Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
„PRACA – MOTYWACJA – AKTYWIZACJA” |
||
Caritas Diecezji Sandomierskiej realizuje zadanie dofinansowane ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Podkarpackiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Rodzaj zadania: Organizowanie i przeprowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych – aktywizując je zawodowo i społecznie.
Tytuł zadania: „Praca – Motywacja – Aktywizacja”
Okres realizacji: od 15.07.2021 r. do 31.10.2021 r.
Całkowity koszt zadania publicznego wynosi: 56 153,52 zł
Kwota dofinansowania stanowi: 43 000,00 zł
Środki własne Caritas Diecezji Sandomierskiej stanowią kwotę: 13 153,52 zł
Realizacja projektu odbywa się poprzez organizację i przeprowadzenie warsztatów tematycznych oraz spotkania integracyjnego. W projekcie udział biorą 24 osoby z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz z zaburzeniami psychicznymi z terenu województwa podkarpackiego z powiatów niżańskiego i stalowowolskiego.
Osoby z niepełnosprawnościami mają znikome możliwości wyjścia na rynek pracy szczególnie jest to zauważalne w województwie podkarpackim. Sytuacja związana z pandemią spowodowała ograniczenie działalności wielu przedsiębiorstw, firm i instytucji wiąże się to z bardzo niskim zainteresowaniem zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Z tego względu w ramach projektu organizowany jest cykl zajęć w formie różnorodnych warsztatów, które pozwolą uaktywnić, zmotywować i zachęcić osoby z niepełnoprawnościami do wyjścia na rynek pracy. Natomiast pracodawcom wskazać, iż te osoby są pełnowartościowymi pracownikami, którzy rzetelnie wypełniają powierzone im zadania i obowiązki. Doskonale integrują się i współpracują w grupie wraz z innymi współpracownikami oraz znakomicie radzą sobie w różnych sytuacjach społecznych.
Dzięki prowadzonym warsztatom uczestnicy mogą podnieść swoje umiejętności zawodowe i społeczne. Ponadto pozytywnie wpływają one na poczucie własnej wartości, samooceny, wykształcenia sprawności. Zajęcia te mają również aprobujący wpływ na rzeczywiste wykształcenie cech potrzebnych podczas realizacji zadań zawodowych takich jak: punktualność, rzetelność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, dokładność, odpowiedzialność za stanowisko pracy itp. Tym samym zwiększają one szanse na zatrudnienie oraz podniesie kompetencji społecznych.
W ramach zadania nasi beneficjenci biorą udział w:
Zajęcia odbywają się pod nadzorem pracowników w/w firm i instytucji w obecności opiekunów / instruktorów pracy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Uczestnicy projektu podzieleni są na 6-osobowe grupy, gdzie każdy z uczestników wyposażony jest w odzież roboczą, pakiet żywnościowy, środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji oraz posiadają ubezpieczenie. Beneficjenci każdorazowo mają zapewniony dowóz na zajęcia z i do miejsca zamieszkania.
Poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie warsztatów tematycznych tworzymy warunki do podnoszenia poziomu wykształcenia i aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami oraz włączamy je do życia społecznego. Dzięki temu umożliwiamy im pełne uczestnictwo w życiu społecznym i zawodowym oraz uczymy do pełnego korzystania z przysługujących im praw na równi z innymi ludźmi. Poza tym kształtujemy pozytywny wizerunek, oraz wzmacniamy umiejętności beneficjentów projektu, które pozwolą na zmniejszenie zjawiska wykluczenia zawodowo - społecznego oraz eliminację i dyskryminację z życia zawodowego osób z niepełnosprawnościami i zaburzeniami psychicznymi.