Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.
Rozwijanie Kompetencji i Integracji Emocjonalnych
Opublikowano: 03/03/2020
ROZWIJANIE KOMPETENCJI I INTEGRACJI EMOCJONALNYCH
Przewodnim tematem Treningu Umiejętności Społecznych było rozwijanie kompetencji i inteligencji emocjonalnej naszych uczestników w zakresie rozpoznawania i nazywania relacji interpersonalnych oraz towarzyszących im emocji. Umiejętność interpretowania związków międzyludzkich na podstawie mowy ciała, gestów, okazywanych emocji jest ważna dla prawidłowego rozwoju beneficjentów i kształtowania ich obrazu otaczającego świata.
Savoir-vivre
Uczestnicy kształtowali także swój warsztat savoir-vivre (sztuki życia): kulturę zachowania, wyglądu i ubioru, kulturę słowa, komunikacji, słuchania, kulturę zdrowia czy właściwego zachowania się przy stole i spożywania posiłków. Beneficjenci mieli możliwość sprawdzenia nabytej wiedzy w praktycznych sytuacjach życia codziennego np. wyjście do restauracji czy do galerii na wystawę obrazów.
Opublikowano: 25/02/2020
Podczas kolejnych zajęć TUS uczestnicy rozwijali umiejętności zwiększające ich osobistą zaradność życiową w sytuacjach dnia codziennego. Nabywali nie tylko kompetencje ale i wiedzę, która dotyczyła podstaw zdrowego stylu życia i odżywiania się. Poruszana tematyka wiązała się z uświadomieniem potrzeby aktywności fizycznej na równi z zagadnieniem racjonalnego żywienia. Uczono beneficjentów komponowania składników odżywczych i analizy ich wartości. Kształtowano umiejętność planowania i konsekwentnego realizowania ustalonej sekwencji działań kulinarnych: przygotowanie produktu, posługiwanie się wagą, miarą i sprzętem kuchennym, obróbka termiczna, komponowanie produktów, uaktywniając przy tym własną kreatywność kulinarną uczestników.
Ważnym elementem TUS było rozwijanie umiejętności przygotowania do podróży. Uczestnicy zdobyli wiedzę w zakresie adekwatnego pakowania bagażu, stosownie do pogody, pory roku i miejsca podróży.
RELACJA PRASOWA
Opublikowano: 11/02/2020
TRENINGU UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH - RELACJA PRASOWA
Już się rozpoczął! Mowa o pierwszym etapie projektu „Samodzielność drogą do sukcesu”, który ma na celu zwiększenie samodzielności osób niepełnosprawnych.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
Opublikowano: 10/02/2020
Wyjście do Biura Informacji Turystycznej pozwoliło uczestnikom zdobyć wiedzę na temat interesujących miejsc w Sandomierzu. Podczas spacerów poznawali piękne zabytki miasta, co również znalazło odzwierciedlenie w twórczości uczestników projektu – Łukasza Latkowskiego w utworze „ Mój Sandomierz” oraz rysunkach Nikoli Radomskiej. Dzięki działaniom podjętym w trakcie TUS uczestnicy wzmacniali poczucie sprawczości, kształtowali umiejętność podejmowania decyzji i realizacji obranych celów.
"Sandomierz moimi oczami"
Sandomierz jest taki piękny
Brama Opatowska, niedaleko Bramy jest ukochany Caritasik
Po Caritasiku jest ratusz
Grający hejnał sandomierski
O godz. 12:00
Gdy idziemy na obiad
Potem jest zamek
Z którego roztaczają
się piękne widoki na pobliskie tereny
Po zamku kościół św. Jakuba
Piękny w swojej okazałości
Katedra bardzo ładna
Kamieniczki są piękne
Uliczki też są piękne
Ucho Igielne,
budynek synagogi,
czy Kościół Św. Ducha zarządzany przez Caritas
to zabytki, które należą do uroku Sandomierza
Łukasz Latkowski
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
Opublikowano: 10/02/2020
W ramach TUS odbył się również bal karnawałowy, na który uczestnicy samodzielnie przygotowywali maski, rozwijając tym samym swoją kreatywność oraz doskonaląc umiejętności manualne. Tworzyli listę swoich ulubionych utworów oraz dekorowali salę. Beneficjenci przygotowali także dla siebie drobny poczęstunek. Korzystając z sali multimedialnej znajdującej się przy Caritas Diecezji Sandomierskiej odbyły się 2 seanse filmowe. Zaaranżowano sytuację wyjścia do kina, w której uczestnicy trenowali samodzielne nabywanie biletów, kupowanie popcornu i napojów.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
Opublikowano: 10/02/2020
W ramach Treningu Umiejętności Społecznych uczestnicy projektu mieli możliwość doświadczania realnych sytuacji gdzie mogli wykorzystać swój potencjał. Beneficjenci odwiedzili placówkę bankową oraz uczyli się obsługiwać bankomat. Podczas wizyty w Urzędzie Miasta poznawali zasady korzystania z Biura Obsługi Interesanta oraz zdobywali wiedzę w zakresie możliwości uzyskania pomocy w tej instytucji. Odwiedzając Urząd Pocztowy beneficjenci samodzielnie zauważyli rozszerzenie zakresu działania placówek pocztowych. Mogą tam teraz nie tylko nadawać i odbierać przesyłki, ale także skorzystać z usług bankowych czy zrobić zakupy.
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
Opublikowano: 10/02/2020
TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH
W ramach usamodzielniania beneficjenci wybrali się do supermarketów, by zrealizować stworzoną przez siebie listę zakupów potrzebnych do wykonania treningów czynności domowych ( tj. przygotowania prostych posiłków, sprzątania czy prasowania). Kolejnym ciekawym doświadczeniem było wyjście do biblioteki i zapoznanie się z ofertą placówki. Uczestnicy dowiedzieli się, że oprócz możliwości wypożyczania książek biblioteka proponuje np.: liczne spotkania z autorami czy osobami publicznymi poruszającymi ważne tematy społeczne.