Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
W ramach obchodzonego III Światowego Dnia Ubogich, w dniu 19 listopada 2019 roku miały miejsce zmagania kulinarne i wspólne gotowanie pod patronatem Caritas Diecezji Sandomierskiej. W stołówce sandomierskiego Ośrodka „Radość Życia” o godzinie 9.00 zgromadziły się cztery drużyny. W skład drużyn weszli przedstawiciele placówek socjalno-bytowych i rehabilitacyjnych z terenu Diecezji Sandomierskiej. W zmaganiach kulinarnych udział wzięły osoby ze: Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem; Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Sandomierzu; Szkoły Przysposabiającej do Pracy działającej w ramach Ośrodka „Radość Życia”; z Projektu „Rehabilitacja 25+”; Seniorki z Dziennego Domu Senior+ w Modliborzycach.
W czasie zmagań kulinarnych poszczególne drużyny pod kierunkiem profesjonalnych kucharzy przygotowywali popisowe dania. Poziom był bardzo wysoki. Oceniano nie tylko smak potraw, ale również proces ich przygotowania, estetykę podania, porządek na stanowisku pracy. Pierwsza drużyna składająca się z pań i panów ze schronisk Caritas przygotowała: przystawkę – pieczywo pełnoziarniste z pasta z awokado i łososia; danie główne – szaszłyk z kurczaka i ananasa z ryżem i warzywami; deser – ptysie z masą mascarpone i konfiturą z borówki. Druga drużyna w skład, której weszli uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy działającej w ramach Ośrodka „Radość Życia” podała danie główne – kotlety siekane z kurczaka z warzywami, frytki z batatów oraz dwie sałatki z kapusty pekińskiej i z buraczków. Natomiast trzecia drużyna złożona z uczestników Projektu „Rehabilitacja 25+” zaserwowała: danie główne – jesienną zupę z dyni oraz deser – kruche ciasteczka „serduszka”. Z kolei czwarta drużyna, którą stanowiły Seniorki z Dziennego Domu Senior+ w Modliborzycach przygotowała deser – obwarzanki serowe. Na przygotowanie potraw uczestnicy zmagań mieli 60 minut. Apetycznie wyglądające dania zaprezentowano na stole degustacyjnym. Poziom był bardzo wyrównany, dlatego też wszyscy uczestnicy otrzymali jednogłośnie pierwsze miejsce oraz nagrody. Następnie miał miejsce poczęstunek, w czasie którego wymieniano się daniami. Spotkanie miało na celu integrację osób ubogich z placówek o charakterze pomocowym.