Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Wszystkie prace przy zagospodarowaniu terenu zieleni wzdłuż muru na dziedzińcu Caritas Diecezji Sandomierskiej, uczestnicy projektu wykonali samodzielnie pod opieką i ścisłym nadzorem psychologa. Począwszy od planowania ogrodu, oczyszczenia terenu oraz przygotowania podłoża pod wymianę ziemi, aż po nasadzenia roślin. Zaś kolejnym zadaniem, które powierzono podopiecznym, było okrycie młodych sadzonek podłożem z kory oraz ich systematyczna pielęgnacja przy dalszej uprawie.
Zajęcia wśród zieleni umożliwiły nie tylko poznanie jej właściwości, ale także warunków wzrostu roślin. Były one również formą terapii, która umożliwiła uczestnikom rozwinięcie pewnych cech, takich jak: samodzielność, dokładność, odpowiedzialność, myślenie twórcze, kreatywność oraz umiejętność planowania.
Podopieczni zamysłu poznali również jak można aktywnie i twórczo spędzać wolny czas, który poszerzył nie tylko ich wiedzę o przyrodzie, przede wszystkim rozbudził w nich zainteresowania ogrodnicze.
Pomimo, że praca niekiedy wymagała dużego wysiłku fizycznego, to całkowicie sprawiła wielką radość uczestnikom, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonywali wszystkie niezbędne czynności do powstania ogrodu.
Dodatkowo, widoczny efekt po zakończeniu prac oraz pozytywny odbiór przez osoby z zewnątrz, które nierzadko przebywają na dziedzińcu Caritas, przyniosły niebywałą satysfakcję i olbrzymią radość początkującym ogrodnikom. Miało to pozytywny wpływ na zwiększenie pewności siebie oraz poczucie własnej wartości wśród uczestników zadania.
Zajęcia z hortiterapii odbywały się w formie grupowej, która korzystnie wpłynęła na wzrost socjalizacji oraz kształtowanie odpowiednich interakcji społecznych. Natomiast bezpośrednie obcowanie z przyrodą znacznie obniżyło stres, napięcia i niepożądane zachowania u jej uczestników.