Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej zgodnie z umową nr DPS/B/061/2022 „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym”.


  • Zadanie publiczne realizowane w ramach Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym.’’ Edycja 2022 (
  • Zadanie pod nazwą Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym. Moduł III: Infrastruktura) realizowane jest w ramach umowy nr DPS/B/061/2022 zawartej w dniu
    7 czerwca 2022r. pomiędzy  Ministrem Rodziny i Polityki Społecznej reprezentowanym przez Katarzynę Klimiuk, Zastępcę Dyrektora Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej a Caritas Diecezji Sandomierskiej reprezentowanym przez Dyrektora Bogusława Pituchę.
  • Zadanie zostało dofinansowane ze środków Budżetu Państwa, kwota dofinansowania 129 500,00 zł, całkowita wartość projektu 152 812,80 zł
  • Cel zadania: Wsparcie podmiotów w dostosowaniu prowadzonych przez nie placówek świadczących usługi dla osób bezdomnych do obowiązujących standardów.
  • Zadanie realizowane jest w okresie od 23 maja 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
  • W ramach realizacji zadania będą następujące działania:
  1. przeprowadzenie prac remontowych w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem;
  2.  Adaptacja pomieszczeń w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem
  3. Zakup nowego wyposażenia do Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem, które będzie służyło podniesieniu ich standardu.

Caritas Diecezji Sandomierskiej kontynuuje działania w ramach pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywaniem szans tych rodzin i osób poprzez prowadzenie całodobowego Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem ul. Rzeszowska 35, 37-420 Rudnik nad Sanem. Pomoc jest adresowana do bezdomnych kobiet z terenu województwa podkarpackiego oraz pochodzących z terenu Diecezji Sandomierskiej, w uzasadnionych przypadkach z innych rejonów Polski. W ramach tych usług będzie świadczona fachowa pomoc przez wykwalifikowany i doświadczony personel pracujący ww. Schronisku.

Przyczyny, dla których realizacja niniejszego zadania jest niezbędna wynikają z wyeksploatowanego wnętrza Schroniska. Było ono mocno zniszczone i wymagało generalnego remontu oraz całkowitej adaptacji pomieszczeń wraz z wymianą wyposażenia Schroniska, tak aby spełniało ono obowiązujące standardy określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2018 r. w sprawie minimalnych standardów noclegowni, schronisk dla osób bezdomnych, schronisk dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi i ogrzewalni (Dz.U. poz. 896).

Efektem realizacji zadania będzie podniesienie standardów usług świadczonych przez schronisko, dzięki czemu możliwe będzie komfortowe i przyjazne dla naszych podopiecznych przeprowadzanie działań aktywizujących. Wdrażane nowych metod pracy socjalnej z osobami bezdomnymi oraz programy aktywizacji społecznej i zawodowej tych osób poprzez włączane do czynności pomocowych przy realizacji prac adaptacyjnych poprzez wolontariat, pozwolą im nauczyć się odpowiedzialności, sumienności, większej wiary w siebie i w swoje możliwości, tym samym zwiększą szanse na chęć zmiany swojego dotychczasowego życia. Aktywizacja podopiecznych będzie wartością dodaną zadania, gdyż placówka dysponuje potencjałem osobowym.

Ważnym czynnikiem będzie praca podopiecznych związana z włączeniem ich w czynności pomocowe przy remoncie schroniska, która pozwoli im nauczyć się odpowiedzialności, sumienności, większej wiary w siebie i w swoje możliwości, a w rezultacie poprawi warunki bytowe placówki. Podniesienie jakości życia podopiecznych będzie miało na celu wzbudzenie w nich motywacji oraz chęci do działań nad realną zmianą w ich życiu.

Poprzez realizację tego zadania chcielibyśmy zapewnić kobietom bezdomnym optymalne warunki do codziennego życia przypominające ciepły, bezpieczny dom. Wierzymy, że przyczyni się to do zwiększenia ich poczucia wartości, odzyskania godności kobiet, pomoże w prawidłowym rozwoju oraz zniweluje poczucie lęku i niechęci do zmiany swojego życia. Do Schroniska kobiety trafiają z różnych przyczyn losowych, dlatego kierujemy się w stosunku do nich indywidualnym podejściem, aby zapewnić wsparcie adekwatne do ich potrzeb. Umożliwiając im schronienie na wysokim poziomie przyczynimy się do wzmacniania w nich cech poczucia bezpieczeństwa, otwartości i zaufania, które są szczególnie ważne, aby spojrzeć na swoją często bardzo trudną historię z nowej perspektywy. Zjawiska bezdomności nie można zlikwidować bez współdziałania i wykorzystania wszystkich zasobów tkwiących w środowisku lokalnym. Usamodzielnienie osoby bezdomnej wymaga kompleksowego podejścia do problemu poprzez zaspokojenie jej podstawowych potrzeb jednak z równoczesnym podejmowaniem działań aktywizujących przez osobę bezdomną. Zgodnie z Krajowym Programem Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu 2020, rozwiązywanie problemu bezdomności ma nastąpić dzięki wzmocnieniu integracyjnej działalności placówek gwarantujących całodobowe zakwaterowanie osobom bezdomnym. Podniesienie standardu placówki w Rudniku nad Sanem oraz włączenie bezdomnych kobiet w prace pomocowe przy realizacji zadania będzie pierwszym krokiem tego celu. Pozwoli na uratowanie kobiet bezdomnych przed całkowitym wyobcowaniem ze społeczeństwa oraz pozwoli na dalsze prace w procesie ich usamodzielnienia. Wiele z nich radzi sobie dobrze realizując własne cele życiowe, stąd udaje się nam realizować główny cel programu jakim jest wyjście z bezdomności.