Powrót Diecezjalne obchody XXXII Światowego Dnia Chorego

„Nie jest dobrze, by człowiek był sam”. (Rdz 2, 18)

W dniu 11 lutego 2024 roku, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes w całej Diecezji Sandomierskiej modlono się w intencji osób chorych i cierpiących. Główne obchody XXXII Światowego Dnia Chorego w diecezji miały miejsce w Kościele rektoralnym pod wezwaniem Ducha Świętego w Sandomierzu. O godzinie 11.30 była sprawowana Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem J. E. Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. W liturgii wspólnie modlili się: J. E. Ksiądz Biskup Edward Frankowski; Księża Kapelani Szpitali z terenu Diecezji Sandomierskiej; Księża z Dekanatu Sandomierskiego; Pan Minister Marek Kos; Przedstawiciele Władz Miasta Sandomierza – Pan Burmistrz Marcin Marzec oraz Powiatu Sandomierskiego – Pan Starosta Marcin Piwnik; Dyrektor Naczelny Szpitala Specjalistycznego Ducha Świętego w Sandomierzu – Pan Andrzej Swajda; Dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej – Ks. Bogusław Pitucha; Przedstawiciele Placówek prowadzonych przez Caritas diecezjalną wraz z podopiecznymi; Przedstawiciele Instytucji i Placówek związanych z ochroną zdrowia, opieką nad osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi; pielęgniarki, fizjoterapeuci i rehabilitanci; wszyscy wierni zgromadzeni w Kościele pw. Ducha Świętego w tym osoby chore.

W homilii Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz nawiązując do fragmentu Ewangelii mówiącego o uzdrowieniu trędowatego podkreślił, że Chrystus utożsamia się z każdym chorym i cierpiącym. Podobnie czynią również pracownicy Służby Zdrowia. Wskazał również na potrzebę bycia blisko osób chorych, niepełnosprawnych i cierpiących, udzielania im wsparcia różnego rodzaju wsparcia, także duchowego. Po homilii wszystkie osoby chore mogły przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. Na zakończenie w intencji chorych i cierpiących odmówiona została modlitwa do Matki Bożej „Pod Twoją obronę”.

Światowy Dzień Chorego to ustanowione przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1992 r. święto, w trakcie którego skupiamy się na osobach chorych i cierpiących. To okazja do wyrażenia solidarności, empatii i wsparcia dla tych, którzy zmagają się z różnymi schorzeniami fizycznymi, psychicznymi lub emocjonalnymi.