Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem


Codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, spotykamy osoby które doznały pokrzywdzenia w wyniku przestępstwa. Ich dramaty często rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami domów. Nierzadko wstydzą się tego, że partner stosuje przemoc, że dały się oszukać, okraść, że nie miały dość siły aby odeprzeć atak napastnika. Często obwiniają siebie myśląc, że sprowokowały sprawcę albo, że były zbyt naiwne lub nieostrożne,  więc nawet przed najbliższymi nie przyznają się do tego że doznały pokrzywdzenia.
      Kiedy Pani Weronika odebrała telefon, nogi się pod nią ugięły. Dzwonił „policjant”, który poinformował ją, że syn spowodował wypadek i zostanie zatrzymany w areszcie. Żeby mógł wyjść na wolność natychmiast potrzebne są pieniądze na kaucję. Pani Weronika  kilkakrotnie próbowała skontaktować się z synem, ale ten nie odbierał telefonu – jak się później okazało miał w tym czasie ważne szkolenie. To, że syn nie odbierał telefonu uwiarygodniło historię przedstawioną przez przestępcę. Przekazała oszustowi 30 tysięcy złotych – całe, gromadzone latami oszczędności.
       To historia tylko jednej z osób które znalazły pomoc w Okręgowym Ośrodku Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli prowadzonym przez Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach współfinansowanego przez Fundusz Sprawiedliwości projektu „Razem bezpieczniej „. W trakcie realizacji projektu z różnych form wsparcia oferowanego przez ośrodek skorzystało już blisko 580 osób.
Wszystkie te osoby przyszły do ośrodka ze swoją trudną czasami wręcz dramatyczną historią, traumą 
i różnymi problemami w rozwiązaniu których staramy się pomóc. Każda świadczona przez ośrodek pomoc jest nieodpłatna . Rodzaj udzielanego wsparcia wynika z indywidualnej sytuacji. 
Kto uzyska pomoc :
Wspieramy osoby pokrzywdzone przestępstwem, ich bliskich oraz świadków przestępstw
i osoby im bliskie,  bez względu na to jakim rodzajem przestępstwa zostały pokrzywdzone – przemocą domową, gwałt,pobiciem,kradzieżą ,włamaniem, oszustwem, wypadkiem komunikacyjnym , itd.

Gdzie nas szukać :
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Stalowej Woli, ul. Ofiar Katynia 8a, tel. kontaktowy : 530-100-710
Lokalny Punkt w Tarnobrzegu, Aleja Niepodległości 9, tel kontaktowy: 530 100 330
Lokalny Punkt w Mielcu,  ul. M. Reja 1 ,tel. kontaktowy: 530 100  330
Lokalny Punkt w Nowej Dębie, ul .Leśna 26 , tel. kontaktowy: 530 100 330
Lokalny Punkt w Nisku, ul. Mickiewicza 4 , tel. kontaktowy: 530 380 330
Lokalny Punkt w Kolbuszowej, ul. Św Brata Alberta 3 a,  tel. kontaktowy: 530 380 330
Całodobowy telefon : 530  310 340
uwaga : rejonizacja nie obowiązuje, pomoc można uzyskać w dowolnie wybranym punkcie

Z jakiej pomocy można skorzystać w Ośrodku lub Lokalnym Punkcie :
- pomoc prawna

 Beneficjenci mogą uzyskać poradę prawną dotyczącą aktualnych przepisów prawa regulujących kwestie z którymi zgłosili się do ośrodka. Prawnik udziela informacji również na temat praw i obowiązków. Jeśli sytuacja tego wymaga udziela pomocy w napisaniu pisma
- mediacja  
pomoc w znalezieniu  korzystnego rozwiązanie dla stron pozostających w konflikcie np. skłóconych członków rodziny czy sąsiadów.
- pomoc psychologiczna, psychiatryczna lub psychoterapeutyczna
doznane traumy, trudne doświadczenia powodujące lęki napięcia, stres utratę wiary we własne możliwości często zaburzają sposób funkcjonowania psychospołecznego wsparcie i pomoc specjalisty wielu osobom  pomaga przetrwać ten trudny czas .
- pomoc materialna
osoby wymagajace tego rodzaju wsparcia otrzymują pomoc dostosowana do aktualnych potrzeb. Pomoc materialna może zostać udzielona w formie pokrywania kosztów :
- leczenia lub rehabilitacji
- czasowego zakwaterowania
- szkoleń lub kursów zawodowych
- przejazdów środkami komunikacji publicznej
- zakupu żywności, środków czystości i higieny oraz odzieży
- wypoczynku dzieci na obozach lub koloniach

 W bieżącym roku obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym  Przestępstwem  będą się odbywały
w dniach 22 – 28 lutego. Te dni nie są jednak okazją do świętowania. To tydzień, kiedy w sposób szczególny powinniśmy zwracać uwagę na osoby poszkodowane w wyniku przestępstw. Podstawowym celem akcji jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem

 

 


Galeria zdjęć