Powrót Gala „Arbor Bona”

W minioną niedzielę podczas III Gali Diecezji Sandomierskiej 2021 w Katolickim Domu Kultury wręczono nagrody „Arbor Bona” laureatom, którzy w szczególny sposób angażują się we wspólnoty kościoła katolickiego.

Nagroda „Arbor Bona” czyli „Dobrego Drzewa” przyznawana jest w trzech kategoriach: Ewangelizacji, Działalności Charytatywno-Społecznej i Świadectwa Życia. Inaugurując tegoroczną edycję ks. bp Krzysztof Nitkiewicz zaznaczył, że w diecezji nie brakuje osób, które swoim życiem mówią na czym powinno polegać chrześcijaństwo – Tegoroczni laureaci napełniają naszą ziemię światłem i pięknem, jakie noszą w sercu. Są one tym cenniejsze, że pochodzą od Chrystusa i do Niego prowadzą.

Nagrodę w kategorii Ewangelizacji za: pomysłowość, ogromną pracowitość, zaangażowanie na rzecz organizacji Diecezjalnych Dni Kultury Chrześcijańskiej, umiejętność inspiracji wielu inicjatyw społeczno-kulturowych, naukowych oraz charytatywnych, a także za promowanie wartości chrześcijańskich, kształcenie postaw religijnych i patriotycznych otrzymała dyr. Szkoły Podstawowej nr 9 w Tarnobrzegu - Ewa Lipińska - Mikrut, która pełni również funkcję prezesa zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej.

Natomiast w kategorii Świadectwo Życia Chrześcijańskiego za: poświęcenie oraz zorganizowanie Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Przełożonych w Sandomierzu, zabieganie o utworzenie kaplicy szpitalnej, przygotowanie „białej służby” oraz kierowanie jej pracami w czasie pielgrzymki Jana Pawła II w Sandomierzu nominowano Barbarę Palacz, emerytowaną pielęgniarkę, która niejednokrotnie poprzez swoją postawę szerzy wartości po stronie moralności chrześcijańskiej, obronie życia nienarodzonych jak również pomaga i towarzyszy rodzinom wielodzietnym.

W trzeciej kategorii Działalność Charytatywno – Społeczna za: wspieranie materialne oraz finansowe placówek oświatowych oraz charytatywnych, pomoc kościołom na Wołyniu oraz polskiej Szkole na Litwie, wsparcie szpitala Ducha Świętego w Sandomierzu w czasie pandemii. Jak również za zaangażowanie się na rzecz utworzenia Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn, Zakładu Aktywności Zawodowej czy magazynów żywnościowych dla Caritas Diecezji Sandomierskiej. Kapituła uhonorowała prezesa Kopalni Dolomitu w Sandomierzu Longina Bokwę – filantrop, który niejednokrotnie poprzez swoje działania i poświęcenie niesie pomoc na rzecz ubogim, chorym, samotnym, bezdomnym i wykluczonym.

Uroczystą ceremonię uświetnił koncert kwartetu muzycznego w składzie: Magdalena Kotarska – sopran, Maciej Przestrzelski – skrzypce, Damian Mart – trąbka, Monika Polaczek-Przestrzelska – fortepian, którego wysłuchali laureaci nagrody oraz wszyscy zaproszeni goście.