Powrót Zajęcia z doradztwa zawodowego

Podsumowanie III edycji

Głównym celem zajęć z zakresu doradztwa zawodowego realizowanych w ramach projektu ,,Rehabilitacja 25 plus'' było nabywanie nowych kompetencji zawodowych i społecznych ułatwiających włączenie osób niepełnosprawnych do aktywnego uczestnictwa w  rynku pracy.

Poprzez różnorodne formy zajęć (wycieczki do zakładów i miejsc pracy, spotkania z przedstawicielami zwodów, projekcje filmów o zawodach) uczestnicy poznawali  aktualny świat zawodów i rynek pracy. Zdobywali również wiedzę na temat predyspozycji i umiejętności koniecznych do wypełniania określonych zawodów.

W trakcie zajęć uczestnicy uczyli się wyszukiwania informacji o zawodach oraz informacji o aktualnych miejscach pracy. Mieli również możliwość poszerzania swoich umiejętności oraz zdobywania nowych doświadczeń zawodowych,  które ułatwią im odnalezienie się w realnych sytuacjach  codziennego życia.

W roku szkolnym 2020/2021 mimo obostrzeń związanych z koronawirusem, udało się zorganizować wyjścia do wielu ciekawych miejsc i instytucji oraz urzędów publicznych w Sandomierzu. Uczestnicy Projektu odwiedzili Urząd Straży Miejskiej, gdzie zapoznali się z zadaniami, jakie na co dzień wypełniają strażnicy miejscy. W Zamku Królewskim mieli okazję poznać pracę kasjerki i przewodnika turystycznego, a w Archiwum Państwowym zapoznali się z pracą archiwisty i zobaczyli pokaźne zbiory bardzo starych dokumentów. Podczas wizyty Bibliotece Pedagogicznej uczestnicy Projektu poznali pracę bibliotekarki oraz oglądali albumy o naszym mieście. Słodkim akcentem wycieczki była również wizyta w lodziarni sandomierskiej.