Październik – Międzynarodowy Miesiąc AAC
w Ośrodku „Radość Życia”

Od 2007r. ISAAC (Międzynarodowe Stowarzyszenie Komunikacji Wspomagającej i Alternatywnej) celebruje październik jako Międzynarodowy Miesiąc AAC. Tegoroczne hasło Miesiąca AAC, które w oryginale brzmi „Bridging the silence through solidarity”, zostało odczytane i przetłumaczone na język polski na wiele różnych sposobów. Zarząd Stowarzyszenia wraz z grupą członków wybrał wersję: „Wspólnie przełamując milczenie”.
Osoby niemówiące nie chcą żyć w ciszy i izolacji! Otwierając się na drugiego człowieka, nawiązując wzajemne kontakty, wspólnie budujemy sieć mostów dla komunikacji społecznej. Każdy człowiek ma prawo, do dzielenia się swoimi przeżyciami i myślami, do bycia z szacunkiem wysłuchanym, do słuchania i ozumienia innych, do bycia pełnoprawnym, aktywnym członkiem swojej społeczności. Wszyscy potrzebujemy społecznych interakcji, rozmów, dialogu, debat, gadania, dyskusji, a czasami żartów, plotek i kłótni. Wspólnie przełamując milczenie… możemy zmieniać świat na lepszy, bardziej przyjazny, serdeczny, ludzki…

- Stowarzyszenie „Mówić bez Słów” zaprasza Państwa do nadsyłania zdjęć i/lub krótkich clipów filmowych dokumentujących sytuacje interakcji, rozmów, dyskusji itp. z udziałem osób, które używają AAC na adres mbsbiuro@gmail.com. Stowarzyszenie zaprezentuje je (za zgodą uczestników sytuacji lub ich rodziców) na Facebooku i stronie www. Wspólnie przełamując milczenie pokażmy, jak można się porozumiewać na wiele sposobów!
- ISAAC zachęca także do używania hashtagu #AACaware20 przy publikowaniu różnych wiadomości w mediach społecznościowych związanych z obchodami MM AAC.
Z okazji obchodów Międzynarodowego Miesiąca AAC można przyłączyć się również do akcji Stowarzyszenia i nadsyłać własne pomysły na grafiki/ rysunki obrazujące tegoroczne hasło „Wspólnie przełamując milczenie”
- Każdy z nas może mieć inną wizję tego jak przełamywać wspólnie milczenie lub nawiązując do oryginału - jak budować mosty dla przełamania milczenia. Swoje pomysły i propozycje można przesyłać na adres mbsbiuro@gmail.com wraz z podaniem imienia i nazwiska autora/ autorów
:)
- Zachęcamy również rodziców i opiekunów naszych uczniów do włączenia się w obchody Miesiąca AAC. Prosimy o nadsyłanie zdjęć, filmików prezentujących sytuacje, w których uczniowie w różnych sytuacjach rozmawiają za pomocą wspomagających lub alternatywnych form komunikacji.
- Zajęcia integrujące uczniów niemówiących z mówiącymi w zespołach klasowych. Zachęcamy, aby poprzez wspólne zajęcia kształtować postawy otwartości, tolerancji, szacunku, zrozumienia wobec uczniów niemówiących. Zapoznajmy pozostałych uczniów ze sposobem porozumiewania się ich niemówiących kolegów. Zorganizujmy wspólne zajęcia tak, by mogły w nich wziąć aktywny udział osoby niemówiące.
- Wspólnie przełamując milczenie - Praktyczne użycie pomocy do komunikacji alternatywnej podczas codziennych sytuacji w szkole i w domu
- W załączeniu przesyłam różne materiały o AAC utrwalające wiedzę na temat komunikacji alternatywnej i wspomagającej jako formy porozumiewania się z uczniami, mającymi poważne trudności
w mówieniu.
- Zapraszam osoby zainteresowane tematyką AAC na indywidualne konsultacje. Termin po wcześniejszym uzgodnieniu.
- W ramach dzielenia się własną wiedzą i doświadczeniem na temat AAC przesyłam Państwu prezentację multimedialną „Podstawy komunikacji alternatywnej i wspomagającej”
- Zachęcam do podejmowania własnych inicjatyw, realizowania nowatorskich pomysłów mających na celu propagowanie AAC w swoich zespołach klasowych, dzielenia sią posiadaną wiedzą i doświadczeniem na temat praktycznego użycia systemu AAC
- Więcej informacji na temat komunikacji alternatywnej i wspomagającej na stronach www i w publikacjach:
- www.aac.org.pl/
- www.makaton.pl
- www.isaac-online.org
- Warrick A., Porozumiewanie się bez słów
- Grycman M., Porozumiewam się, choć nie mówię – prezentacja osiągnięć rozwojowych użytkowników AAC
- Grycman M., Smyczek A., Wiem, czego chcę!
- Piszczek M., Metody komunikacji alternatywnej w pracy z osobami niepełnosprawnymi
- Von Tetzchner S., Martinsen H., Wprowadzenie do wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się
J. Rutkowska - logopeda