamy w ramach działań samopomocowych.

Zadanie skierowane jest do osób bezdomnych przebywających w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem. Są to w pierwszej kolejności osoby, które ostatni stały adres zameldowania posiadały na terenie województwa podkarpackiego bądź pochodzą z terenu Diecezji Sandomierskiej. Naszymi adresatami są też osoby zagrożone bezdomnością w związku z trudnymi sytuacjami losowymi w tym przemoc domowa.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 31.12.2015 r.

Zdobywając Mądrość Serca, osiągamy Mądrość Życia

Nazwa zadania publicznego:

,,Zdobywając Mądrość Serca osiągamy Mądrość Życia”

Źródło dofinansowania:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

  1. Sandomierz, powiat sandomierski, woj. świętokrzyskie;
  2. Tarnobrzeg, powiat tarnobrzeski, woj. podkarpackie;
  3. Rudnik nad Sanem, powiat niżański, woj. podkarpackie;
  4. Janów Lubelski, powiat janowski, woj. lubelskie.

Kwota dofinansowania (w zł):

 192825,00

Opis projektu:

Niniejsze zadanie publiczne było skierowane do grupy 300 osób. Będą to osoby starsze (60+), głównie mieszkańcy powiatów: sandomierskiego, staszowskiego, opatowskiego, ostrowieckiego, tarnobrzeskiego, niżańskiego, stalowowolskiego, janowskiego. Adresatami byli głównie emeryci, renciści i bezrobotni.

W czasie spotkań od maja do końca listopada, uczestnicy projektu, czyli seniorzy w wieku 60+ aktywnie spędzili wolny czas. Osoby starsze nauczyły się jak konstruktywnie i aktywnie spędzać wolny czas, rozwijać swoje pasje, a także nabywać nowe umiejętności w zakresie swoich zainteresowań, a także codziennego życia. Dzięki zajęciom uczestnicy utrzymywali własną sprawność fizyczną , a także nauczyli się odreagowywać negatywne emocje, co znacznie wpłynęło na budowanie pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Dzięki temu osoby te mogą rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się współżycia w grupie i środowisku, tolerancji. Dzięki zajęciom rozwoju osobistego osoby te więcej dowiedziały się o sposobach radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych, o tym jak radzić sobie ze stresem i o komunikacji innymi osobami, oraz zwiększyła się ich samoocena. Dzięki zajęciom poruszania się w sieci Internet „Aktywni w sieci” nauczyli się korzystać z komputera i sieci Internet. Dzięki zajęciom z rekreacji i rozwoju zainteresowań uczestnicy mieli możliwość rozwinięcia swoich zainteresowań, a na zajęciach z profilaktyki prozdrowotnej poszerzyli swoją wiedzę o zasadach stosowania zdrowego trybu życia. Zajęcia te sprawiają, że z ich życia znika samotność, nuda, jednostajność i wyobcowanie. Dzięki uczestnictwu w projekcie wychodzą oni z domu i z rozmysłem zagospodarowują swój czas, przeznaczając go również na zadbanie o siebie zarówno w wymiarze duchowym jak i fizycznym. Prowadzone zajęcia pozbawiły ich poczucia nudy i jednostajnego trybu życia, pozwoliły wyjść z domu a tym samym poprawiły jakość życia. Uczestnicy odczuwają ogromna satysfakcję z tego, że zostali zauważeni, potrzebni młodszemu pokoleniu , które chętnie słucha ich rad (bo przecież oni są najbardziej bogaci w doświadczenie życiowe), ogromną przyjemnością i radością, że są autorytetem dla młodszych. Mogli wyjść na zewnątrz i pokonać mnóstwo barier a przede wszystkim pokonać poczucie pustki, zlikwidować stres poprzez różnego rodzaju zajęcia.

Wspieranie edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego:

,,Wspieranie edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w 2015 roku”

Źródło dofinansowania: 

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego  przy Stacji Opieki Caritas w Tarnobrzegu

Konstytucji 3 Maja 11

39 – 400 Tarnobrzeg

Kwota dofinansowania (w zł):

1  300,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej będzie realizował zadania publicznego z zakresu wspierania edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zadanie pn.: „Wspieranie edukacji i rehabilitacji osób niepełnosprawnych w 2015 roku” będzie polegało na świadczeniu przez Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Tarnobrzegu, nieodpłatnych usług rehabilitacyjnych na rzecz osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku zamieszkujących na terenie miasta i gminy Tarnobrzeg. Ponadto w ramach tegoż zadania Pracownicy Centrum będą edukować osoby z najbliższego otoczenia pacjenta oraz samych pacjentów – osoby niepełnosprawne,  z zakresu wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń usprawniających i innych działań wspierających rehabilitację.

Adresatami niniejszego zadania będą osoby niepełnosprawne, chore, starsze, samotne i w podeszłym wieku, zamieszkałe na terenie Gminy i Miasta Tarnobrzeg. Osoby, do których kierowane jest niniejsze zadanie mają trudności w poruszaniu się. Często dotarcie przez te osoby do placówki medycznej, gdzie są przeprowadzane zabiegi rehabilitacyjne jest wręcz niemożliwe, a nie tylko trudne.

Termin realizacji zadania publicznego:

do dnia 31.12.2015 r.

Wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego:

,,Wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych w 2015 roku”

Źródło dofinansowania: 

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego  przy Stacji Opieki Caritas w Tarnobrzegu

ul. Konstytucji 3 Maja 11

39 – 400 Tarnobrzeg

Kwota dofinansowania (w zł):

1  300,00

Opis zadania publicznego:

W roku 2015 Caritas Diecezji Sandomierskiej planuje kontynuację realizacji zadania publicznego z zakresu wspierania działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych. Realizacja zadania publicznego pn.: „Wspieranie działań mających na celu poprawę sytuacji osób chorych i starszych w 2015 roku” będzie polegała na świadczeniu nieodpłatnych usług pielęgniarskich i medycznych na rzecz osób chorych i starszych na terenie Miasta i Gminy Tarnobrzeg.

Placówka prowadzi działalność ciągłą. W trakcie realizowania niniejszego zadania publicznego jej działalność będzie skierowana na wykonywanie usług opiekuńczo – medycznych w postaci: świadczeń pielęgnacyjno – leczniczych; świadczeń pielęgnacyjno – higienicznych wynikających z procesu pielęgnowania oraz świadczeń diagnostycznych skierowanych do większej liczby mieszkańców Gminy. W placówce pracują trzy pielęgniarki. Oprócz świadczeń wykonywanych w gabinecie, w ramach działalności Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego, będą odbywać się wizyty domowe. Na terenie Miasta i Gminy Tarnobrzeg opiekę nad osobami chorymi i starszymi sprawują trzy pielęgniarki środowiskowe składające wizyty w godzinach od 8.00 do 18.00. Planujemy kontynuację wizyt środowiskowych.

