Opatowska 10, Sandomierz sandomierz@caritas.pl (+48) 15 644 55 86

Caritas Diecezji Sandomierskiej

Caritas Diecezji Sandomierskiej jest instytucją charytatywną, której misją jest niesienie pomocy w duchu ewangelicznej miłości, dającej nadzieję na godne życie ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji.

SPM TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNEJ (TUS) | ETAP I


Trening Umiejętności Społecznej TUS ma przełożyć się na większą samodzielność dzieci i młodzieży do 18 roku życia oraz ułatwić im pracę podczas zajęć praktycznych, gdzie będą musieli skupić się na wykonywaniu konkretnych poleceń, współpracy miedzy sobą, a także będą musieli podejmować samodzielne decyzje. Uczestnicy zajęć będą korzystać z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez prowadzących. Dzięki zaplanowanym wyjściom do kawiarni, restauracji, pizzerii, teatru, opery, kina, muzeum, wystaw okolicznościowych itp. uczestnicy projektu będą mieli możliwość doskonalić swoje umiejętności zdobyte podczas TUS.

Odpowiedni podział uczestników na grupy ze względu na poziom funkcjonowania oraz dobrą współpraca pomiędzy terapeutami i podopiecznymi, a także przyjazna i ciepła atmosfera pracy stworzą warunki do odkrywania umiejętności i talentów. Ponadto beneficjenci zwiększą swoją samodzielność, udoskonalą umiejętność koncentrowania uwagi na wykonywaniu konkretnych zadań, opartych na współpracy między sobą, jak również na samodzielnym podejmowaniu decyzji.

SPM Trening umiejetności społecznych #4 / Etap I

Opublikowano: 2023-10-23 16:06:37

Podczas treningu umiejętności społecznego uczestnicy  uczyli się zauważać, rozumieć role społeczne jakie mogą pełnić kobiety i mężczyźni.  Zapoznali się także z zawodami, które wykonują kobiety, a proponowane  aktywności zachęcały do okazywania szacunku wszystkim kobietom z najbliższego otoczenia.



SPM Trening umiejetności społecznych #3 / Etap I

Opublikowano: 2023-10-23 16:05:56

Podczas zajęć z treningu umiejętności społecznych uczestnicy rozwijali umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach – wyrażania emocji, kontrolowanie negatywnych emocji – złości, gniewu, wściekłości. Doskonalili również umiejętności w zakresie współpracy w grupie, radzenia sobie w sytuacji pełnienia ról i odpowiedzialności za powierzone zadanie, a także umiejętności czekania na swoją kolej. W dalszym ciągu rozwijano kompetencje społeczne w rozpoznawaniu i nazywaniu emocji. Uczestnicy poznawali sposoby radzenia sobie z emocjami, na przykład poprzez wykonanie „gniotka złości”. Podczas zajęć podejmowano również próby uświadamiania, że zachowanie ma wpływ na drugiego człowieka.



SPM Trening umiejetności społecznych #2 / Etap I

Opublikowano: 2023-10-23 16:05:10

Podczas treningu umiejętności społecznych nasi podopieczni rozwijali świadomość swoich stanów emocjonalnych oraz umiejętności różnicowania emocji przeżywanych przez siebie i inne osoby. Poprzez aktywności uświadamiali sobie że „złe” emocje to nic nadzwyczajnego i że można sobie z nimi poradzić.

Łączyli również nazywanie z wizualizacją stanów emocjonalnych za pomocą schematycznych obrazków, ilustracji, fotografii.