Powrót PROGRAM OPIEKA WYTCHNIENIOWA - EDYCJA 2024

Całodobowa opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest bardzo trudna, wymaga dużego wysiłku, poświecenia często rezygnacji z pracy zawodowej. Opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest bardzo rożna  i zależy od wielu czynników min. wieku, rodzaju i stopnia niepełnosprawności, warunków socjalno-bytowych, ogólnego stanu psychofizycznego. W przypadku osób niepełnosprawnych, które na co dzień korzystają z dziennych ośrodków wsparcia wytchnienie opiekunów, rodziców lub innych członków rodzin  jest zdecydowanie większe niż,  w przypadku osób które z takich form pomocy nie korzystają. Wtedy tez opieka nad osobami niepełnosprawnymi jest całodobowa bez chwili wytchnienia. Rodzice i opiekunowie sprawujący całodobową opiekę często są bardzo zmęczeni, wypaleni, dochodzi do wystąpienia wielu chorób, a możliwość spotkania się ze znajomymi czy aktywne uczestnictwo w życiu społeczno-kulturalnym  często jest niemożliwe. Rezygnacja z pracy zawodowej jednego z rodziców lub innych opiekunów sprawujących opiekę  wiąże się   z obniżeniem statusu  finansowego  a tym samym nie stać ich na zatrudnienie z własnych środków opiekuna aby sobie odpocząć bądź wyjechać.

Program Opieka wytchnienia daje możliwość na chwilowe wytchnienie rodzicom lub członkom rodzin którzy sprawują  codzienna opiekę nad osobami niepełnosprawnym. Zostawiając swoich  najbliższych mogą spotkać się ze znajomymi, spokojne zrobić zakupy, wyjechać, pójść do kina lub korzystać z innych wydarzeń kulturalnych. Pozytywnie wpływa to na poprawę komfortu życia, zmniejsza   poczucie osamotnienia stresu i izolacji.

Program ,,Opieka wytchnienia"- edycja 2024 dla Organizacji Pozarządowych realizowany jest od lutego do końca grudnia 2024 w całości dofinansowany z Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego programu Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.