Podczas spotkań z pacjentami, pielęgniarki poza wykonywaniem wymienionych wyżej świadczeń, będą udzielać porad chorym oraz ich najbliższym, co będzie się składało na większe zaangażowanie rodziny w proces pielęgnowania chorego w domu. W razie potrzeby będą udzielać pomocy w czynnościach życia codziennego, w szczególności w stosunku do osób starszych i samotnych zdanych przez los na samych siebie.

Termin realizacji zadania publicznego: 

do dnia 31.12.2015 r.

Wspieranie działalności pielęgnacyjno-rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych

Nazwa zadania publicznego:

,,Wspieranie działalności pielęgnacyjno-rehabilitacyjnej na rzecz osób niepełnosprawnych”

Źródło dofinansowania: 

Burmistrz Miasta i Gminy Nisko

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku

Ul. Mickiewicza 4

37 – 400 Nisko

Kwota dofinansowania (w zł):

4 000,0

Opis zadania publicznego:

Głównym celem realizacji niniejszego zadania publicznego jest poprawa stanu zdrowia osób niepełnosprawnych, w tym chorych, starszych, samotnych – mieszkańców Miasta i Gminy Nisko – poprzez świadczenie na ich rzecz usług pielęgniarskich i medycznych.

Celami szczegółowymi zadania publicznego będą:

  • Zapewnienie ciągłości funkcjonowania Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku;
  • Niesienie pomocy medycznej dla osób niepełnosprawnych, w tym zwiększenie opieki nad osobami niepełnosprawnymi, chorymi i starszymi w domach;
  • Poprawa zdrowia osób niepełnosprawnych i podniesienie ich sprawności fizyczno – ruchowej, w tym: usprawnienie w procesie leczenia osób chorych; zwiększenie świadomości domowników osób chorych i starszych na temat konieczności i metod sprawowania opieki nad nimi;
  • Promocja zdrowia, w tym: podniesienie świadomości zdrowotnej mieszkańców, co do: badań kontrolnych, higieny żywienia i diety ogółem oraz w konkretnych chorobach, minimalizowania stresu, naturalnych metod planowania rodziny, profilaktyki przeciwkrzywiczej i przeciwcukrzycowej.

Działania podejmowane w ramach realizacji niniejszego zadania, będą wpływać nie tylko na sytuację osób niepełnosprawnych, w tym chorych, starszych, samotnych, ale także na ich otoczenie (osoby najbliższe, sprawujące opiekę nad chorym), głównie dzięki informacjom i nauce o pielęgnacji chorego w domu, przekazywanym przez Pracowników Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Nisku.

Nasze działania będą ukierunkowane na dotarcie do osób niepełnosprawnych, którzy z racji swojego stanu nie mają możliwości dotarcia do Stacji o własnych siłach. Podejmowane działania przez pracowników Stacji Opieki Caritas w Nisku pozwolą na poprawę stanu zdrowia podopiecznych placówki medycznej Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Termin realizacji zadania publicznego:

23.02.2015 r. – 30.11.2015 r.

Więzi rodzinne

Nazwa zadania publicznego:

,,Więzi rodzinne”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Województwa Podkarpackiego

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

13 300,00

Opis zadania publicznego:

Głównym celem realizacji zadania publicznego pt. ,,Więzi rodzinne” jest  Zwiększenie skuteczności działań podejmowanych w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz zmniejszenie skali tego zjawiska w województwie podkarpackim. Cel szczegółowy jest natomiast zintensyfikowanie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 31.12.2015 r.

„Wiem, rozumiem, potrafię” – trening umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych

Nazwa zadania publicznego:

,,Wiem, rozumiem, potrafię” – trening umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych.

Źródło dofinansowania

Urząd Marszałkowski Kielce

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

13 000,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował  zadanie publiczne pn.: „Wiem, rozumiem, potrafię” – trening umiejętności społecznych osób niepełnosprawnych

W ramach niniejszego zadania publicznego odbył się trening samoobsługi (np. samodzielne jedzenie, przygotowywanie prostych posiłków, ubieranie się, mycie), trening ekonomiczny (np. rozróżnianie nominałów pieniężnych, nauka oszczędnego gospodarowania pieniędzmi), trening dbania o swój wygląd zewnętrzny (np. nauka schludnego ubierania się, samodzielnego korzystania z fryzjera, itp.), trening poruszania się środkami komunikacji miejskiej (np. nauka samodzielnego kupowania biletów), trening wyjścia do różnych instytucji (np. nauka wypełniania różnego rodzaju wniosków), trening sprawnego komunikowania się (np. odgrywanie różnych scenek). Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę – nauczycieli, która na co dzień ma styczność z grupą docelową niniejszego zadania publicznego i najlepiej zna potrzeby i możliwości poszczególnych uczniów. Do działań w niniejszym zadaniu będzie zaangażowany również psycholog oraz opiekunowie, czuwający nad bezpieczeństwem uczniów.

Zadanie polegało na przeprowadzeniu treningu umiejętności społecznych dla grupy 34 uczniów Gimnazjum Specjalnego oraz Gimnazjum Specjalnego dla Uczniów z Autyzmem. Oba Gimnazja działają w ramach Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży w Sandomierzu.

Realizacja tego projektu wpłynęła pozytywnie na samopoczucie grupy docelowej, pozwoliła im na wzrost pewności siebie, wypracowanie poczucia społecznej przynależności. Projekt przyczynił się również do dbania o swój wizerunek, samodzielnego przygotowania posiłków oraz rozróżniania nominałów pieniężnych.

Termin realizacji zadania publicznego:

01.09.2015 r. – 31.10.2015 r.

Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Janów Lubelski w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego:

Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Janów Lubelski w 2015 r.

Źródło dofinansowania: 

Wójt Gminy w Janowie Lubelskim

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego  przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim

Ul. Jana Zamojskiego 59

23-300 Janów Lubelski

Kwota dofinansowania (w zł):

32 000,00

Opis zadania publicznego:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim będzie realizował  zadania pod nazwą „Świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych na terenie Gminy Janów Lubelski” będzie obejmować opieką osoby potrzebujące specjalistycznej opieki pielęgniarskiej. Placówka ta prowadzi działalność ciągłą w skali całego roku. Głównym celem zadania jest poprawa sytuacji rodzin lub osób samotnych zamieszkujących na terenie Miasta i Gminy Janów Lubelski. W związku z tym Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Janowie Lubelskim planuje realizację zadania polegającego na świadczeniu nieodpłatnych usług medycznych, pielęgniarskich i opiekuńczych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku poprzez m.in.:

  • opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach;
  • usprawnianie ludzi starszych i niepełnosprawnych;
  • współpracę z organizacjami zajmującymi się ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi;
  • promocję zdrowia – badania profilaktyczne;
  • promocję i profilaktykę zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca;
  • opiekę nad terminalnie chorymi;
  • pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych;
  • prowadzenie gospodarstwa domowego;
  • pielęgnację zalecaną przez lekarza;
  • zapewnienie kontaktów z otoczeniem.

