Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Remont, rozbudowa i adaptacja Ośrodka Rehabilitacyjno – Adaptacyjnego w Bojanowie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej


Caritas Diecezji Sandomierskiej od 25.07.2012 roku realizuje projekt pn.: „Remont, rozbudowa i adaptacja Ośrodka Rehabilitacyjno – Adaptacyjnego w Bojanowie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej”. Jest on współfinansowany  z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej Nr 5  „ Infrastruktura publiczna”: Działanie Nr 5.2. „ Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej”  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Numer projektu: RPPK.05.02.00-18-048/09. Umowa o dofinansowanie nr UDA-RPPK.05.02.00-18-048/09-00 z dnia 08.06.2012 roku na kwotę 3 462 540,18 PLN, która stanowi 70,00% kwoty wydatków kwalifikowanych.

Adresatami niniejszego przedsięwzięcia będą: osoby niepełnosprawne, osoby bezdomne oraz osoby bezrobotne z regionu województwa podkarpackiego.

W ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia podejmowane są następujące działania:

1. Remont i adaptacja istniejącego budynku kuchni i stołówki o powierzchni  użytkowej 1 146,80 m2, kubatura 6076 m3.

Kuchnia i stołówka usytuowana jest w parterowym budynku z częścią podziemną. Budynek ten jest pokryty stromym dachem typu namiotowego o konstrukcji stalowej. Na parterze znajduje się kuchnia z zapleczem i stołówką. Natomiast w podpiwniczeniu znajduje się zaplecze kuchni i kawiarnia. W tym właśnie budynku przewiduje się wykonanie prac o następującym charakterze:

– roboty remontowe oraz budowlano – montażowe;

– prace adaptacyjne budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich;

– roboty sanitarne;

– roboty elektryczne.

2. Budowa całorocznych domków, które będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich w tym:

– 9 domków typ DM – 6033 (pow. zabudowy 108,9 m2, pow. użytkowa 69,3 m2, kubatura 350,7 m3);

– 1 domek typ DM – 6101 (pow. zabudowy 117,7 m2, pow. użytkowa 77,7 m2, kubatura 381 m2).

3. Uzbrojenie terenu, sieci zewnętrzne i budowle z nimi związane (teren  niezabudowany).

4. Zagospodarowanie terenu, drogi, place, dojścia i nawierzchnie.

5. Oświetlenie terenu.

6. Wyposażenie technologiczne i sprzętowe:

– wyposażenie technologiczne i sprzętowe kuchni;

– wyposażenie technologiczne i sprzętowe domków – 10 kompletów.

Niniejszy projekt spełnia postanowienia zawarte w art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) oraz w art. 54, 55, 61 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).

Podczas realizacji w/w prac mają zastosowanie rozwiązania techniczne, które spełniają wymogi wynikające z polskich oraz europejskich norm oraz przepisów dot. bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W związku z tym stosuje się najpopularniejsze i sprawdzone technologie, które występują na rynku polskim. Wykorzystane rozwiązania będą uwzględniały minimalizację zagrożeń dla zdrowia ludzkiego.

W ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia w roku 2014 rozpoczęto realizację działania pn.: wyposażenie technologiczne i sprzętowe. Działanie to polegało na zakupie wyposażenia (mebli i urządzeń) do domków mieszkalnych oraz do kuchni i stołówki ośrodka. Zgodnie z wytycznymi Instytucji Zarządzającej zakup wyposażenia został przeprowadzony w trybie przetargu określonego przez przepisy art. 701 – 705 Kodeksu Cywilnego. W ramach przeprowadzonych dwóch odrębnych postępowań, wyłoniono następujących wykonawców na dostawy: Przedsiębiorstwo Handlowo – Produkcyjne „AKMA” z siedzibą w Niedomicach oraz spółkę AGIW Sp. z o.o. Sp. K z siedzibą w Krakowie. Umowy z dostawcami zostały zawarte w marcu tego roku.

Korzyści wynikające z projektu: 1. Nowoutworzone miejsca pracy: 16, w tym

  • Kobiety  – 10
  • Mężczyźni  – 6
    • Osoby z obszarów wiejskich i miast do 10 tys. mieszkańców  – 12
    • Osoby z obszarów miejskich –  4

2. Liczba osób korzystających rocznie z Ośrodka: 920 osób, w tym:

  • osoby niepełnosprawne: 690
  • osoby bezdomne – 50 osób i bezrobotne 180 osób
  • osoby pochodzące z obszarów wiejskich i miast do 10 tys. mieszkańców  600

3. Budynek po rozbudowie zostanie, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będzie jedynym tego typu Ośrodkiem na Podkarpaciu. Będzie odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie w zakresie pomocy społecznej, wsparcia osób niepełnosprawnych, którzy utracili

4. Planowane jest, że w okresie od IV- IX z Ośrodka skorzystają osoby niepełnosprawne. Będą organizowane głównie turnusy 14 – dniowe dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, które utraciły sprawność fizyczną w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub urazu. Ośrodek w Bojanowie oprócz pomocy doraźnej, będzie przede wszystkim skupiał się na adaptacji osób, których życie bardzo się zmieniło na skutek utraty sprawności, utraty pracy i pozostawienia długotrwale bez niej do nowych warunków, radzenia sobie z sytuacją i przede wszystkim szukania, znalezienia i utrzymania pracy. Będzie prowadzona rehabilitacja, adaptacja do nowej rzeczywistości przez spotkania z psychologami, nauka obsługi wózka inwalidzkiego, pokonanie barier architektonicznych itp.

5. Natomiast od X – III będą organizowane również 14 – dniowe warsztaty dla osób bezdomnych i bezrobotnych. Warsztaty będą miały na celu przede wszystkim zwiększenie poczucia własnej wartości osób w nich uczestniczących, przywrócenia wiary we własne możliwości i zaktywizowanie do powrotu na rynek pracy. Ponadto, pobyt w Ośrodku, uczestnictwo w organizowanych zajęciach ma być szansą na zdobycie nowych umiejętności. W ramach warsztatów przewiduje się spotkania z psychologami, pracownikami powiatowych urzędów pracy, wolontariuszami Caritas i przede wszystkim osobami, które były w trudnej sytuacji, znalazły pracę i znowu są aktywne na rynku pracy. Projekt wpłynie korzystnie na zmniejszenie dysproporcji w dostępie do pomocy społecznej pomiędzy obszarami wiejskimi, a miejskimi, gdyż problem bezrobocia i bezdomności dotyka bardziej przede wszystkim osoby z terenów wiejskich.