Powrót Uwaga. Oszustwa na żołnierza i wolontariusza

Nawet w tak trudnej sytuacji zagrożenia zdrowia i życia zdarzają się oszustwa wykorzystujące zaufanie do służb cywilnych, wolontariuszy, a także strach ludzi starszych i chorych przed zarażeniem koronawirusem. Coraz częściej dochodzi do przypadków wyłudzeń na tzw. terytorialsa. Osoby podszywające się pod żołnierzy dzwonią lub przychodzą osobiście do potencjalnych ofiar z propozycją zrobienia zakupów (żywności, leków itp.) przedstawiając się jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Następnie po podaniu adresu odbierają pieniądze na zakupy, które jednak nigdy nie trafiają do osoby zlecającej ich zrobienie. „Prawdziwy żołnierz WOT posiada pełne umundurowanie, identyfikator imienny, książeczkę wojskową z nazwiskiem i zdjęciem, środki ochronne takie jak maseczka, rękawiczki” – opisuje podpułkownik Arkadiusz Nenutil dowódca sandomierskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Mundur oznaczony jest na lewym ramieniu oznaką „Polski Walczącej” z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. WOT wspiera Ośrodki Pomocy Społecznej, Caritas poprzez wydawanie paczek żywnościowych. W takiej sytuacji żołnierze WOT nie mogą pobierać pieniędzy na robienie dodatkowych zakupów, gdyż nie są do tego upoważnieni. Podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o wyłudzenia na wolontariusza Caritas. Oszuści mogą także osobiście proponować zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, pomoc w dezynfekcji mieszkań, a przy tym zabierają pieniądze i kosztowności z mieszkania. Prawdziwi wolontariusze Caritas zaopatrzeni są w kamizelki z napisem Caritas Wolontariusz i działają we współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas, najczęściej pracując przy zbiórkach i rozdawaniu żywności, gdzie dodatkowo są zaopatrzeni w identyfikatory imienne wydawane przez Caritas. Pomoc Caritas jest świadczona tylko na prośbę bezpośrednią osoby zainteresowanej lub za pośrednictwem Ośrodków Pomocy Społecznej. W sytuacji, jeśli nigdy nie występowaliśmy o pomoc do Caritas i w naszych drzwiach pojawia się osoba podająca się za wolontariusza Caritas to możemy podejrzewać próbę oszustwa. Wolontariusz nigdy nie przychodzi do nas z ulicy, najczęściej o formie pomocy z naszej strony osoby potrzebujące są informowane telefonicznie lub pisemnie listownie, za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, Proboszcza danej parafii czy Parafialnych Zespołów Caritas” – mówi koordynator, zajmująca się dystrybucją żywności unijnej i zbiórkami żywności dla osób potrzebujących w Diecezji Sandomierskiej Caritas.

Zachowajmy czujność i dbajmy o bezpieczeństwo osób starszych, chorych, samotnych, przebywających na kwarantannie, które są potencjalnymi ofiarami oszustw polegających na wyłudzeniach, kradzieżach itp.

Więcej w mediach:

Zachęcamy też do śledzenia aktualności na profilu Caritas Diecezji Sandomierskiej na fb: