Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Należy zaznaczyć, iż zanim ona powstała to na samym początku podopieczni pod opieką i nadzorem psychologa samodzielnie przygotowali plan zagospodarowania terenu oraz dokładnie oczyścili jego podłoże. Kolejnym etapem prac nowo powstającej ścieżki sensorycznej było wypełnienie jej materiałem o różnej: strukturze, grubości i wielkości. Po tak solidnym przygotowaniu gruntu, podopieczni realizowanego konceptu przygotowali podwyższenie rabat wzdłuż ścieżki sensorycznej, gdzie wsadzono różne odmiany jesiennych roślin. Natomiast tuż po jej zakończeniu wszyscy dzielni ogrodnicy zapoznali się z właściwościami zielonych nasadzeń oraz jak dbać i pielęgnować je na dalszym etapie uprawy.
Zajęcia z Hortiterapii to korzystny wpływ na rozwinięcie i ewaluację u uczestników takich cech jak: samodzielność, dokładność, odpowiedzialność, myślenie twórcze i kreatywność, a także umiejętność planowania. Dzięki temu uzmysłowiono młodzieży w jaki sposób można spędzać aktywnie i twórczo wolny czas, który u każdego z osobna rozbudził zainteresowania ogrodniczo-przyrodnicze.
Pomimo, że praca przy tworzeniu ścieżki sensorycznej niekiedy wymagała dużego wysiłku fizycznego, to sprawiała uczestnikom wielką radość, którzy z pełnym zaangażowaniem wykonywali wszystkie niezbędne czynności do jej powstania. A pozytywny odbiór jej końcowego efektu przez osoby z zewnątrz bardzo dobrze wpłynął na uczestników, którzy nie ukrywali swoich panegirycznych reakcji takich jak: satysfakcja z odniesionego sukcesu, zwiększenie pewności siebie czy podniesienie poczucia własnej wartości.
Powstała ścieżka sensoryczna stanowi bardzo ważne narzędzie w Hortiterapii, ponieważ umożliwia ona stymulację wielozmysłową w naturalnym środowisku, uczy orientacji ciała w przestrzeni i rozwija dużą motorykę. Ze stymulacji na utworzonej przez uczestników projektu „Samodzielność drogą do sukcesu” ścieżce, korzystają również uczestnicy projektu „Samodzielność marzeniem i oczekiwaniem” oraz uczniowie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego „Radość Życia” i inne osoby z zewnątrz. Ponadto zajęcia z Hortiterapii prowadzone były w formie grupowej, co pozwoliło na wzrost socjalizacji oraz kształtowanie odpowiednich interakcji społecznych. A obcowanie z przyrodą znacznie obniżyło stres, napięcia i zmniejszyło zachowania niepożądane u uczestników zajęć.