Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
„Przytulisko na Wiśniowej” w Sandomierzu wzbogaciło się o 7 drewnianych bud dla swoich czworonożnych podopiecznych, które otrzymali od kilkuosobowej delegacji uczestników projektu SAMODZIELNOŚĆ DROGĄ DO SUKCESU – ZWIĘKSZENIE SAMODZIELNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "ETAP II".
Na początku prac związanych z wykonaniem drewnianych bud dla psów, podopieczni konceptu pod czujnym okiem realizatora zajęć stolarskich – Romana Stachowicza przygotowali dwa projekty. Pierwszy dotyczył wykonania podwójnej budy dla dwóch psów. Drugi zaś pojedynczej - przeznaczonej dla jednego psa. Obie konstrukcje wykonano z desek docieplonych styropianem.
Po rzetelnym wykonaniu projektu uczący się fachu stolarze przystąpili do odmierzania i docinania desek tworzących podstawę ścianek bocznych budy. Następnie po ich wyrównaniu, doczyszczano deski przy użyciu szlifierki oscylacyjnej i papieru ściernego, gdzie przy użyciu frezarki wykonali swoje pierwsze frezy. Kolejnym etapem wykonanej pracy było skręcanie desek i utworzenie podstawy bud wraz ze ściankami bocznymi za pomocą wiertarko-wkrętarki oraz śrubokrętów. W dalszym etapie prac uczestnicy wykonali otwory wejściowe dla psów, a ich wykonanie było możliwe dzięki wykorzystaniu wyrzynarki. Po tak solidnie przygotowanym legowisku majsterkowicze przystąpili do jego docieplania styropianem i zabezpieczeniem od wewnętrznej strony sklejką. Wykonanie i przytwierdzenie zadaszenia było ostatnim etapem wieńczącym pracę stolarską, które zostało ocieplone i zabezpieczone od strony zewnętrznej odpowiednią papą oraz połączono je z budą za pomocą zawiasów, dzięki którym umożliwi to swobodny dostęp psa do wnętrza budy.
W ramach zajęć stolarskich każdy z uczestników miał możliwość wykonania wybranych elementów budy. Wszyscy uczestnicy wykorzystywali narzędzia ręczne takie jak: kątownik, linijka, miarka, ściski stolarskie oraz elektronarzędzia: pilarkę ręczną, pilarkę stołową, wiertarkę, wkrętarko-wiertarkę, szlifierkę oscylacyjną, frezarkę. Wszystkie prace z ich wykorzystaniem były wykonywane przy całkowitym i bezpośrednim wsparciu trenera prowadzącego warsztaty.
Dzięki wspólnej pracy podopieczni projektu nabyli i udoskonalili swoje umiejętności manualne, kształtując przy tym wyobraźnię przestrzenną i estetykę pracy. A przede wszystkim rozwinęli umiejętności współdziałania w ramach grupy zadaniowej. Co w durzej mierze podniosło ich samoocenę oraz było niezastąpioną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, a także zaistnienia na tle grupy w oparciu o właściwe wzorce zachowań.