Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Głównym celem usprawniania ruchowego, jakie zakładamy podczas realizacji projektu będzie przywrócenie maksymalnie możliwej sprawności fizycznej ucznia połączonego z stymulacją sensoryczną dostosowaną do potrzeby dziecka, poprzez wprowadzanie elementów terapii SI w tok lekcji z gimnastyki rehabilitacyjnej. Systematyczność zajęć usprawniających przyczyniać się będzie nie tylko do zwiększenia ruchomości w stawach, czy zwiększenia siły mięśniowej podnosząc tym samym lepszą funkcjonalność organizmu jako całości. Stymulacja dziecka w zakresie SI jest procesem długotrwałymi musi być prowadzona systematycznie.
Główne cele i zadania usprawniania ruchowego:
Zajęcia usprawniające z elementami SI ze względu na grupę docelową będą prowadzone dla wszystkich beneficjentów. Beneficjenci ostateczni zostaną podzieleni na 3 grupy po 5 osób w każdej. Każda grupa skorzysta z 20 sesji po 5 godz. dziennie. Zajęcia usprawniania ruchowego z elementami integracji sensorycznej, wymaga postępowania dydaktycznego, w trakcie którego zakres ćwiczeń ruchowych, stopień trudności, formy, metody i zasady będą dostosowane do psychofizycznego i motorycznego rozwoju oraz wydolności organizmu dziecka. Zastosowanie w procesie usprawniania ruchowego różnych form, metod oraz zasad ma na celu osiągnięcie pozytywnych efektów całokształtu działań, a także intensyfikację ruchu, uatrakcyjnienie zajęć, wzrost zainteresowania nimi oraz pogłębienie motywacji oraz przede wszystkim poprzez ruch program zakłada wyrównanie zaburzeń sensorycznych u dzieci biorących udział w projekcie. Podczas terapii terapeuta będzie dobierać ćwiczenia (w formie zabawy dostosowanej do wieku dziecka), które stymulują zmysły dziecka i prowadzą do poprawy umiejętności odbierania i przetwarzania wrażeń zmysłowych, nauczenia się planowania ruchu, lepszego poznania swojego ciała, opanowania ruchów precyzyjnych itp.
Opublikowano: 2022-06-07 14:12:58
W styczniu uczestnicy projektu wykonywali ćwiczenia regulacji napięcia mięśniowego. Poprawiali zakres ruchu we wszystkich stawach, pracowali nad gibkością ciała oraz siłą mięśni. W dalszym ciągu pracowaliśmy nad koncentracją uwagi, skupieniem oraz koordynacją ruchową. Wykonywane były ćwiczenia małej motoryki wpływające pozytywnie na umiejętności szkolne. Korzystające z aury zimy chodziliśmy na spacery hartujące całe ciało oraz oddziałujące na wszystkie zmysły.
Opublikowano: 2022-01-29 13:41:02
W miesiącu grudniu doskonaliliśmy poznane do tej pory umiejętności. Z coraz większym zaangażowaniem procowaliśmy nad wzmacnianiem mięśni głębokich, poprawialiśmy czucie środka ciężkości, wydłużaliśmy czas trwania ćwiczeń równoważnych. Większą uwagę skupiliśmy także na poprawie funkcjonowania poszczególnych zmysłów wyciszając inne częściej używane zmysły w konkretnych sytuacjach.
Opublikowano: 2022-01-29 13:40:12
Miesiąc listopad to czas ćwiczeń ułatwiających zrozumienie i wykonywanie prostych czynności ruchowych w sposób automatyczny, płynny, skoordynowany, ekonomiczny oraz w prawidłowej kolejności od początku do końca. Był to czas wzmacniania wiary w swoje możliwości i umiejętności.