Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Ruszył Program „Rehabilitacja 25 plus” III edycja w roku szkolnym 2020/2021
Zgodnie z umową z dnia 06.10.2020 nr R25/000008/13/D w Programie „Rehabilitacja 25 plus”, tym razem będzie brało udział 30 uczestników. Będą oni uczestniczyć w następujących zajęciach:
Trening umiejętności społecznych, którego nadrzędnym celem jest przygotowanie dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną do lepszego funkcjonowania w życiu społecznym i rozwijanie umiejętności nawiązywania satysfakcjonujących kontaktów interpersonalnych. Ważnym zadaniem jest wypracowanie zachowań społecznie akceptowanych i wyuczenie sprawności potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu codziennym takich jak: umiejętność współpracy i negocjacji, skuteczne słuchanie i obserwacja, odpowiedzialność za siebie, samoświadomość i samokontrola, znoszenie frustracji i budowanie emocjonalnej odporności, zmniejszanie impulsywności, wytrwałość, budowanie poczucia pewności, własnej siły sprawczej, budowanie uczuć i rozwijanie empatii, reagowanie na dokuczanie/zaczepianie, oskarżenia, poznawanie zasad savoir-vivre.
Zajęcia o charakterze ruchowo –rekreacyjnym, głównym celem usprawniania ruchowego jest poprawa ogólnej sprawności motorycznej, zachęcanie do zdrowego stylu życia oraz kształcenie umiejętności działania w grupie. Założone cele będą realizowane poprzez ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia przy muzyce, grę w bocca, tenisa stołowego, elementy tańców użytkowych oraz gry i zabawy integracyjne, spacery po najbliższej okolicy, relaksację, wycieczki piesze, rajdy, wyjścia do siłowni, kręgielni na basen.
Doradztwo zawodowe, zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego będą przygotowywały uczestników do świadomego funkcjonowania w świecie osób dorosłych poprzez dokonywanie trafnego wyboru dalszej drogi zawodowej z uwzględnieniem własnych predyspozycji osobowych, zainteresowań, stanu zdrowia oraz aktualnej wiedzy na temat rynku pracy. Uczestnicy nauczą się również planowania własnego rozwoju oraz podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowych na miarę swoich potencjalnych możliwości.
Warsztatach kulinarnych, głównym celem warsztatów kulinarnych jest zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych – uczestników projektu poprzez: poznanie zasad przygotowywania zdrowych posiłków, naukę pieczenia prostych ciast, przygotowywania kanapek, surówek i sałatek, soków, bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD oraz drobnym sprzętem kuchennym. Warsztaty kulinarne, pozwolą zgłębić tajniki tradycji kulinarnych oraz nauczą przyrządzać potrawy, których jeszcze nie znali. Podczas wspólnego gotowania zdobędą nowe, praktyczne umiejętności, które wykorzystają w dorosłym życiu
Arterapia, warsztaty te służyć będą przede wszystkim stymulowaniu i wspomaganiu wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczestników, stwarzaniu możliwości do własnych wypowiedzi za pomocą różnorodnych środków artystycznych, podnoszeniu poziomu samoakceptacji, rozładowaniu negatywnych napięć, emocji, doznań, wyzwalaniu aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce, rozwijaniu zdolności psychomotorycznych i ruchowych, nabywaniu umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji siebie i innych, rozwijaniu indywidualnych talentów, zainteresowań i predyspozycji artystycznych.
Sztuka użytkowa, poprzez realizację zadań uczestnicy będą rozwijać poczucie piękna i estetyki, kreatywność własne uzdolnienia i zainteresowania, kształtować umiejętność posługiwania się narzędziami, rozwijać zainteresowania i zdolności plastyczne.
Kółko informatyczne, celem realizacji programu kółka informatycznego będzie przygotowanie uczestników do życia w społeczeństwie informacyjnym oraz doskonalenie umiejętności korzystania z technologii informacyjnej i komunikacyjnej w codziennym życiu. Nadrzędnym celem jest przygotowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie ich zainteresowań, poszerzenie zakresu wiedzy o świecie społeczno – przyrodniczym i kulturalnym, zwiększenie motywacji do pracy dzięki wykorzystaniu narzędzi informatycznych
Wsparcie psychologiczne, poradnictwo psychologiczne ma na celu pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie, które nie radzą sobie z realizowaniem zadań rozwojowych i zaspokajaniem swoich potrzeb, potrzebują pomocy w doskonaleniu swoich umiejętności potrzebnych do realizacji ich zadań rozwojowych. Poprzez wdrożone działania uczestnicy nabiorą przekonania o możliwości wpływania na swoje życie oraz poznają sposoby potrzebne do realizacji tego celu, które z różnych powodów nie mogły być ukształtowane na wcześniejszych etapach rozwojowych
Grupy wsparcia
W ramach realizacji zadania przewidujemy zorganizowanie trzech grup wsparcia dla rodziców /opiekunów osób niepełnosprawnych. Celem jest wsparcie psychologiczne, wymiana doświadczeń i informacji na temat radzenia sobie z codziennymi problemami, pomoc w sytuacjach kryzysowych. oraz najważniejsze – uzyskanie poczucia, że nie jesteś sam. Grupa wsparcia nie ogranicza się tylko do spotkań w ramach szeroko pojętej pedagogizacji, ale również zakłada realizację celów nadrzędnych. Jednym z nich jest zorganizowanie dla rodziców takich aktywności, w których odnajdą się, jako kobiety i mężczyźni, a nie tylko, jako rodzice dzieci niepełnosprawnych. Formy działalności to przede wszystkim: spotkania edukacyjne i informacyjne ze specjalistami, spotkania psychoedukacyjne, warsztaty terapeutyczne, spotkania integracyjne, wycieczki, wyjazdy kulturalne. Uczestniczy grup wsparcia otrzymają również materiały edukacyjne, dydaktyczne związane z poszczególną tematyką poruszanych zagadnień.