Powrót Podsumowanie projektu „Aktywnym być- szczęśliwie żyć”

Realizowany od czerwca 2023 roku projekt dla seniorów dobiega ku końcowi. W projekcie międzypokoleniowym udział brało 120 osób w czterech miejscowościach: Sandomierzu, Rudniku nad Sanem, Maziarni i Modliborzycach.

Celem głównym zadnia było przygotowanie do starości realizowane jako projekt międzypokoleniowy, który miał na celu ukierunkowanie na rozwijanie więzi, łamaniu stereotypów, wzmacnianiu solidarności międzypokoleniowej poprzez współdziałanie we wspólnych warsztatach, szkoleniach, spotkaniach, wyjazdach oraz imprezach.

Przygotowanie do starości odbywało się poprzez udział w następujących działaniach:

WARSZTATY:

• kulinarne pn. "Kulinarne podróże od Juniora do Seniora” podczas których przygotowywane był smaczne przekąski, desery, koktajle, sałatki, zdrowe past oraz pieczenie pysznego chleba. Warsztaty dały możliwość wymiany doświadczeń kulinarnych, nauki młodego pokolenia robienia pierogów, pieczenia chleba, robienia przetworów. Z kolei seniorzy poznali nowe smaki, potrawy, dania preferowane przez dzieci i młodzież np. pizzy. Podczas zajęć panowała miła i bardzo przyjazna atmosfera co sprawiało iż warsztaty były bardziej atrakcyjne dla wszystkich uczestników.
  • taneczne pn. "Poznajmy się w tańcu",realizowane były poprzez aktywności ruchową wyrażaną w formie ćwiczeń oraz tańca. Tu również, każda z grup zaprezentowała swoje umiejętności ruchowe, choreograficzne oraz taneczne. Seniorzy pokazali tańce z swoich lat młodości zaś młodzież różne nowoczesne choreograficzne układy w których każdy z uczestników bawił się bardzo dobrze.
  • rękodzielnicze pn. "Po nitce do kłębka" były możliwością do rozwijania swoich talentów manualnych, wyobraźni, tworzeniu pięknych dekoracji, które można wykorzystać jako dekorację domu oraz podarować jako prezent. Tematyka zajęć była bardzo urozmaicona i dostosowana do pory roku i wydarzeń. Na jednych z ostatnich zajęć powstały piękne stroiki bożonarodzeniowe, choinki i wiele innych dekoracji świątecznych, które zostały przekazane na szczytny cel charytatywny. Tak więc z pewnością można stwierdzić, iż warsztaty nie były tylko formą spędzania czasu wolnego ale formą pomocy dla drugiego człowieka.

SZKOLENIE z zakresu bezpieczeństwa pn. "Bezpieczny to spokojny Senior" ; prowadzenie w trzech tematykach:

1. Bezpieczna spokojna starość w swoim domu poprzez spotkanie z radcą prawnikiem miały na celu edukację w zakresie spadku, dziedziczenia, testamentu, przepisywaniu dorobku całego życia osobom bliskim itp. Spotkania miały charakter grupowy podczas którego realizator przestawił ogólne zagadnienia oraz indywidualny dla osób zainteresowanych.
  2. Przedstawiciel ubezpieczeniowy omówił ważne kwestie dotyczące ubezpieczeń na życie, mienia, na wypadek choroby i od różnych nieszczęśliwych następstw. Przekazał także informacje jak i gdzie udać się w momencie odszkodowania i jak ważne jest ubezpieczenie.
  3. Ostatni temat dotyczył świadomości swoich praw jako konsument. Celem było podniesienie poziomu wiedzy z zakresu praw jakie mamy podczas transakcji w sklepach stacjonarnych jak również online, odstąpienie od umowy, reklamacji itp.

W ramach projektu odbyła się wycieczka Wadowice-Łagiewniki, podczas której beneficjenci zwiedzili piękne miejsca kultu religijnego i historycznego oraz spotkania integracyjne „ Bojanowska Noc Świętojańska” i Andrzejki w Bojanowie podczas których seniorzy podziękowali za udział w projekcie i prosili o więcej takich działań na rzecz osób starszych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie, uśmiech i miłe słowa. Realizatorom, instruktorom za przeprowadzenie zajęć warsztatowych oraz szkoleń, wolontariuszom za pomoc podczas warsztatów i spotkań oraz wszystkim tym dzięki którym projekt przebiegał bez problemów.
Projekt „Aktywnym być- szczęśliwie żyć” dofinansowany był w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „ Aktywni+” na lata 2021-2023 Edycja 2023.

W zajęciach brali również udział beneficjenci Programu Na Codzienne Zakupy