Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Szkolenia kadry Ośrodka „Radość Życia” z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej


Nazwa zadania publicznego:

„Szkolenia kadry Ośrodka „Radość Życia” z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej”

Źródło dofinansowania:

Województwo Świętokrzyskie

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Ul. Opatowska 10

27 – 600 Sandomierz

Tel. (15) 644 55 86

Kwota dofinansowania (w zł):

7 000,00

Opis zadania publicznego:

Zadanie publiczne pn. „Szkolenia kadry Ośrodka „Radość Życia” z zakresu rehabilitacji społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej” było realizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjnym „Radość Życia” dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w Sandomierzu, mieszczącego się przy ulicy Opatowskiej 10. Niniejsze zadanie realizowane było w terminie od 23 października 2013 roku do 22 listopada 2013 roku i polegało na zorganizowaniu i przeprowadzeniu szkoleń dla kadry Ośrodka „Radość Życia”, która jest bezpośrednio zaangażowana w proces rehabilitacji społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

W ramach niniejszego zadania publicznego przeprowadzono 4 rodzaje szkoleń, wydano publikację – poradnik dla uczniów niepełnosprawnych. Pierwsze szkolenie kadry pracującej na co dzień z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną dotyczyło integracji sensorycznej. Specjalista – terapeuta przeprowadził szkolenie a także dokonał diagnozy kilku uczniów z zakresu integracji sensorycznej. Drugie szkolenie odbyło się z zakresu przemocy w rodzinie ze szczególnym uwzględnieniem procedury „Niebieskiej Karty”. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z najważniejszymi kwestiami prawnymi dotyczącymi zjawiska przemocy w rodzinie, z obowiązkami i uprawnieniami, jakie ciążą na pracownikach oświaty w przypadku, kiedy stwierdzą przemoc w rodzinie. Kolejne szkolenie odbyło się z zakresu podniesienia kompetencji w pracy z uczniami SPdP. Tematyka tego szkolenia dotyczyła zakresu umiejętności społeczno – zawodowych uczniów z niepełnosprawnością, przygotowujących ich do świadomego życia w społeczeństwie, w tym poruszanie się po rynku pracy. Na ten temat również został wydany poradnik dla uczniów w 60 egzemplarzach. Kolejne szkolenie odbyło się z zakresu konstruowania indywidualnych programów edukacyjno – terapeutycznych dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym.

Dzięki tym szkoleniom podniesiona została jakość kształcenia uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Wszystkie działania podejmowane w niniejszym projekcie ukierunkowane były bezpośrednio na podniesienie umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Termin realizacji projektu:

23.10.2013 r. – 22.11.2013 r.