Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach zadania publicznego pn. „Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizujących zawodowo i społecznie te osoby", realizuje zadanie dofinansowane ze środków będących w dyspozycji Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie.
Uczestnikami projektu są osoby niepełnosprawne oraz osoby z zaburzeniami psychicznymi z terenów województwa lubelskiego z powiatów: janowskiego, kraśnickiego, biłgorajskiego i zamojskiego. Łączna liczba uczestników projektu to 60 osób. Zadanie jest realizowane w małych grupach, by zachować wymagane środki ostrożności zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz.2316).
Program zajęć obejmuje cztery rodzaje warsztatów tj.: kulinarne, rękodzieła, fryzjersko-kosmetyczne, teatralno-muzyczne oraz ćwiczenia ruchowe z rehabilitantem. Poszczególne warsztaty - każdy trwający 12 godzin obejmują zapoznanie z tematem prowadzonych zajęć a ich celem jest promowanie aktywności osób niepełnosprawnych oraz osób z zaburzeniami psychicznymi w różnych dziedzinach życia społecznego i zawodowego. Ponadto zajęcia te służą kształtowaniu umiejętności, które pozwolą na zmniejszenie zjawiska wykluczenia społecznego i dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. W naszym społeczeństwie spotykamy się z brakiem tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Tak jest również na terenie województwa lubelskiego. Powszechna wiedza ludzi na temat niepełnosprawności oraz zaburzeń psychicznych jest nadal niewystarczająca, w wyniku czego osoby cierpiące z powodu niepełnosprawności oraz zaburzeń psychicznych w swoim życiu napotykają na mnóstwo barier i doświadczają przykrych sytuacji. Każdy człowiek niezależnie od problemów z jakimi się boryka ma prawo do równego i godnego traktowania - to główne przesłanie naszych działań. Stąd też zadanie ma na celu podniesienie wrażliwości i świadomości społecznej w tym zakresie a w efekcie pomoże choćby w pewnym stopniu w integracji osób z niepełnosprawnością oraz z zaburzeniami psychicznymi ze środowiskiem lokalnym oraz ułatwi tymże osobom funkcjonowanie w życiu zawodowym i relacjach interpersonalnych.
Miejsce realizacji zadania: