Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Bezpieczeństwo w internecie


Z powodu zaistniałej sytuacji oraz wprowadzonych obostrzeń nasi uczestnicy projektu spędzają jeszcze więcej czasu w Internecie, by uczestniczyć w zajęciach, porozmawiać ze znajomymi czy szukać dostępnej rozrywki. Dlatego rodzice i opiekunowie powinni wzmocnić swoją czujność w kwestii bezpieczeństwa w Sieci. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w Internecie i korzystania z mediów.

1. Zwróć uwagę, jakie filmy i programy ogląda Twoje dziecko, a zwłaszcza na treści w nich pokazywane.

Pamiętaj, że treści prezentowane w serialach paradokumentalnych mogą być odbierane przez Twoje dziecko jako sytuacje prawdziwe i realnie istniejącą rzeczywistość. Fabuła tych seriali opiera się na „historiach prosto z życia” o zabarwieniu skandalizującym lub intymnym, a pokazywane w nich problemy i sposoby ich rozwiązania oraz używane słownictwo, mogą stać się negatywną inspiracją lub posłużyć do naśladowania niewłaściwych zachowań we własnym życiu.

2.  Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w Internecie.

Sprawdź, jakie strony internetowe przegląda Twoje dziecko. W sieci jest pełno stron promujących szkodliwe treści (np. związane z przemocą, pornografią, łamaniem prawa itp.). Kontakt z takimi treściami jest szczególnie niebezpieczny dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ponieważ osoby te nie potrafią ich odpowiednio interpretować i bezgranicznie im wierzą, w efekcie prowadząc do wypaczenia rzeczywistości.

3. Sprawdź, z jakich czatów, komunikatorów i portali społecznościowych korzysta Twoje dziecko.

Zobacz, jakie informacje, zdjęcia i komu ujawnia na swoim profilu. Wyjaśnij, dlaczego prywatność w Internecie jest bardzo cenna. Uczul zwłaszcza na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w Sieci ani też wierzyć we wszystko, co o sobie mówią. Ostrzegaj przed ludźmi, którzy mogą je skrzywdzić lub wykorzystać.

4. Rozmawiaj o ryzyku umawiania się na spotkanie z osobami poznanymi w Sieci, co może się okazać bardzo niebezpieczne (wykorzystanie seksualne, finansowe, przemoc itp.)

5. Naucz swoje dziecko ostrożności przy podawaniu prywatnych danych.Ustal z nim, aby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu, nr telefonu i szczegółowych informacji ze swojego życia.

6. W szczególnych przypadkach zastanów się nad wprowadzeniem narzędzi ochrony rodzicielskiej zarówno na urządzenia mobilne (telefon, laptop, tablet), jak i komputer stacjonarny.Jest to zabezpieczenie technologiczne sprzętu ograniczające dostęp do nieodpowiednich i szkodliwych treści.

7. Zabezpiecz komputer i inne urządzenia mobilne instalując odpowiednie programy antywirusowe, które ochronią przed wirusami, kradzieżą danych, zdjęć i filmów z urządzenia lub zamieszczaniu na nich szkodliwych treści.

8. Inne możliwe zagrożenia płynące z Sieci to:

- cyberprzemoc – wirtualna przemoc w postaci gróźb, zaczepek, ośmieszających komentarzy, filmików, zdjęć, nękanie przez inne osoby

- narażenie na straty finansowe – np. możliwość wykorzystania danych osobowych przy pożyczkach kredytowych przez oszustów lub zawieranie znajomości w celu zawierania umów kredytowych.

9. Sprawdź ilość czasu spędzanego przez dziecko przed komputerem, telefonem, telewizorem. Ustal stały harmonogram dnia i wyznacz określony czas na korzystanie z narzędzi. Staraj się stopniowo zmniejszać czas korzystania z nich.