Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem


Nazwa zadania publicznego:

„Prowadzenie Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Rudniku nad Sanem”

Źródło dofinansowania:

Zarząd Powiatu Niżańskiego

Placówka Caritas, która otrzymała dofinansowanie:

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. Rzeszowska 35

37- 420 Rudnik nad Sanem

Kwota dofinansowania (w zł):

110 000,00

Opis zadania publicznego:

W myśl ustawy o pomocy społecznej z 2004 r. art. 19 podpunkt 12). każdy powiat zobowiązany jest do prowadzenia interwencji kryzysowej na swoim terenie. Z uwagi na fakt, iż spora grupa mieszkańców naszego powiatu boryka się z problemami, które daleko wykraczają poza możliwości ich samodzielnego poradzenia sobie. Dotyczy to sytuacji kryzysowych, na jakie narażony jest każdy człowiek. Jedni z nas w takich sytuacjach mają silne wsparcie ze strony bliskich i nie wymagają dodatkowego wsparcia. Jest jednak duża grupa osób, która takiego wsparcia nie otrzyma. Są również takie kryzysy, które dezintegrują cały system rodzinny bądź daną osobę na tyle silnie iż wymaga ona pomocy specjalistów. Mówiąc o kryzysach mamy na myśli sytuacje związane z przemocą w rodzinie, handlem ludźmi, uzależnieniami, kryzysami w związkach małżeńskich i partnerskich, problemami wychowawczymi, utratami okołoporodowymi, utratą bliskiej osoby, kryzysami suicydalnymi i egzystencjalnymi, niepełnosprawnością itp. Interwencja kryzysowa ma także wspomagać ofiary klęsk żywiołowych, kataklizmów i wypadków masowych. W przypadku takich zdarzeń około 20% ludności nie poradzi sobie sama i będzie wymagać wsparcia ze strony interwentów kryzysowych bądź psychologów czy też terapeutów. Zdarzenia, które mają miejsce w świecie i w naszej ojczyźnie  budzą duży niepokój.

Mieszkańcy naszego powiatu doświadczający różnych niepożądanych zdarzeń w swoim życiu wymagają często wieloprofilowego wsparcia nie tylko ze strony psychologów i terapeutów. Wobec nich należy prowadzić działania socjalne, prawne, medyczne, duchowe, profilaktyczne, pedagogiczne a w sytuacjach tego wymagających roznieść wsparcie stacjonarne poprzez przyjęcie na hostel.

Termin realizacji projektu:

1.01.2014 r. – 31.12.2014 r.