Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Wsparcie psychologiczne i duchowe Caritas


Wsparcie psychologiczne i duchowe Caritas.

 

Caritas Diecezji Sandomierskiej stara się poprzez swoich pracowników, terapeutów psychologów, pedagogów, wolontariuszy udzielać  pomocy zaspokajając podstawowe potrzeby ludzkie. Bardzo ważna jest także pomoc poprzez rozmowę.

Caritas wspiera w sytuacji bez wyjścia, nie pozostawia bez opieki, kontaktu. Najgorsza jest bowiem utrata nadziei.

 

Pomoc Caritas jest nieodpłatna i zawsze można na nią liczyć.

Przez całą dobę  potrzebujący uzyskają wsparcie pod numerami telefonów:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem – 15 649 21 86,   607 302 198

Pomoc psychologa - 796 082 875

Okręgowy Ośrodek Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem  w Stalowej Woli – 530 310 340

 

 

 

Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny.

Ernest Hemingway - Komu bije dzwon

 

 

Czas, w którym obecnie poruszamy się, żyjemy i jesteśmy stał się trudnym ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 i tak, jak w każdej trudnej sytuacji Caritas Diecezji Sandomierskiej stara się trwać przy tych osobach, które najbardziej doświadczają ograniczeń i zagrożeń spowodowanych obecną sytuacją.

Pomoc Caritas naszej Diecezji to też wsparciem psychologiczne, terapeutyczne i duchowe. Nasze ośrodki, które zwykle tętniły życiem i realizowały planowe zajęcia. Teraz zostały zmuszone do ograniczenia swojej działalności. Nie znaczy to jednak, że osoby niepełnosprawne, które w nich przebywały, ich rodziny, seniorzy i samotni zostali pozostawieni sami sobie.

Pracownicy placówek, terapeuci, psychologowie, wolontariusze pozostają z uczestnikami, jak też ich rodzinami, w kontakcie telefonicznym bądź poprzez komunikatory internetowe. Zachęcają ich do pozostawania w domach, zrezygnowania z kontaktów towarzyskich, dbania o należytą higienę osobistą. Psychologowie starają się dbać o dobry stan psychiczny podopiecznych a jednocześnie zdobywają informację o ich aktualnym stanie zdrowia i potrzebach. Wielu z podopiecznych, szczególnie osoby upośledzone umysłowo, z zaburzeniami psychicznymi, depresją, schizofrenią, Zespołem Aspergera, autyzmem zostało dotkniętych ograniczeniami wynikającymi z braku swobody w poruszaniu się, kontaktach  z innymi.  Obciążeni są dodatkowym lękiem, którego źródło stało się realne. Często nie rozumują tego, co dzieje się dookoła, z czego wynika sytuacja i jak długo potrawa. W rozmowach przewija się pytanie „Kiedy wrócimy, kiedy znów się zobaczymy?”.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim rozmawiajmy ze sobą. Wyrzucenie lęków w rozmowie z drugim człowiekiem pozwala je oswoić, spojrzeć na nie z innej perspektywy, zobaczyć rozwiązania, których zwykle nie widzimy, gdyż silne emocje zakłócają racjonalne myślenie.  Bądźmy w kontakcie telefonicznym, elektronicznym, za pomocą aplikacji z bliskimi, osobami starszymi, nie pozostawiajmy nikogo bez rozmowy, bez słów otuchy i wsparcia. Dzięki temu może uda się nie tylko przetrwać ten trudny  czas izolacji, ale i odbudować relacje z drugim człowiekiem na nowo.

 

Zachęcamy też do śledzenia aktualności na profilu Caritas Diecezji Sandomierskiej na fb:

https://pl-pl.facebook.com/pg/Sandomierz.Caritas/posts/

 

 


Galeria zdjęć