Termin realizacji zadania publicznego:

15.04.2015 r. – 15.12.2015 r.

Świadczenie nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno– socjalnych na terenie gminy Jarocin

Nazwa zadania publicznego:

,,Świadczenie nieodpłatnych usług rehabilitacyjno – pielęgnacyjno– socjalnych na terenie gminy Jarocin”

Źródło dofinansowania: 

Wójt Gminy Jarocin

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego  przy Stacji Opieki Caritas w Domostawie

Domostawa  16

37-405 Jarocin

Kwota dofinansowania (w zł):

25  000,00

Opis zadania publicznego:

Głównym celem realizacji zadania publicznego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego przy Stacji Opieki Caritas w Domostawie oraz Filię Punkt Świadczeń Usług Rehabilitacyjnych i Pielęgniarskich w Majdanie Golczańskim jest obejmowanie opieką pielęgniarsko – rehabilitacyjno – socjalną osób chorych, samotnych i niepełnosprawnych na terenie Gminy Jarocin.

Cele szczegółowe:

  1. Poprawa wyników badań medycznych oraz zmniejszenie do minimum czasu pobytu chorego w szpitalu.
  2. Poprawa stanu zdrowia pacjentów i podniesienie ich sprawności fizyczno – ruchowej.
  3. Udzielanie środowiskowych świadczeń pielęgniarskich i rehabilitacyjnych w domach chorych.
  4. Podniesienie świadomości zdrowotnej mieszkańców, co do:
  • badań kontrolnych,
  • higieny żywienia – diety stosowanej w przypadku niektórych chorób,
  • minimalizowania stresu,
  • naturalnych metod planowania rodziny,
  • profilaktyki p/krzywicznej i p/cukrowej.
  1. Zaangażowanie rodziny i sąsiadów w proces pielęgnowania chorego w domu.
  2. Udzielanie wsparcia psychicznego dla osób chorych terminalnie i samotnych.
  3. Dotarcie z wykonywaniem świadczeń pielęgniarskich i rehabilitacyjnych do osób dotąd niekorzystających z takiej opieki, których nie stać na opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i na leczenie prywatne.

Termin realizacji zadania publicznego:

do dnia 31.12.2015 r.

Świadczenie nieodpłatnych usług pielęgnacyjno – socjalnych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Modliborzyce w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego:

,,Świadczenie nieodpłatnych usług pielęgnacyjno – socjalnych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Modliborzyce w 2015 roku”

Źródło dofinansowania: 

Wójt Gminy Modliborzyce

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego  przy Stacji Opieki Caritas w Modliborzycach ul. Józefa  Piłsudzkiego 63 a

23-310 Modliborzyce

Kwota dofinansowania (w zł):

25  000,00

Opis zadania publicznego:

W roku 2015 Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował zadania publiczne pn.: „Świadczenie nieodpłatnych usług pielęgnacyjno – socjalnych na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Modliborzyce w 2015 roku”. Zadanie było realizowane z zakresu działalności na rzecz osób niepełnosprawnych t.j.: niesienia pomocy medycznej dla osób niepełnosprawnych, poprawy zdrowia osób niepełnosprawnych i podniesienia ich sprawności fizyczno – ruchowej, a także promocji zdrowia – badań profilaktycznych na terenie Gminy Modliborzyce.

Działania podejmowane w ramach realizacji niniejszego zadania publicznego to:

  • Opieka nad ludźmi chorymi w ich domach,
  • Usprawnianie ludzi niepełnosprawnych,
  • Współpraca z organizacjami zajmującymi się ludźmi niepełnosprawnymi,
  • Promocja zdrowia – badania profilaktyczne,
  • Promocja i profilaktyka zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca,
  • Opieka nad terminalnie chorymi.

Bardzo ważnym działaniem są wizyty pielęgniarek w środowisku. Wiele z osób chorych i starszych nie jest w stanie dostać się do placówki, aby skorzystać ze świadczenia pielęgniarskiego lub medycznego. Wielu z nich, z powodu choroby i innych dolegliwości nie jest stanie wyjść z domu, a nawet wstać z łóżka. Ogromnym ratunkiem jest dla nich wykonanie świadczenia w domu. Mogą wtedy skorzystać z profesjonalnych usług pielęgniarskich i medycznych oraz cieszyć się wizytą i miłym słowem Pielęgniarki. Również rozmowa i porady Pielęgniarek mają dla nich ogromne znaczenie pod względem poprawy ich samopoczucia i rozbudzenia w ich świadomości przekonania, że mogą skutecznie walczyć z chorobą i niekorzystnymi skutkami starzenia się.

Świadczenie nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku

Nazwa zadania publicznego:

,,Świadczenie nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku”

Źródło dofinansowania:  Burmistrz Miasta Sandomierz

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego  przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu

ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

5 500,00

Opis zadania publicznego:

W roku 2015 Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował zadania publicznego z zakresu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Realizacja zadania publicznego pn.: „Świadczenie nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na rzecz osób chorych, samotnych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku” polegała na świadczeniu nieodpłatnych usług medycznych i pielęgnacyjnych na terenie Miasta i Gminy Sandomierz. Usługi te będą świadczone przez wykwalifikowana kadrę (pielęgniarki) Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Stacji Opieki Caritas w Sandomierzu.

Realizacja niniejszego zadania publicznego będzie odbywała się poprzez m.in.:

  1. Opiekę nad ludźmi chorymi w ich domach;
  2. Usprawnianie ludzi starszych i niepełnosprawnych;
  3. Współpracę z organizacjami zajmującymi się ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi;
  4. Promocję zdrowia – badania profilaktyczne;
  5. Promocję i profilaktykę zdrowia w zakresie chorób układu krążenia i serca;
  6. Opiekę nad terminalnie chorymi.

W trakcie realizowania niniejszego zadania publicznego działalność pracowników Stacji Opieki będzie skierowana na wykonywanie usług opiekuńczo – medycznych w postaci: świadczeń pielęgnacyjno – leczniczych; świadczeń pielęgnacyjno – higienicznych wynikających z procesu pielęgnowania oraz świadczeń diagnostycznych skierowanych do większej liczby mieszkańców Gminy. W realizacji niniejszego zadania wezmą udział dwie pielęgniarki. Oprócz świadczeń wykonywanych w gabinecie, w ramach działalności Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego, będą odbywać się wizyty środowiskowe.

Termin realizacji zadania publicznego:

01.03.2015 r. – 31.12.2015 r.

„Razem tak wiele to słowo znaczy” Prowadzenie warsztatów teatralnych integrujących dzieci i młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem rówieśniczym

Nazwa zadania publicznego:

„Razem tak wiele to słowo znaczy” Prowadzenie warsztatów teatralnych integrujących dzieci i młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem rówieśniczym

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta Sandomierz

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne: 

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej, ul. Opatowska 10,

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł): 
5 500,00

Opis zadania publicznego: 

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował zadanie publiczne pod nazwą: „Razem tak wiele to słowo znaczy” Prowadzenie warsztatów teatralnych integrujących dzieci i młodzież niepełnosprawną ze środowiskiem rówieśniczymZajęcia zostały zorganizowane dla dwóch grup liczących 25 osób pochodzących z Ośrodka „Radość Życia” i 15 osób ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Sandomierzu. Zajęcia prowadził wykwalifikowany instruktor teatralny wraz z pomocą instruktorów z Ośrodka „Radość Życia”. Instruktorzy współpracują z nauczycielami z obu szkół. Zajęcia polegały na przygotowaniu i zorganizowaniu przedstawień teatralnych oraz na nauce i ćwiczeniach gry aktorskiej. Elementem zajęć teatralnych było wystawienie wspólnych przedstawień teatralnych oraz uczestnictwo w spektaklach teatralnych. Poprzez prowadzenie wspólnych zajęć pogłębia się relacje między uczniami szkoły specjalnej oraz uczniami szkoły podstawowej. Uczniowie niepełnosprawni intelektualnie mają możliwość ćwiczenia swoich umiejętności komunikacyjnych z innymi, natomiast dzieci ze szkoły podstawowej poznali światopogląd ich niepełnosprawnych rówieśników oraz uczą się ich rozumienia.

Termin realizacji zadania publicznego: 

1.03.2015 r. – 31.12.2015 r.

Podnoszenie jakości kształcenia osób niepełnosprawnych – szkolenia dla kadr

Nazwa zadania publicznego:

„Podnoszenie jakości kształcenia osób niepełnosprawnych – szkolenia dla kadr”

Źródło dofinansowania: 

Urząd Marszałkowski Kielce

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

20 600,00

Opis zadania publicznego:

Zadanie publiczne pn. „Podnoszenie jakości kształcenia osób niepełnosprawnych – szkolenia dla kadry” było realizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym „Radość Życia” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Sandomierzu, mieszczącego się przy ulicy Opatowskiej 10.

Niniejsze zadanie publiczne będzie polegało na przeprowadzeniu  4  szkoleń dla kadry Ośrodka „Radość Życia”, która jest bezpośrednio zaangażowana w proces rehabilitacji społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, poprzez codzienną pracę z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Oto poszczególne działania:

  1. Szkolenie i  integracji sensorycznej:

Integracja sensoryczna to wzajemne oddziaływanie różnych zmysłów, niezbędne do prawidłowej interpretacji sytuacji i wykonanie odpowiedniej reakcji. Właściwe funkcjonowanie integracji sensorycznej jest gwarancją prawidłowego rozwoju dziecka. Poprzez szkolenie z tego zakresu chcemy zagwarantować rodzicom uczniów Ośrodka „Radość Życia” zwracanie większej uwagi nauczycieli i pozostałej kadry Ośrodka, na zachowanie podopiecznych w odniesieniu do ich odbioru wrażeń sens Wiedza zdobyta dzięki szkoleniu, pozwoli pracownikom Ośrodka na dokonanie skoordynowanych i skorelowanych działań na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. W szkoleniu weźmie udział 50 członków kadry: nauczyciele, pedagodzy, terapeuci i inni specjaliści pracujący w Ośrodku. Tematyka szkoleń będzie dotyczyła zagadnień teoretycznych z dziedziny integracji sensorycznej, ale także zostanie przedstawiona metoda dokonania diagnozy integracji sensorycznej, sposobu prowadzenia terapii oraz ustalenia programu pracy z zakresu integracji sensorycznej dla Ośrodka „Radość Życia”. Dla praktycznego ukazania rozwiązań przyjętych w terapii integracji sensorycznej, trener szkolenia dokona diagnozy wybranych uczniów z Autyzmem i uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz przedstawi plan działania.

      2. Szkolenie z zakresu pracy z dziećmi niepełnosprawnymi Metodą Batii Strauss:

Szkolenie poprowadzi specjalista w zakresie Metody Batii Strauss w Polsce. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z metodą aktywnego słuchania muzyki, wzbogacającą i rozwijającą wrażliwość u dzieci niepełnosprawnych. Słuchanie muzyki metodą Batii Strauss integruje różne formy aktywności: słuchanie, granie, tańczenie i śpiewanie z elementami pantomimy, dramy i różnych form plastycznych. Pozwala w sposób niewerbalny odkryć różne aspekty dzieła muzycznego. Poprzez „aktywne słuchanie” dzieci nieświadomie  poznają strukturę utworu muzycznego. Według założeń autorki metoda aktywnego słuchania muzyki ma dawać radość, być formą dialogu nauczyciela z dziećmi i muzyką. Utwory wykorzystywane przez B. Strauss są starannie wybrane i pochodziły z epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i XX wieku. Obok repertuaru muzyki artystycznej pojawiały się również utwory ludowe. Autorka tej metody opracowywała towarzyszenie klaskaniem, tupaniem, śpiew, melorecytację, ruch przy muzyce, formy taneczne, wykorzystanie rekwizytów, akompaniament na prostych instrumentach. W tym szkoleniu weźmie udział 20 osób z kadry.

     3. Szkolenie z zakresu Alternatywnych i wspomagających metod komunikacji:

Szkolenie będzie prowadzone przez specjalistę – terapeutę w zakresie alternatywnych i  wspomagających metod komunikacji, posiadającego również doświadczenie w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Dzięki szkoleniu kadra nauczy się dokonywać diagnozy potrzeb i możliwości komunikacyjnych osób z trudnościami w porozumiewaniu się; konstruować indywidualnych programów terapeutyczno – edukacyjnych; stosować odpowiednich strategii terapeutycznych, np. techniki wizualizacji i strukturyzacji, pracy wg. modelu uczestnictwa, techniki uczenia się bez możliwości popełnienia błędów; przygotowywać pomoce komunikacyjne. Komunikacja wspomagająca oznacza sposób, w jaki ludzie przekazują informacje, kiedy nie mogą mówić na tyle wyraźnie, aby otoczenie zrozumiało ich komunikat. Komunikacja alternatywna to metody używane zamiast mowy. Skuteczność tej metody zależy od predyspozycji osoby z zaburzeniami mowy. W tym szkoleniu weźmie udział grupa 25 osób z kadry.

