Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót „Razem bezpieczniej”

W Tarnobrzeskim Domu Kultury miała miejsce inauguracja otwarcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, utworzonego w ramach projektu „Razem bezpieczniej 2” finansowanego ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego realizatorem jest Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Realizacja projektu w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i osobom im najbliższym oraz świadkom przestępstw i osobom im najbliższym, realizowana będzie przez cztery lata od 2022 do 2025 roku.

W ramach projektu został utworzony Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Tarnobrzegu, którego koordynatorem (z ramienia CDS) jest Simona Wójtowicz. Ośrodek świadczy nieodpłatną pomoc wszystkim osobom pokrzywdzonym przestępstwem na terenie pięciu powiatów województwa podkarpackiego, gdzie główna siedziba Okręgowego Ośrodka mieści się w Tarnobrzegu i świadczy pomoc osobom z terenu powiatu tarnobrzeskiego oraz Lokalne Punkty Pomocy, które będą działać w: Mielcu dla powiatu Mieleckiego, Stalowej Woli dla powiatu stalowowolskiego, Nisku dla powiatu niżańskiego i Kolbuszowej dla powiatu kolbuszowskiego.

Jak zaznacza Koordynator projektu, Simona Wójtowicz – „Z doświadczenia wiemy, jak ważną rolę odgrywają takie Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Ten projekt jest już naszym drugim realizowanym przez nas konceptem - poprzedni skończył się w 2021 roku, gdzie pomocą obejmowaliśmy 627 osób, więc jest to znacznie duże grono osób potrzebujących pomocy. Oczywiście były w nim osoby, które korzystały cały czas z oferowanej pomocy jak również osoby, które skorzystały z jej jednorazowej formy. Trzeba zaznaczyć, że duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na naszą pomoc, było w ubiegłym roku kiedy kończyliśmy realizację projektu. Dlatego my naszą pracę kontynuujemy niemalże cały czas pomimo tego, iż dziś jest dopiero oficjalne otwarcie. Nie pozostawiamy nikogo bez pomocy i zawsze udzielamy ją wszystkim potrzebującym.

„Pomagamy sprawiedliwie” – to wiodące hasło Funduszu Sprawiedliwości, które przyświeca i dobrze oddaje ideę skierowaną do wszystkich osób pokrzywdzonych i potrzebujących pomocy m.in. osoby, które padły ofiarą przestępstwa drogowego, oszustwa finansowego czy przemocy fizycznej i jak podkreśla Marcin Warchoł, Sekretarz Stanu-Wiceminister Sprawiedliwości – „Otwieramy dziś kolejny etap czteroletniego programu finansowanego z Ministerstwa Sprawiedliwości. Takie centralne punkty Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym będą znajdować się przy Sądach Okręgowych w: Tarnobrzegu, Sanoku, Przemyślu i Rzeszowie. Naszą pomocą objęte są osoby pokrzywdzone wszystkimi przestępstwami jak np. wypadki drogowe, przemoc domowa, oszustwa itp. Oferujemy pomoc: prawną, psychologiczną czy socjalno-terapeutyczną. Ponadto pokrzywdzonym, potrzebującym pomocy zapewniamy nierefundowane leki, odzież, środki czystości, dopłaty do czynszu a w skrajnych przypadkach, gdzie jest przemoc - zapewniamy lokum zastępcze. Dodatkowo dzieciom, które dotknięte są przemocą w swoich rodzinach, zapewniamy również wyjazdy na ferie zimowe, wakacje i wiele innych form pomocy. Trzeba zaznaczyć, że daną pomoc oferujemy „od zaraz” bez czekania na akt oskarżenia wobec przestępcy czy jego wyrok. Ogromne znaczenie ma to, że poszkodowany otrzymuje pomoc natychmiastowo, bez zbędnych formalności i długotrwałych procedur. Nasze Punkty Pomocy są w stałym kontakcie z Policją i Prokuraturą, dzięki temu natychmiast wiadomo jest jaką należy zastosować pomoc. Pomagamy również seniorom, którzy padli ofiarą przestępstw finansowych i przez swoją uczciwość nierzadko stracili oszczędności życia – zapewniając im fachową opiekę. Niestety przestępstwa są cały czas, dlatego my działamy całodobowo przez dyżury i infolinię. Apeluję do wszystkich, by zawsze natychmiast reagować. Zwłaszcza do urzędników aby nie poddali się zobojętnieniu i rutynie ponieważ potrzeba zapału i ciągłej gotowości do pomocy, nie można traktować poszkodowanego przestępstwem jak zwykłego petenta i „zanurzyć go w morzu biurokracyjnych formalności”. Musimy każdemu głośno mówić o istnieniu takich ośrodków jak ten w Tarnobrzegu oraz lokalnych punktów, a także o tym, że nikogo nie pozostawiamy samego w swoim cierpieniu i bezsilności”.