Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Realizacja projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027
PODPROGRAM 2024
Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ) współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), został przyjęty w drodze decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej z dnia 12 grudnia 2022 r. Niniejszy program jest bezpośrednim następcą Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD).
Źródło finansowania: 90% środki europejskie – Europejski Fundusz Społeczny Plus i 10% budżet krajowy
Program realizowany jest pod nadzorem Instytucji Zarządzającej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Instytucji Wdrażającej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
LISTA ORGANIZACJI PARTNERSKICH LOKALNYCH (OPL) - CARITAS DIECEZJI SANDOMIERSKIEJ
Celem programu jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej.
CELEM SZCZEGÓŁOWYM PROGRAMU
jest przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej lub podstawowej pomocy materialnej osobom najbardziej potrzebującym, w tym dzieciom, oraz zapewnienie środków towarzyszących wspierających ich włączenie społeczne.
ZADANIA I DZIAŁANIA REALIZOWANE W PROGRAMIE:
KRYTERIA KWALIFIKOWALNOŚCI I SPOSÓB KWALIFIKACJI:
Pomoc udzielana osobom najbardziej potrzebującym w ramach programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 obejmuje:
Pomoc może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj.: osób i rodzin: znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj.
– w przypadku skierowań wystawianych do 31.12.2024 r.:
2 056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 590,00 PLN dla osoby w rodzinie
– w przypadku skierowań wystawianych po 01.01.2025 r.:
2 676,50 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 2 180,95 PLN dla osoby w rodzinie
Skierowania mogą być wydawane w terminie od listopada 2024 r. do końca września 2025 r. i są ważne do momentu zakończenia realizacji programu tj. do 30 września 2025 r.
link do WYTYCZNYCH: https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2024
W ramach Podprogramu 2024 każda osoba skierowana do pomocy żywnościowej powinna otrzymać taki sam zestaw artykułów spożywczych (ok. 39,6 kg).
Pomoc żywnościową w ramach programu FEPŻ można otrzymać w formie paczek lub posiłków. Artykuły żywnościowe zgodne z przydziałem na osobę będą przekazywane w formie kilku paczek. Posiłki zazwyczaj odbierają osoby w kryzysie bezdomności i są wydawane przez OPL-e posiadające jadłodajnie lub kuchnie. Artykuły żywnościowe zgodne przydziałem na osobę z będą przekazywane w formie kilku paczek/ wydań w okresie od marca do września 2025 r.
Posiłki są wydawane głównie przez OPL-e posiadające jadłodajnie oraz inne OPL-e posiadające kuchnię. Posiłki zazwyczaj odbierają osoby w kryzysie bezdomności.
Paczka żywnościowa dla 1 osoby to minimum kilka (co najmniej trzy) artykuły spożywcze z różnych grup towarowych wydanych jednorazowo.
Żywność dystrybuowana w ramach realizacji Podprogramu jest wydawana nieodpłatnie.
OPL-e wydające żywność nie mogą pobierać od osób skierowanych do odbioru pomocy jakichkolwiek opłat za wydawaną żywność. OPL-e nie mogę też uzależniać wydania żywności od udziału osoby uprawnionej do pomocy w działaniach towarzyszących.
Odbiór pomocy żywnościowej należy potwierdzić własnoręcznym podpisem.
Na Podprogram 2024 przewidziane jest 19 produktów:
Żywność jest wydawana osobom potrzebującym w ramach FEPŻ – NIEODPŁATNIE
PRZEWIDZIANE EFEKTY I REZULTATY:
Zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację wspierających środków towarzyszących.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:
Warsztaty dla odbiorców pomocy żywnościowej są obowiązkowym elementem programu.
Program w swoich założeniach przewiduje wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie im nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych.
SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE:
Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposobu dystrybucji żywności do Caritas Diecezji Sandomierskiej, do Caritas Polska z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej – Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.
Linki do strony internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółami.
Dokument wraz z załącznikami w wersji pełno kolorowej oraz do wydruków czarno-białych jest dostępny pod adresem:
https://www.gov.pl/web/rodzina/podprogram-2024
Link do strony Caritas – FEPŻ gdzie można znaleźć wszystkie szczegóły dotyczące realizacji Podprogramu 2023 w tym jego wartość:
https://caritas.pl/fepz/
Podprogram 2024
Caritas Diecezji Sandomierskiej informuje o możliwości składania wniosków na pomoc żywnościową w ramach Programu FEPŻ – Podprogram 2024 (realizacja w 2025 roku).
Osoby zainteresowane powinny zgłosić się do właściwego dla swojego miejsca zamieszkania Ośrodka Pomocy Społecznej, który to wyda skierowanie uprawniające do otrzymania pomocy żywnościowej.
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe kwalifikujące do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027.
Nowe kryteria stanowią 265% kryterium ustawowego uprawniającego do świadczeń w pomocy społecznej i wynoszą odpowiednio:
- 2 676,50 zł dla osoby samotnie gospodarującej,
- 2 180, 95 zł dla osoby w rodzinie.