Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Caritas Diecezji Sandomierskiej od 25.07.2012 roku realizuje projekt pn.: „Remont, rozbudowa i adaptacja Ośrodka Rehabilitacyjno – Adaptacyjnego w Bojanowie prowadzonego przez Caritas Diecezji Sandomierskiej”. Jest on współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej Nr 5 „ Infrastruktura publiczna”: Działanie Nr 5.2. „ Infrastruktura ochrony zdrowia i pomocy społecznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. Numer projektu: RPPK.05.02.00-18-048/09. Umowa o dofinansowanie nr UDA-RPPK.05.02.00-18-048/09-00 z dnia 08.06.2012 roku na kwotę 3 462 540,18 PLN, która stanowi 70,00% kwoty wydatków kwalifikowanych.
Adresatami niniejszego przedsięwzięcia będą: osoby niepełnosprawne, osoby bezdomne oraz osoby bezrobotne z regionu województwa podkarpackiego.
W ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia podejmowane są następujące działania:
1. Remont i adaptacja istniejącego budynku kuchni i stołówki o powierzchni użytkowej 1 146,80 m2, kubatura 6076 m3.
Kuchnia i stołówka usytuowana jest w parterowym budynku z częścią podziemną. Budynek ten jest pokryty stromym dachem typu namiotowego o konstrukcji stalowej. Na parterze znajduje się kuchnia z zapleczem i stołówką. Natomiast w podpiwniczeniu znajduje się zaplecze kuchni i kawiarnia. W tym właśnie budynku przewiduje się wykonanie prac o następującym charakterze:
– roboty remontowe oraz budowlano – montażowe;
– prace adaptacyjne budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich;
– roboty sanitarne;
– roboty elektryczne.
2. Budowa całorocznych domków, które będą w pełni przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich w tym:
– 9 domków typ DM – 6033 (pow. zabudowy 108,9 m2, pow. użytkowa 69,3 m2, kubatura 350,7 m3);
– 1 domek typ DM – 6101 (pow. zabudowy 117,7 m2, pow. użytkowa 77,7 m2, kubatura 381 m2).
3. Uzbrojenie terenu, sieci zewnętrzne i budowle z nimi związane (teren niezabudowany).
4. Zagospodarowanie terenu, drogi, place, dojścia i nawierzchnie.
5. Oświetlenie terenu.
6. Wyposażenie technologiczne i sprzętowe:
– wyposażenie technologiczne i sprzętowe kuchni;
– wyposażenie technologiczne i sprzętowe domków – 10 kompletów.
Niniejszy projekt spełnia postanowienia zawarte w art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) oraz w art. 54, 55, 61 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).
Podczas realizacji w/w prac mają zastosowanie rozwiązania techniczne, które spełniają wymogi wynikające z polskich oraz europejskich norm oraz przepisów dot. bezpieczeństwa i ochrony środowiska. W związku z tym stosuje się najpopularniejsze i sprawdzone technologie, które występują na rynku polskim. Wykorzystane rozwiązania będą uwzględniały minimalizację zagrożeń dla zdrowia ludzkiego.
W ramach realizacji niniejszego przedsięwzięcia w roku 2014 rozpoczęto realizację działania pn.: wyposażenie technologiczne i sprzętowe. Działanie to polegało na zakupie wyposażenia (mebli i urządzeń) do domków mieszkalnych oraz do kuchni i stołówki ośrodka. Zgodnie z wytycznymi Instytucji Zarządzającej zakup wyposażenia został przeprowadzony w trybie przetargu określonego przez przepisy art. 701 – 705 Kodeksu Cywilnego. W ramach przeprowadzonych dwóch odrębnych postępowań, wyłoniono następujących wykonawców na dostawy: Przedsiębiorstwo Handlowo – Produkcyjne „AKMA” z siedzibą w Niedomicach oraz spółkę AGIW Sp. z o.o. Sp. K z siedzibą w Krakowie. Umowy z dostawcami zostały zawarte w marcu tego roku.
Korzyści wynikające z projektu: 1. Nowoutworzone miejsca pracy: 16, w tym
2. Liczba osób korzystających rocznie z Ośrodka: 920 osób, w tym:
3. Budynek po rozbudowie zostanie, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Będzie jedynym tego typu Ośrodkiem na Podkarpaciu. Będzie odpowiedzią na społeczne zapotrzebowanie w zakresie pomocy społecznej, wsparcia osób niepełnosprawnych, którzy utracili
4. Planowane jest, że w okresie od IV- IX z Ośrodka skorzystają osoby niepełnosprawne. Będą organizowane głównie turnusy 14 – dniowe dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, które utraciły sprawność fizyczną w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub urazu. Ośrodek w Bojanowie oprócz pomocy doraźnej, będzie przede wszystkim skupiał się na adaptacji osób, których życie bardzo się zmieniło na skutek utraty sprawności, utraty pracy i pozostawienia długotrwale bez niej do nowych warunków, radzenia sobie z sytuacją i przede wszystkim szukania, znalezienia i utrzymania pracy. Będzie prowadzona rehabilitacja, adaptacja do nowej rzeczywistości przez spotkania z psychologami, nauka obsługi wózka inwalidzkiego, pokonanie barier architektonicznych itp.
5. Natomiast od X – III będą organizowane również 14 – dniowe warsztaty dla osób bezdomnych i bezrobotnych. Warsztaty będą miały na celu przede wszystkim zwiększenie poczucia własnej wartości osób w nich uczestniczących, przywrócenia wiary we własne możliwości i zaktywizowanie do powrotu na rynek pracy. Ponadto, pobyt w Ośrodku, uczestnictwo w organizowanych zajęciach ma być szansą na zdobycie nowych umiejętności. W ramach warsztatów przewiduje się spotkania z psychologami, pracownikami powiatowych urzędów pracy, wolontariuszami Caritas i przede wszystkim osobami, które były w trudnej sytuacji, znalazły pracę i znowu są aktywne na rynku pracy. Projekt wpłynie korzystnie na zmniejszenie dysproporcji w dostępie do pomocy społecznej pomiędzy obszarami wiejskimi, a miejskimi, gdyż problem bezrobocia i bezdomności dotyka bardziej przede wszystkim osoby z terenów wiejskich.