    4. Szkolenie z zakresu Terapii Ręki w pracy z dzieckiem niepełnosprawnym:

Szkolenie poprowadzi terapeuta – specjalista z zakresu Metody Terapii Ręki.  Uczestnicy nauczą się wykorzystywać tą metodę w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, pozwalającą usprawnić tzw. małą motorykę, co za tym idzie osiągnąć samodzielność w podstawowych czynnościach życia codziennego uczniów. Ruch ręki jest bardzo ważny w rozwoju mowy. Stymulacja dłoni pobudza bezpośrednio ośrodek w mózgu odpowiedzialny za dłonie, a pośrednio ośrodek ruchowy mowy. Sprawność rąk jest ogromnie ważna w funkcjonowaniu całego organizmu. Cel terapii ręki to wspomaganie precyzyjnych ruchów rąk, poprawa umiejętności uchwytu, poprawa zdolności skupienia uwagi, koncentracji, poprawa koordynacji wzrokowo – ruchowej. W tym weźmie udział  5 osób z grupy docelowej zadania publicznego.

Dzięki powyższym szkoleniom podniesie się jakość kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie działania podejmowane w niniejszym projekcie ukierunkowane są bezpośrednio na kadrę, na podniesienie umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi, jednakże ostatecznie przełoży się to na uczniów, którzy w dalszej perspektywie zwiększą swoją aktywność życiową, zaradność osobistą.

Termin realizacji zadania publicznego:

01.07.2015 r. – 31.10.2015 r.

Perspektywy starości

Nazwa zadania publicznego:

,,Perspektywy starości”

Źródło dofinansowania:

Wojewoda Podkarpacki

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

16 905,00

Opis zadania publicznego:

Prezentowany program „Perspektywy starości” jest próbą wyjścia w kierunku osób starszych z pomocą i wsparciem w ich konkretnych sytuacjach życiowych. Praca z osobami starszymi, animacja ich życia i proponowanie im nowych form aktywności, są to cele przed jakimi stają służby społeczne.

Należy już dziś dostrzec „sieroctwo” osób starszych porzuconych przez dzieci i wnuki, pozostawionych sobie, bez wsparcia i opieki. Jeden telefon na miesiąc, ciepły list na imieniny, spędzone wspólnie święta to ciągle za mało dla 365 dni w całorocznym trybie samotnego milczenia, gdzie jedynie radiowy głos czy szczekanie psa zagłusza panującą niemiłosiernie ciszę.

W naszych działaniach chcemy uwzględnić różne formy pomocy osobom starszym:

  • Prowadzenie kawiarenki i biblioteki – środy i niedziele w okresie trwania projektu organizować będziemy spotkania w kawiarence i bibliotece. Spotkania przy kawie i ciastku – danie dnia przygotowane przez prowadzącą kawiarenkę i kucharza wolontariusza. Wymiana doświadczeń, słuchanie muzyki, ciekawe filmy, lektura w formie czytelnianej ale również wypożyczanie książek.
  • Drugi zakres działań , to  comiesięczne spotkania animacyjne, gdzie podejmujemy tematy zaplanowane przez animatora aktywności osób starszych do refleksji i dyskusji. Wspólne planowanie działań na rzecz lokalnej społeczności.  
  • Warsztaty dla babci i dziadka wzorowane na szkole dla rodziców i wychowawców , prowadzone przez realizatora szkoły dla rodziców i wychowawców. Celem warsztatów jest zachęcenie dziadków i babć do dojrzałej współpracy w wychowywaniu ich wnuków przez ich dorosłe dzieci. 10 spotkań w tematyce stawianie granic, rozpoznawanie i wyrażanie uczuć, zachęcanie dziecka do współpracy, rezygnacja ze stosowania kar na rzecz bycia konsekwentnym wobec dziecka, rozwiązywanie problemów i konfliktów, zachęcanie do samodzielności, wpisywanie dziecka w role i uwalnianie dziecka od grania ról, pomocna pochwała i zachęta. Program zakończony ewaluacją. 
  • Konkurs twórczości własnej – zapraszamy seniorów do wzięcia udziału w konkursie twórczości własnej, gdzie dzielić się będą doświadczeniem wieku, swoich osiągnięć, sukcesów swoisty testament dla młodego pokolenia. Prace w kategorii poezja, opowiadanie, bajka dla dorosłych, prezentacja multimedialna. Obszar konkursu dotyczy województwa podkarpackiego.
  • Wieczór Autorski – spotkanie 27 września 2015 wręczenie nagród i wyróżnień dla zwycięzców połączone z prezentacją prac i utworów oraz poczęstunkiem.
  • Zakup niezbędnych artykułów do realizacji zadania – dydaktycznych, edukacyjnych, wyżywienia, tonerów i nagród. Ma służyć podniesieniu jakości wykonania zadania.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 30.11.2015 r.

Organizacja kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego:

,,Organizacja kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg w 2015 roku”

Źródło dofinansowania: 

Prezydent Miasta Tarnobrzeg

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

4  770,00 zł

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej planuje realizację wypoczynku letniego o charakterze sportowym dla dzieci i młodzieży szkolnej w 2015 r. pn.: „Organizacja kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg w 2015 roku”. Turnus odbędzie się w nowo otwartym Ośrodku Rehabilitacyjno – Adaptacyjnym Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie, przy ulicy Tarnobrzeskiej 27. Turnus będzie 14– dniowy. Potrzebą determinującą zorganizowanie kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z terenu miasta i gminy Tarnobrzeg jest konieczność zapewnienia wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin najuboższych, których nie stać na wyjazdy wakacyjne dla swoich dzieci, a także pochodzących z rodzin dysfunkcyjnych, często dotkniętych patologią, w których nie zwraca się uwagi na potrzeby dzieci. Kolonie zostaną zorganizowane dla 30 uczestników zamieszkałych na terenie Gminy Tarnobrzeg .Podczas turnusu kolonijnego mamy zamiar przybliżyć dzieciom i młodzieży wizerunek Pana Boga, zwrócić uwagę na piękno przyrody, bogactwo ojczystej kultury i tradycji. Chcemy rozbudzić w nich potrzebę rozwijania swoich zainteresowań, zamiłowania do aktywności fizycznej, dbania o swoje zdrowie i rozwijanie przyjaznych relacji międzyludzkich. W ten sposób będziemy mogli pomóc dzieciom i młodzieży w rozwijaniu swojego światopoglądu, ukazać dlaczego pasywny odpoczynek jest zły dla ich rozwoju i jak należy odnajdywać swoje miejsce w przyrodzie i w społeczeństwie.

Termin realizacji zadania publicznego:

22.06.2015 r. – 30.09.2015 r.

Ognisko wychowawcze ,,Wędrując ku dojrzałości”

Nazwa zadania publicznego:

Ognisko wychowawcze ,,Wędrując ku dojrzałości”

Źródło dofinansowania:

Burmistrz Miasta Rudnik nad Sanem

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

4 500,00

Opis zadania publicznego:

Głównym celem realizacji projektu jest udział dzieci i młodzieży w zajęciach pozalekcyjnych. Poprzez możliwość zagospodarowania im wolnego czasu. celem jest również dbanie o aktywność fizyczną dzieci i młodzieży co chcemy realizować poprzez prowadzenie zajęć sportowych na świeżym powietrzu. Zajęcia będą się również odbywać w jedną sobotę w miesiącu. Dodatkowo chcemy rozwijać zainteresowania i zdolności uczniów poprzez prowadzenie zajęć plastycznych wykorzystując różne techniki plastyczne.  Naszym celem i zadaniem jest nie tylko zorganizowanie wolnego czasu młodym ludziom, ale również zwrócenie uwagi na potrzebę samorealizacji młodych ludzi, jak również kształtowanie prawidłowych postaw i relacji rówieśniczych. Podczas każdych zajęć dzieci korzystają z posiłku w formie podwieczorku przygotowywanego przez mieszkanki Schroniska dla Bezdomnych Kobiet. W ramach projektu  planujemy współpracę z rodzicami i opiekunami  dzieci – możliwość skorzystania ze wsparcia psychologicznego i pedagogicznego w Ośrodku.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 31.12.2015 r.

Ochrona rodzicielstwa

Nazwa zadania publicznego:

,,Ochrona rodzicielstwa”

Źródło dofinansowania:

Wojewoda Podkarpacki

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne: 

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł): 

10 000,00

Opis zadania publicznego: 

,,Ochrona rodzicielstwa” był to program skierowany do samotnych rodziców i wielodzietnych rodzin, kobiet oczekujących potomstwa aby wspomagać ich w obowiązkach rodzicielskich – wobec małoletnich i dorastających dzieci.  Był to program wspierający wyjście z bezradności tych, którym życie w jakiś sposób poplątało ścieżki wprowadzające na meandry niepewności, niekompetencji  w podstawowych czynnościach opiekuńczo-wychowawczych.

W ramach realizacji zadania podejmowane były działania:

  • Szkoła dla rodziców moduł dla rodziców dzieci z przedszkola – prowadzenie spotkań warsztatowych z rodzicami w kwestiach komunikacji interpersonalnej rodzic – dziecko,
  • Podnoszenie kompetencji z zakresu opieki i wychowania – praca z samotnymi matkami korzystającymi ze wsparcia całodobowego w DSM, OIK, SDBK,
  • Wsparcie dla samotnych matek – kontakt indywidualny, działania terapeutyczne,
  • Wsparcie psycho-pedagogiczne – kontakt indywidualny,
  • Praca z rodziną w jej miejscu zamieszkania – kontakt z rodzinami, które nie radzą sobie w procesie wychowawczym i opiekuńczym wobec małoletnich dzieci
  • Zapewnienie opieki nad dziećmi w czasie prowadzonych zajęć
  • Zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka przez zakup niezbędnych środków higieny i pielęgnacji, zakup witamin, odżywek mleka dla niemowląt o małych dzieci, itp.

Termin realizacji zadania publicznego: 

06.2015 r. – 31.12.2015 r.

Ocalić to, co zginęło

Nazwa zadania publicznego:

,,Ocalić to, co zginęło”

Źródło dofinansowania:

Starostwo Powiatowe w Nisku

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

130 000,00

Opis zadania publicznego:

Program korekcyjno-edukacyjny „Ocalić to, co zginęło” skierowany  jest dla osób stosujących przemoc zarówno mężczyzn jak i kobiet. Nieodzowną rolą przy tworzeniu takiego programu jest współpraca z instytucjami, które mają wpływ na zjawisko przemocy w rodzinie. Są to: policja, prokuratura, sąd oraz ośrodki pomocy społecznej.

Podstawowym celem programu jest powstrzymanie sprawców i zakończenie przemocy

w rodzinie. Są to oddziaływania psychologiczne, edukacyjne i socjalizacyjne ukierunkowane na taką zmianę postaw i zachowań osób stosujących przemoc, która zmniejszy ryzyko dalszego stosowania oraz zwiększy zdolność do samokontroli agresywnych zachowań i do konstruktywnego współżycia w rodzinie.

Najwyższą zasadą jest ochrona bezpieczeństwa, autonomii i dobra osób krzywdzonych przez osobę stosującą przemoc.

  • korekta zachowań;
  • kontakt z rodziną – weryfikacja w środowisku;
  • wdrażanie standardów etycznych;
  • edukacja;
  • personalizacja człowieka.

Termin realizacji zadania publicznego: 

01.01. 2015 r. – 31.12.2015 r.

„Nowy start” – aktywizacja społeczno – zawodowa osób niepełnosprawnych

Nazwa zadania publicznego:

,,Nowy start” – aktywizacja społeczno – zawodowa osób niepełnosprawnych.

Źródło dofinansowania: 

Urząd Marszałkowski Kielce

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

11.110,00

Opis zadania publicznego:

Zadanie publiczne pod nazwą „Nowy start” – aktywizacja społeczno – zawodowa osób niepełnosprawnych ma na celu wsparcie osób niepełnosprawnych w zakresie zwiększania ich wiedzy i umiejętności społeczno – zawodowych. Działania podejmowane w ramach zadania mają bezpośrednio przyczynić się do podniesienia ich kwalifikacji zawodowych i umiejętności społecznych, tak aby mogli skutecznie się usamodzielnić oraz podjąć pracę zarobkową.

