Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Ćwiczenia logopedyczne, jakie zalecam do wykonywania w domu, są zintegrowane z życiem codziennym dziecka.
Usprawnianie narządów artykulacyjnych można wykonywać w trakcie posiłków (oblizywanie warg z dżemu lub nutelli, nabieranie językiem chrupek kukurydzianych, czekoladowych itp. Z talerza, zlizywanie dżemu, masła z kanapki, picie słomką soku), podczas porannej toalety (robienie min przy lustrze – wypychanie językiem policzków, wypychanie powietrzem policzków, śmiesznie wypowiadanie “duża róża” przed lustrem, zamykanie i otwieranie buzi, uśmiechanie się i robienie dzióbka na zmianę).
Można ćwiczyć także w trakcie zabawy z dzieckiem - przykładowe zabawy logopedyczne podaję w filmiku pt: “Ćwiczenia logopedyczne w domu w formie zabawowej”
» Przykładowe zabawy logopedyczne
Oprócz ćwiczeń praksji oralnej, zalecam stymulowanie mózgu ćwiczeniami lewo- i prawo- półkulowymi, które usprawniają funkcjonowanie ośrodków mowy. W tym zakresie obejmują one ćwiczenia motoryki dużej i małej, zwłaszcza motoryki precyzyjnej, czyli wszelkie układanki manualne oraz lepienie i zdobienie ciasteczek, przekładanie okrągłych miękkich cukierków, np. Lentilek, makaronu do pudełek, kaszy, grochu itp..
Ćwiczeniami takimi będą także zabawy logiczne oraz zadania rozwijające percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo-ruchową, pamięć, logiczne myślenie. Pod tym linkiem można znaleźć nie tylko przykłady zabaw, ale również dostępne akcesoria do tych ćwiczeń do pobrania za darmo.
https://ztorbynauczycielki.pl/category/dla-was/page/2/
A tutaj propozycje do stymulujących mózg zabaw ruchowych
https://www.youtube.com/watch?v=bT4-ABlMybY
W terapii logopedycznej istotną rolę odgrywa kształtowanie słuchu fonemowego oraz usprawnianie percepcji słuchowej. Dla małych dzieci polecam na przykład takie ćwiczenia, jak
Dla starszych uczniów proponuję grę w kalambury, która dostępna jest także w wersji on line oraz zabawę logopedyczną “Wymień pięć” mającą na celu poszerzanie zasobu słownictwa oraz ćwiczenie operacji myślowych, takich jak kategoryzacja, czy skojarzenia:
https://e-kalambury.pl/gradladzieci.php
“Domowy trening słuchowy”, w którym wykorzystano przedmioty codziennego użytku:
Dla młodszych uczniów proponuję:
Ćwiczenia gramatyczne
https://www.logopeda-lodz.eu/blog/cwiczenia-gramatyczne-dla-szesciolatka-czesc-1/
https://www.logopeda-lodz.eu/blog/cwiczenia-gramatyczne-dla-szesciolatka-czesc-1/
A dla najmłodszych proponuję zabawę w zwierzęta. Darmowe pomoce dydaktyczne są dostępne pod linkami:
Obrazki zwierząt do wydruku
https://docs.google.com/file/d/0B3GgUZgGypjidUN3OGpaTU5nMGM/edit
Wierszyki: co mówią zwierzaki
https://docs.google.com/file/d/0B3GgUZgGypjiaHJsUEYwa0ZMYXM/edit
Odgłosy zwierząt ze zdjęciami
Piosenki o zwierzętach - odgłosy