Podprogram 2021 Plus

Podsumowanie Działań Towarzyszących - Podprogram 2021 Plus

Opublikowano: 2023-09-29 12:37:11

Podsumowanie realizacji Warsztatów w ramach Działań Towarzyszących – płatnych – Podprogram 2021 Plus

Caritas Diecezji Sandomierskiej w ramach realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – Podprogram 2021 Plus w okresie od 1 lutego 2023 roku do 30 września 2023 roku przeprowadziła 34 Warsztaty w ramach Działań Towarzyszących płatnych. Warsztaty odbyły się w 8 OPL-ach z terenu Diecezji Sandomierskiej. We wszystkich Warsztatach w ramach Działań Towarzyszących płatnych wzięło udział w sumie 931 osób. Były to głównie osoby dorosłe, choć z rodzicami przychodziły też czasem dzieci. W Warsztatach udział wzięło: 690 kobiet i 241 mężczyzn, 1 dziecko do lat 15, 300 osób po 65 roku życia, 30 osób bezdomnych przebywających w schroniskach, 306 osób niepełnosprawnych. Warsztaty były realizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej, która zapewniła wykwalifikowaną kadrę i wszelkie materiały potrzebne do realizacji zadania. Warsztaty odbyły się w OPL-ach z terenu Województwa Świętokrzyskiego i Podkarpackiego – było to podyktowane liczbą zainteresowanych Beneficjentów oraz możliwościami OPL-i.

Działania te były realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów stacjonarnych i/lub zdalnych przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, jak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. Warsztaty były realizowane przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Forma realizacji poszczególnych Warsztatów była dostosowana do aktualnych wytycznych związanych z przepisami obowiązującymi w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego Covid-19 zgodnie z bieżącymi rozporządzeniami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Warsztaty w zdecydowanej większości miały formę zdalną – w postaci materiałów drukowanych skierowanych bezpośrednio do odbiorców. Miejscem realizacji Warsztatów stacjonarnych były pomieszczenia udostępniane przez poszczególne OPL-e.

Caritas Diecezji Sandomierskiej przeprowadziła następujące Warsztaty w ramach Działań Towarzyszących płatnych: warsztaty dietetyczne i zdrowego żywienia; warsztaty kulinarne; warsztaty przeciwdziałania marnowaniu żywności. Uczestnicy warsztatów otrzymywali materiały szkoleniowe oraz drobne pamiątkowe upominki.

Udzielanie pomocy żywnościowej w formie paczek dla osób, którym zostały wydane skierowania przez Ośrodki Pomocy Społecznej to jedna z form wsparcia w ramach Podprogramu 2021 Plus. Kolejną jest realizacja Działań Towarzyszących płatnych w ramach współpracy z OPR – Caritas Diecezji Sandomierskiej. Następną jest aktywizacja społeczna osób otrzymujących pomoc poprzez dołączenie ich do wszelkiego rodzaju działań na rzecz włączenia społecznego. Odbywało się to w bezpośredni sposób za pomocą następujących działań:

Ogłaszanie naboru do Programu POPŻ 2014-2020 Podprogramu 2021 Plus, wywieszanie plakatów, informacje lokalne;

Akcja informacyjna, przeprowadzanie rozmów z członkami rodzin w celu zapoznania ich z zadaniami "Caritas" na terenie parafii;

Pomoc w wypełnianiu dokumentacji koniecznej do korzystania z pomocy żywnościowej i wszelkiej pomocy społecznej lub socjalnej;

Pomoc osób korzystających z POPŻ Podprogramu 2021 Plus w realizacji samego zadania – pomoc przy rozładunku;

Zorganizowanie przywozu i rozprowadzania żywności wśród najbardziej potrzebujących rodzin;

Wyszukiwanie wśród mieszkańców osób samotnych, chorych, którym można pomóc;

Pomoc w wypełnianiu różnorodnej dokumentacji;

Organizowanie sprzedaży świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i baranków wielkanocnych Caritas;

Zachęcanie osób korzystających z POPŻ 2014-2020, Podprogramu 2021 Plus do udziału we wszelkiego rodzaju spotkaniach w parafii – jasełka, spotkania opłatkowe, spotkania wielkanocne, spotkania okolicznościowe, nabożeństwa, wszelkie inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej. W Podprogramie 2021 Plus było to w wielu OPL-ach niemożliwe do realizacji ze względu na panujący do pewnego czasu stan zagrożenia epidemicznego COVID-19 i zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Sandomierz - Punkt wydawania Caritas Diecezji Sandomierskiej w Sandomierzu - Warsztaty - 17.07.2023 r.

Opublikowano: 2023-07-07 12:22:12