W ramach realizacji niniejszego zadania publicznego, będą  przeprowadzenie następujące działania

  1. Warsztaty psychologiczne;
  2. Zajęcia indywidualne;
  3. Szkolenie – piekarz/cukiernik; Szkolenie będzie miało na celu uzyskanie kwalifikacji z wykonywania pracy piekarza/cukiernika, szczególne na stanowiskach pomocniczych.
  4. Szkolenie – obsługa hotelowa; Szkolenie będzie miało na celu uzyskanie kwalifikacji z wykonywania pracy z zakresu obsługi hotelowej (obsługa gościa hotelowego, turysty, praca w recepcji, kuchni, sprzątanie pokoi itp.), szczególne na stanowiskach pomocniczych.
  5. Wizyty studyjne – Wizyty będą miały na celu poznanie środowiska pracy w piekarni, cukierni, z zakresu obsługi gości hotelowych i obsługi turystów. Będą sposobnością do wymiany doświadczeń, do nawiązywania kontaktów z pracodawcami, ale również będą miały wymiar integracyjny. Planujemy przeprowadzenie wizyt w; Sandomierskim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym w Sandomierzu, kilku piekarniach i cukierniach oraz hotelach i pensjonatach zlokalizowanych w okolicach starego miasta Sandomierza. Przewidziana jest również wizyta na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Wizyta ta, oprócz wymiaru edukacyjnego (poznanie pracy związanej z obsługą gości i ruchu turystycznego) zostanie połączona ze skorzystaniem z kilku atrakcji turystycznych, co będzie miało na celu zwiększenie integracji miedzy uczestnikami projektu oraz wzmocnienie ich motywacji do większej aktywności poprzez rozrywkę i relaks. Adresatami niniejszego zadania publicznego będzie grupa 30 osób niepełnosprawnych, w szczególności osoby niepełnosprawne intelektualnie. Adresaci będą w wieku 18 – 35 lat. Będą pochodzić z terenu Diecezji Sandomierskiej obejmującej część województwa świętokrzyskiego (powiaty sandomierski, staszowski i opatowski). Projekt będzie skierowany do osób bez kwalifikacji zawodowych lub posiadających niskie kwalifikacje zawodowe.

Termin realizacji zadania publicznego:

01.05.2015 r. – 31.10.2015 r.

Kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego: 

„Kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w 2015 roku”

Źródło dofinansowania: 

Kuratorium Oświaty w Rzeszowie

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

7 000,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował kolonie letnie dla dzieci i młodzieży szkolnej w 2015 r. pn.:   ,,Kolonie letnie  dla dzieci i młodzieży z terenu województwa podkarpackiego w 2015 roku.” Adresatami niniejszego zadania publicznego była grupa 50 dzieci i młodzieży – uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Diecezji Sandomierskiej będącej częścią województwa podkarpackiego(obejmującej powiaty: stalowowolski, niżański, tarnobrzeski). Adresaci będą w wieku od 6 – 18 lat. Będą to osoby pochodzące z rodzin ubogich i których nie stać na opłacenie wyjazdu wypoczynku  dla swoich dzieci. Turnus zostanie zorganizowany w Zespole Szkół Miejskich nr 2 w Mszanie Dolnej, ul. Rynek 21, 34-730 Mszana Dolna. Podczas kolonii będzie realizowany program wychowawczy oraz turystyczno-sportowy. Program wychowawczy będzie nastawiony na przekazanie dzieciom i młodzieży-uczestnikom kolonii wiedzy i poczucia poszanowania wartości. Będzie się to odbywać poprzez zabawy, pogadanki, wycieczki, na których będą mieli okazję poznawać miejsca i informacje historyczne, kulturowe i obyczajowe oraz legendy z nimi związane, a także podczas rozmów z wychowawcami i rówieśnikami. Częścią tego programu będzie także przybliżenie wizerunku Pana Boga oraz zwrócenie uwagi na potrzebę codziennej modlitwy oraz niedzielnego udziału we Mszy Świętej. Program turystyczno-sportowy kolonii nastawiony jest na promowanie aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu odbędzie się Kolonijny Turniej Sportowy z wykorzystaniem infrastruktury sportowe szkoły w Mszanie Dolnej. Turniej obejmie różne dziedziny  sportowe , takie jak:

– piłka nożna;

– siatkówka;

– koszykówka.

W ramach realizowanego programu uczestnicy wybiorą się na basen a także odbędą wycieczki do Zakopanego( w Tatry), oraz do Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej. Ze względu na górzyste ukształtowanie  okolicy Mszany Dolnej uczestnicy będą odbywać piesze wycieczki i wędrówki po szlakach górskich. Wieczorami w ramach integracji będą organizowane dyskoteki i ogniska.

Termin realizacji zadania publicznego:

27.06.2015 r.– 31.08.2015 r.

Kolonie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego w 2015 roku

Nazwa zadania publicznego:

,,Kolonie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego w 2015 r.”

Źródło dofinansowania:

Kuratorium Oświaty w Kielcach

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Adaptacyjny

Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie

Ul. Tarnobrzeska 27

84-207 Bojanów

Kwota dofinansowania (w zł):

2 659,00

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje  wypoczynek letni o charakterze sportowym dla dzieci i młodzieży szkolnej w 2015 r pn.:, ,Kolonie dla dzieci i młodzieży z terenu województwa świętokrzyskiego w 2015 r.” Kolonie zostały zorganizowane dla 50 uczestników: dzieci i młodzieży szkolnej pochodzącej z rodzin ubogich, z terenu Diecezji Sandomierskiej. Turnus odbył się w nowo otwartym Ośrodku Rehabilitacyjno – Adaptacyjnym Caritas Diecezji Sandomierskiej w Bojanowie, przy ulicy Tarnobrzeskiej 27. Turnus będzie trwał 10 – dni. Działania podjęte podczas organizacji letniego wypoczynku w roku 2015 będą miały na celu zwiększenie rozwoju psycho-ruchowego dzieci i młodzieży szkolnej poprzez zorganizowanie aktywnego wypoczynku letniego, którego program będzie przewidywał:

  1. Zorganizowanie turnieju kolonijnego;

      2.  Codzienną gimnastykę;

      3. Gry i zabawy sportowe;

      4. Piesze wędrówki  po okolicy ośrodka;

      5. Wycieczki autokarowe do Sandomierza, Łańcuta i kompleksu turystycznego w Bałtowie.

Uczestnikom wypoczynku letniego zostanie zapewniony dojazd do ośrodka i z powrotem oraz na całodniowe wycieczki – do miejsca docelowego i z powrotem. Uczestnikom podczas pobytu będzie zapewniony posiłek. Sprawną organizacją wypoczynku będzie zajmował się koordynator, nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników kolonii będą czuwali: kierownik wypoczynku, wychowawcy i pielęgniarki.

Termin realizacji zadania publicznego:

27.06.2015 r. – 31.08.2015 r.

IX Wojewódzki konkurs plastyczny i recytatorski dla dzieci i młodzieży z placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa świętokrzyskiego

Nazwa zadania publicznego:

,,IX Wojewódzki konkurs plastyczny i recytatorski dla dzieci i młodzieży z placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa świętokrzyskiego pn: ,,Prawdziwy jest ten człowiek co chce się czegoś nauczyć”

Źródło dofinansowania:

Województwo Świętokrzyskie

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny ,,Radość Życia”

dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Ul. Opatowska 10

27 -600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

1 000,00

Opis zadania publicznego:

Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjny „Radość Życia” dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sandomierzu, prowadzony przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, realizował  zadania publicznego pn. IX Wojewódzki Konkurs Plastyczny i Recytatorski dla dzieci i młodzieży z placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa świętokrzyskiego pn.: „Prawdziwie wielki jest  ten człowiek co chce się czegoś nauczyć” Jan Paweł II. Konkurs składał się z dwóch części; plastycznej i recytatorskiej, w których uczniowie z placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa świętokrzyskiego mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Głównym celem realizacji zadana publicznego było przybliżenie osoby św. Jana Pawła II, w tym jego twórczości, jego życia, mądrości oraz upamiętnienie wizyty Jana Pawła II w Sandomierzu w 16 rocznicę.

