Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Powrót Aktywni seniorzy w duchu historii i tradycji!


„W duchu historii i tradycji” – podsumowanie projektu dla seniorów!

Od czerwca do września 2019 roku Caritas Diecezji Sandomierskiej realizował projekt pn. „W duchu historii i tradycji” w całości dofinansowany przez Caritas Polska. Głównym celem realizacji niniejszego projektu była poprawa jakości życia 30 seniorów z terenu Gminy Bojanów. Odbywało się to poprzez:

– edukację i aktywizację w dziedzinie społecznej oraz kulturowo – historycznej;

– udział w wycieczce do Lublina pn. „Na szlaku historii”;

– udział w warsztatach rękodzielniczych;

– udział w warsztatach z cyklu „Szlachetne zdrowie”;

-budowanie więzi wewnątrz i międzypokoleniowych przez udział w spotkaniu integracyjnym z happeningiem pn. „Bojanowska Noc Świętojańska”.

Pierwszym działaniem, które rozpoczęło realizację projektu było spotkanie integracyjne pn. „Bojanowska Noc Świętojańska”. Głównym motywem było poznanie tradycji Nocy Świętojańskiej, poprzez warsztaty z wyplatania wianków, poznanie ziół, integrację międzypokoleniową oraz możliwość wspólnego obcowania z naturą. Ważnym punktem spotkania był konkurs na najpiękniejszy wianek. Wianki były bardzo piękne, oryginalne, nawiązywały do tradycji, były wykonane bardzo estetycznie i nikt nie odszedł bez upominku. Podczas spotkania towarzyszyła nam młodzież w ramach wolontariatu, służyła pomocą w każdej potrzebie. Młodzież uczestniczyła również w wyplataniu, a także w innych konkurencjach np. hula hop, ringo, test na znajomość ziół. Było dużo radości, zarówno młodzież jak i seniorzy wspaniale się bawili! Podczas imprezy był czas na grillowanie, słodki poczęstunek wykonany w ramach terapii kulinarnej.

Wykłady z cyklu „Szlachetne zdrowie” to bardzo przydatne cykliczne spotkania z pielęgniarką, farmaceutą oraz ratownikiem medycznym. Wszystkie te wykłady dostarczyły wiedzy tak potrzebnej każdej osobie, a zwłaszcza seniorom jak dbać o własne zdrowie i gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia.

Z kolei wycieczka do Majdanku i Lublina była namiastką historii, poprzez zwiedzanie Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1941–1944). Widoki wzruszały seniorów, a podczas zwiedzania panowała zaduma i milczenie. Seniorzy zwiedzali również Stare Miasto w Lublinie. Byli zachwyceni pięknie odnowionymi kamienicami, Zamkiem Lubelskim, Placem Zamkowym, Kaplicą Trójcy Świętej, Basztą, Bramą Grodzką, Bazyliką Ojców Dominikanów, Bramą Krakowską, Skarbcem, Kryptą, Zakrystią Akustyczną.

Warsztaty rękodzielnicze, które trwały przez cały czas realizacji zadania były wspaniałą formą na aktywne spędzanie czasu wolnego poprzez rozwijanie swoich pasji, marzeń. Seniorzy pod okiem fachowej kadry poznali nowe techniki wykonywania różnych prac, które z pewnością przydadzą się im w życiu.

Realizacja niniejszego projektu w dużym stopniu wpłynęła na lepsze relacje wewnątrz i międzypokoleniowe, pozwoliła aktywnie spędzać czas, dostarczyła podstawowej wiedzy w dziedzinie zdrowia, a przede wszystkim była wspaniałą okazją do wyjścia z domu.


Galeria zdjęć