Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Celem stworzenia IPD dla każdego uczestnika projektu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w rozwiązywaniu problemów związanych z ich osobistą aktywnością, zdiagnozowanie możliwości beneficjentów projektu: rozpoznanie potencjału osobistego, urealnienie samooceny i rozwinięcie wglądu we własne możliwości, rozpoznanie indywidualnych obszarów trudności, analiza potrzeb uczestników projektu, jak również przygotowanie do trafnego wyboru drogi rozwoju. Celem jest także przygotowanie uczestnika do podejmowania samodzielnych decyzji, do radzenia sobie w sytuacjach trudnych, takich jak: adaptacja do nowych warunków życia a także wzbudzanie motywacji do wprowadzania zmian w życiu. Istotne jest więc opracowania IPD beneficjenta przez psychologa z wieloletnim stażem w wyniku zastosowania odpowiednich metod.
Ta forma wsparcia obejmie wszystkich beneficjentów projektu. Każdy uczestnik skorzysta z 5 sesji spotkań indywidualnych z psychologiem trwających po 2 godziny. Arkusze obserwacji powstałe podczas zajęć TUS oraz indywidualne spotkania z beneficjentem będą podstawą do utworzenia IPD dla każdego beneficjenta projektu. Ewaluacje IPD planujemy przeprowadzić na zakończenie poszczególny etapów projektu.
Opublikowano: 2022-06-07 16:10:41
W marcu nasi młodzi uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w zajęciach, których celem była konstrukcja Indywidualnego Planu Działania. Dokonano diagnozy potrzeb, zdolności i kompetencji oraz określono sferę najbliższego rozwoju w kontekście możliwości i predyspozycji rozwojowych uczestnika. Indywidualny Plan Działania stanowi podstawę realizacji założonych celów terapeutycznych oraz jest merytorycznym przygotowaniem do realizacji wybranej ścieżki rozwoju.
Opublikowano: 2021-08-16 19:37:24
Uczestnicy projektu wraz z psychologiem podczas osobistych spotkań w miesiącu marcu opracowywali Indywidualny Plan Działania. Dokument ten jest podstawą do prowadzenia kolejnych oddziaływań terapeutycznych. Analizowane były potrzeby uczestników, diagnozowane ich indywidualne możliwości. Budowanie świadomości mocnych i słabych stron każdej osoby miało na celu określenie potencjału osobistego. Pracowano nad urealnieniem samooceny w kontekście cech indywidualnych oraz osobistych trudności. Zajęcia przygotowywały do wyboru adekwatnej drogi życiowej. Wspierana była także motywacja rozwojowa oraz samodzielne podejmowanie decyzji.