Termin realizacji zadania publicznego: 

01.04.2015 r. – 30.09.2015 r.

Indywidualne ścieżki kariery – organizowanie i przeprowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włącznie osób niepełnosprawnych rynek pracy

Nazwa zadania publicznego:

„Indywidualne ścieżki kariery – organizowanie i przeprowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włącznie osób niepełnosprawnych rynek pracy”

Źródło dofinansowania:

Urząd Marszałkowski Kielce

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27-600 Sandomierz

Kwota dofinansowania (w zł):

4 200,00

Opis zadania publicznego:

Głównym  celem realizacji zadania pn,, Indywidualne ścieżki kariery” – organizowanie i przeprowadzenie zintegrowanych działań na rzecz włącznie osób niepełnosprawnych  rynek pracy” będzie podniesienie poziomu wiedzy z zakresu osobistych predyspozycji do wykonywania pracy oraz umożliwienie dostępu do wykorzystywania swoich kompetencji i  umiejętności zawodowych na rynku pracy .Dla prawidłowego osiągnięcia tego celu planujemy zorganizowanie i przeprowadzenie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego oraz wizyty studyjne i warsztaty umiejętności praktycznych w przedsiębiorstwach, z których to działań skorzysta 35 uczniów Gimnazjum Specjalnego oraz Gimnazjum Specjalnego dla Uczniów z Autyzmem.

Ważnym elementem projektu będzie przygotowanie przez doradcę zawodowego indywidualnych planów działania, czyli Indywidualnych Ścieżek Kariery dla uczniów sandomierskiego Gimnazjum Specjalnego oraz Gimnazjum Specjalnego dla Uczniów z Autyzmem .

Wizyty studyjne będą miały na celu poznanie środowiska pracy w piekarni, cukierni, z zakresu obsługi gości hotelowych i obsługi turystów. Będą sposobnością do wymiany doświadczeń, do nawiązywania kontaktów z pracodawcami, ale również będą miały wymiar integracyjny. Planujemy przeprowadzenie wizyt w; Sandomierskim Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym w Sandomierzu, kilku piekarniach i cukierniach oraz hotelach i pensjonatach zlokalizowanych w okolicach starego miasta Sandomierza.

Termin realizacji zadania publicznego:

01.07.2015 r. – 31.10.2015 r.

Drogi wyjścia z przemocy domowej

Nazwa zadania publicznego:

,,Drogi wyjścia z przemocy domowej”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Województwa Podkarpackiego

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

13 300,00

Opis zadania publicznego:

Program ,,Drogi wyjścia z przemocy domowej” skierowany jest na pomoc osobom dotkniętym przemocą w rodzinie. Poprzez realizację tego zadania chcemy zwiększyć dostępność do różnych form wsparcia. Zależy nam na tym aby udzielana pomoc miała charakter interdyscyplinarny i zmierzał do zabezpieczenia osób i rodzin przed dalszym doznawaniem sytuacji związanych z przemocą domową. W ramach realizacji projektu były przeprowadzone następujące działania:

* poradnictwo prawne

* poradnictwo socjalne

* poradnictwo psychologiczne

* poradnictwo rodzinne

* poradnictwo zawodowe

* opracowanie ulotek informacyjnych dla mieszkańców powiatu niżańskiego.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 31.12.2015 r.

Dla stosujących przemoc w rodzinie

Nazwa zadania publicznego:

,,Dla stosujących przemoc w rodzinie”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Województwa Podkarpackiego

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

13 300,00

Opis zadania publicznego:

Program „Dla stosujących przemoc w rodzinie” przeznaczony jest dla osób stosujących przemoc zarówno mężczyzn jak i kobiet. Nieodzowną rolą przy tworzeniu programu jest współpraca z instytucjami, które mają wpływ na zjawisko przemocy w rodzinie. Są to: policja, prokuratura, sąd oraz ośrodki pomocy społecznej.

Program ten wpisuje się w działania systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie powiatu niżańskiego oraz jest uzupełnieniem innych form pracy z osobami stosującymi przemoc. Bazując się na doświadczeniu pracy w tym obszarze widzimy potrzebę wzmocnienia istniejących działań na rzecz sprawców przemocy wzbogacając je o wzmocnienie pracy indywidualnej z elementami terapii, przeprowadzenie zajęć grupowych z zakresu treningu zastępowania agresji, kontakt bezpośredni z rodziną. Nasze działania wzmocnimy przez przygotowanie ulotki informacyjnej. Ulotki będą przekazane na teren województwa do wszystkich osób , wobec których uruchomiono działania z racji stosowania przez nie przemocy w swoich rodzinach.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 31.12.2015 r.

Bezpieczne pomaganie

Nazwa zadania publicznego:

,,Bezpieczne pomaganie”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Województwa Podkarpackiego

Placówka Caritas, która realizuje zadanie publiczne:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

Ul. Rzeszowska 35

37-420 Rudnik nad Sanem

tel. (15) 649 21 86

Kwota dofinansowania (w zł):

13 300,00            

Opis zadania publicznego:

Caritas Diecezji Sandomierskiej poprzez realizację zadania publicznego chce pomóc pracownikom efektywniej pomagać człowiekowi znajdującemu się w trudnej sytuacji życiowej.

Planowane w ramach programu działania, to:

  • Przygotowanie i prowadzenie coachingu dla zespołów interdyscyplinarnych z terenu 7 gmin powiatu niżańskiego, pracowników i wolontariuszy OIK, pracowników PCPR, Sądu i prokuratury, funkcjonariuszy policji – każdy zespół zostanie przeszkolony .
  • Przygotowanie i prowadzenie superwizji dla zespołu pracowników Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem w zakresie działań z przeciwdziałania przemocy w rodzinie: praca z osobą doznającą przemocy w rodzinie i superwizja środków korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy domowej – 4 spotkania po 8 godzin bezpośredniej pracy z grupą dla kadry.
  • Prowadzenie superwizji dla przedstawicieli służb z terenu powiatu niżańskiego – 2 spotkania po 8 godzin. Superwizja będzie dotyczyć podjętych działań w ramach realizacji procedury niebieskiej karty.

Termin realizacji zadania publicznego: 

04.2015 r. – 31.12.2015 r.